Příprava: Kometa - Jihlava 3:1

Pláškovy trefy nestačily. Češi ve druhém zápase na Memoriálu padli se Švédy

B r n o / B ř e c l a v – Tentokrát to nevyšlo. Česká reprezentace do 18 let nedokázala navázat na den starou výhru proti Švýcarsku a v druhém duelu na Memoriálu Ivana Hlinky podlehla Švédsku po dobrém výkonu 3:7. Komeťáci si opět připsali pět bodů. Brankář Lukáš Dostál tentokrát zůstal v roli náhradníka, přednost mezi tyčemi dostal jeho kolega Dvořák. Celé utkání odehráli i obránci Libor Zábranský (C) s Danielem Kowalczykem. V útoku se dařilo zejména Karlu Pláškovi, který zaznamenal dva góly, jeho parťáci z druhé formace Adam Gajarský (na snímku) s Vojtěchem Střondalou přidali po dvou, respektive jedné asistenci. Třetí a pro postup rozhodující zápas celého podniku čeká český výběr ve středu od 19:00 proti USA.

Česko U18 - Švédsko U18 3:7 (1:2, 1:4, 1:1)
Branky a nahrávky: 15. Plášek, 23. Jeník (Gajarský), 42. Plášek (Gajarský, Střondala) – 17. Fagemo (Berggren, Sandin), 19. Olofsson (Jakobsson), 26. Westfält (Gustafsson), 28. Berggren (Gustafsson, Finn Olsson), 37. Hållander (Olofsson, Boqvist), 38. Fagemo (Jakobsson), 47. Gustafsson.

Sestava ČR U18: Dvořák (Dostál) – Zábranský (C), Dluhoš, Klejna, Kowalczyk, Malík, Adámek, Seemann – Blümel, Pekař, Lauko (A) – Plášek, Střondala, Gajarský – Kvasnica, Čajka (A), Matiášek – Pavel, Arnošt, Jeník – Sedlák.

Duel Čechů proti favorizovaným Švédům začal aktivitou severského soupeře, ten se však z úvodního tlaku branky nedočkal. Skóre duelu tak otevřel domácí výběr a paradoxně v oslabení. Při něm ujel obraně soupeře brněnský útočník Karel Plášek, který využil pádu posledního beka, rozhýbal si brankáře a skvělou kličkou do forhendu rozvlnil síť – 1:0.

Za necelé dvě minuty však bylo srovnáno. Tečované nahození si sebral na brankovišti volný Samuel Fagemo a nenápadnou střelou vyrovnal – 1:1. Švédové ožili a ještě do konce první části skóre otočili. Minutu před koncem úvodní dvacetiminutovky se před branku proháčkoval Jacob Olofsson a z mezikruží bekhendem zamířil přesně k tyči – 1:2.

Vstup do druhé části vyšel naší reprezentaci skvěle. Jan Jeník se vymotal zpoza branky, položil si gólmana a střelou pod víko vyrovnal – 2:2. Od té doby ale utkání patřilo jasně zemi Tre Kronor. Vedení na stranu Švédska strhl v přesilovce zpět Marcus Westfalt, který pohotově dorážel na brankovišti – 2:3. O dvě minuty nato navíc obrana zapomněla po buly na u pravé tyče úplně volného Jonathana Bergrena a ten přidal čtvrtou trefu – 2:4. Švédové v té době dominovali a do konce druhé části přidali rozhozeným Čechům ještě dva góly. Nejprve jako první na brankovišti úspěšně dorážel Filip Hallander, aby za další půlminutu pálil přesně z voleje nikým nebráněný Samuel Fagemo - 2:6.

Třetí třetina se hrála už jen z povinnosti. Jiskru naděje pro český výběr vykřesal Karel Plášek, který po přihrávkách Gajarského a Střondaly zamířil z dorážky přesně pod břevno – 3:6. Poslední slovo měl ale přeci jen výběr soupeře, a to když David Gustafsson ujel celé české obraně a prudkou střelou našel mezeru mezi betony Dvořáka – 3:7. Švédové mají jistotu postupu, zatímco Češi si to rozdají v přímém souboji s USA.