Před turnajem bychom finále brali všemi deseti, říká jeden z hrdinů Lukáš Dostál

B ř e c l a v – Ten moment po konci zápasu hovořil za vše. Když byl Lukáš Dostál vyhlášen nejlepším hráčem českého týmu ve finálovém klání Memoriálu Ivana Hlinky při prohře 1:4, hráči vítězné Kanady uznale a mohutně tleskali. Hokejisté Javorového listu ocenili vynikající výkon brněnského gólmana, který pochytal jejich 42 střel, přičemž za svá záda pustil pouze čtyři puky. Podruhé v turnaji byl talentovaný brankář vyhlášen nejlepším mužem svého týmu. V partě trenéra Davida Bruka patřil během celého turnaje mezi stěžejní hráče.

Jak celkově hodnotíte vystoupení českého týmu na turnaji?
Určitě jsme spokojeni. Kdyby nám někdo před turnajem řekl, že se dostaneme do finále, brali bychom to všemi deseti. Chtěl bych poděkovat celému realizačnímu týmu a klukům za bojovnost a jak jsme to celé zvládli.

Trenér Bruk o vás v týdnu prohlásil, že jste nejlepším gólmanem turnaje, jak se taková slova poslouchají?
Nečetl jsem to. Snažil jsem se média neřešit a soustředit se na celý turnaj. Když to takto slyším, tak mě to samozřejmě potěší, ale je to zásluha celého týmu.

Dvakrát vás zvolili nejlepším českým hráčem v daném utkání. V kterém zápase jste se cítil nejlépe vy sám?
Možná to tak nevypadalo, ale nejlépe se mi chytalo proti Kanadě. Šlo na mě hodně střel, měl jsem mnoho zákroků.

Nebyl podle vás zlomový ten třetí gól, který jste dostali na konci druhé třetiny?
Možná to rána byla, dali jsme kontaktní gól a pak jsme dostali branku do kabiny. Je možné, že tady byl zlom v utkání.

Lukáš Dostál byl při finále vyhlášen nejlepším českým hráčem. Ocenění mu předali bývalý hráč NHL a současný ředitel pro hráčský vývoj v Detroitu Jiří Fischer (druhý zleva) a šéftrenér svazu Slavomír Lener (druhý zprava). Foto: David Korda.

Co jste říkal na moment, kdy vás při vyhlášení ocenili i Kanaďané?
Samozřejmě to potěší. Myslím, že jsme je trošku potrápili. Ale jasně, oni byli lepší, to si musíme přiznat. Nejde si mazat med kolem pusy.

Jaké nejvýraznější vzpomínky si odnesete z turnaje?
Určitě to, že jsme se dostali do finále a mohli jsme hrát proti Kanadě, proti hráčům, kteří jednou budou v NHL a tu atmosféru, která byla výborná. Bylo to úžasné. Chtěl bych divákům poděkovat, že chodili a fandili.

Neprojevila se v zápase s Kanadou absence některých hráčů společně s únavou?
Chyběli nám dva klíčoví beci, Libor Zábranský a Vít Seemann, což se taky projevilo. Nejvíc nás vyšťavil semifinálový zápas s Ruskem.