.

Chceme předvádět výkony hodné Komety, říká o nové sezóně Ondřej Němec

Chceme předvádět výkony hodné Komety, říká o nové sezóně Ondřej Němec
 

B r n o – Před uplynulou sezónou dal vale ruské KHL a zamířil do Brna, aby vyztužil obranu Komety. Na jejím konci pak Ondřej Němec zvedl nad hlavu mistrovský pohár. Teď už se ale třiatřicetiletý bek připravuje na tu nadcházející. Ví, že bude náročná. „Nesmíme dopustit mistrovskou kocovinu,“ říká důrazně tahoun týmu, který získal extraligové prvenství už přes osmi lety s Karlovými Vary.

 

Jak prožíváte období přípravy na novou sezónu?
Oslavy mistrovského titulu byly krásné, ale teď už je zase čas dívat se dopředu a myslet na to, že za dva měsíce začíná nová sezóna. Musíme se připravit, aby byla stejně úspěšná jako ta loňská. Budeme do ní vstupovat jako mistři, všichni nás budou chtít potrápit. Musíme se připravit na to, že to bude těžké. Nesmíme připustit žádnou mistrovskou kocovinu, jako se to stalo některým týmům před námi.

Máte na mysli například Karlovy Vary, se kterými jste v roce 2009 slavil zlato, ale další sezónu jste se trápili?
Po titulu jsme v Karlových Varech zažili špatnou sezónu. Všichni, co tu budeme, chceme fanouškům slíbit, že se tohle v Brně nestane. Chceme předvádět takové výkony, jaké jsou hodné Komety. Chceme hrát zápasy tak, aby lidé odcházeli ze zimáku spokojení. Věřím, že jsme natolik zkušené mužstvo, že to dokážeme splnit.

Je důležité, že loňský kádr zůstal z většiny stejný?
Odešel Kvápa (Marek Kvapil), ale s tím se asi tak nějak počítalo, nebo Jožo Kováčik, duše týmu. Takový je ale hokej. Každý hokejista hraje sezónu od sezóny a i tohle k hokeji patří. Myslím, že majitel doplnil kádr tak, aby měl návaznost na výkony, jaké měl loni. Uvidíme, jak dopadne situace kolem Martina Erata. Budeme všichni rádi, pokud se k nám zase připojí. Věřím, že ať už s ním, nebo bez něj, budeme předvádět výkony jako loni a že budeme úspěšní.

Ondřej Němec při mistrovských oslavách na Zelném trhu. Foto: Michal Eger

Jak vlastně vypadá vaše příprava na sezónu?
Po dovolené jsem zlehka začal, teď už jsem v plném proudu přípravy. Dělám si vlastní přípravu, která mi vyhovuje, abych byl na sezónu připravený. Věci konzultuji s kondičním trenérem Milošem Pecou, některé prvky mi upravuje. Loni jsme si před začátkem přípravy sedli a já mu nastínil svůj model přípravy. Miloš mi nabídl svoji pomoc a já některé věci využíval. Příprava byla dobrá, nic na ní měnit nebudu. Rád se na suchu připravuji sám, vyhovuje mi to, a jsem rád, že to majitel akceptoval.

Mužstvo se připravuje dvakrát týdně i na ledě. Připojíte se časem?
Na led se připojím až v červenci. Bavil jsem se o tom s trenérem Kamilem Pokorným i Milošem Pecou. Potřebuji se nyní připravit individuálně na suchu a na led vyjedu až v červenci, jak jsem zvyklý. Loni jsem byl na ledě s mužstvem dřív, ale to bylo tím, že mi brzy skončila sezóna. Teď jsem si potřeboval od ledu odpočinout, vyčistit si hlavu.

Letos čeká Kometu novinka v podobě Ligy mistrů, všichni soupeři v základní skupině jsou ze Skandinávie. Co od této soutěže očekáváte?
Je to samozřejmě dobrá příprava na sezónu. Naši soupeři jsou buď vítězové svých soutěží nebo mužstva, která v nich hrála hodně vysoko, takže nás můžou v přípravě dobře prověřit. Samozřejmě to, že letíme třikrát na sever, není úplně ideální, ale los respektujeme a přistoupíme k tomu se vší zodpovědností.

Máte zkušenosti se švédským, finským či norským hokejem?
O Norech toho moc neřeknu. Když jsem hrál v Rusku, měli jsme hodně přípravných utkání s finskými týmy. Jsou to skvělí bruslaři, dobře fyzicky připravení, hrají hokej nahoru dolů. Bude to pro nás dobrá prověrka před sezónou.

Bydlíte ve Vsetíně, kde jste začínal v dospělém hokeji. Tamní klub se na jaře probojoval do WSM Ligy. Sledoval jste jeho cestu za postupem?
Samozřejmě mám radost, ve Vsetíně mám spoustu kamarádů a jsem rád, že postoupili do WSM Ligy. Fanoušci by určitě rádi viděli klub ještě stupínek výš, ale důležité jsou postupné kroky. Teď se Vsetín potřebuje chytit ve WSM Lize, oproti třetí nejvyšší soutěži je to rozdíl. Pod trenérem Dopitou hodně trénují, věřím, že tým bude konkurenceschopný. A uvidíme, třeba se jednou potkáme.

Ondřej Němec vyrazí s týmem na led v červenci. Zatím se připravuje individuálně, tak jak bývá jeho zvykem. Foto: Michal Eger.

Viděl jste na dovolené i nějaké zápasy národního týmu na mistrovství světa?
Přiznám se, že jsem viděl jen zápasy proti Kanadě a Finsku. Během šampionátu jsem byl v kontaktu s Kubou Krejčíkem, párkrát jsme si napsali. Co k tomu říct… Čtvrtfinále je zápas o všechno a ten jsme bohužel nezvládli. Česká republika čeká na medaili strašně dlouho, myslím, že letos na ni tým měl. Ale klíčové utkání se zase nezvládlo jako v podstatě už pětkrát za sebou.

Mluví se o tom, že český hokej nedokáže vygenerovat tolik konkurenceschopných hráčů. S mladými dobře pracuje Kometa, dává jim příležitost v A-týmu. Jak se díváte na to, že některé jiné extraligové týmy posilují hráči z Norska nebo Finska?
Je to to otázka pro majitele a manažery těch klubů. Je to asi o financích. Českému hokeji ale určitě nepomůže, když sem budou chodit hráči z Norska nebo druhé švédské ligy. Proto můžeme být rádi, že Libor Zábranský má v Kometě určitou vizi, jak zapracovávat mladé hráče do dospělého hokeje. Loni to byl Martin Nečas, Filip Král nebo Dalimil Mikyska a další. Jsou věkem junioři, dostali k tomu přičichnout a mají další motivaci na sobě pracovat. Na nás starších je, abychom jim předávali zkušenosti. Myslím, že Kometa zavedla dobrý směr a tím by český hokej měl do budoucna jít. Bohužel když česká dvacítka neudělala na mistrovství světa patnáct let medaili, je něco špatně.

Martina Nečase čeká letos draft NHL, který jste před lety sám absolvoval. Jak vidíte šance svého spoluhráče?
Zažil jsem draft a vím, jaké to je. Martin může být v prvním kole, v top desítce. Hodně bude záležet na tom, jaký tým si ho vybere a jakou vizi s ním bude mít. Všichni bychom mu přáli, aby se prosadil. Samozřejmě ale víme, jak těžké je prosadit se v NHL. Když bude vybrán v prvním kole, je to jenom ukázka toho, že se v Brně hokej dělá dobře.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál