.

Třetí čtvrtina extraligy vrcholí. Kometa cestuje zasněženou republikou do Chomutova

B r n o – Pozvolna končí třetí čtvrtina soutěže a Kometu čeká dlouhý výjezd na sever Čech. V pátek se tým hlavního kouče Libora Zábranského utká s Chomutovem, který je momentálně na sedmém místě tabulky a má odeset bodů méně, než brněnský soupeř. Duel na ledě Pirátů startuje v 17:30. Kometa kvůli sněhové kalamitě, která panuje v České republice vyrazí do dějiště zápasu s předstihem, tedy o den dřív.

První vzájemný duel se odehrál v polovině října na ledě Chomutova. Diváci sledovali vyrovnanou a napínavou bitvu, která dokráčela až do prodloužení. Hokejisté Komety v jednu chvíli prohrávali o dva góly, ale dokázali zlomit nepříznivě se vyvíjející skóre a především díky skvělému finiši si došli pro bod. Piráti nakonec získali dva po výhře 4:3 v prodloužení. Dvěma brankami se v tomto klání blýskl střelec Marek Kvapil, premiéru v extralize zažil osmnáctiletý útočník Petr Kratochvíl.

Druhý souboj měl sváteční nádech. Přesně šedesát tři let od prvního soutěžního utkání se Kometa utkala v DRFG Areně s chomutovskými Piráty. Domácí rozhodli o výhře již v první třetině, kdy se prosadil parádní střelou kapitán Leoš Čermák a o pár minut později využil chyby v rozehrávce Martin Zaťovič. Třetí branku přidal ve druhé třetině Tomáš Vincour, který využil přesilovou hru. Nejlepší domácí hráč utkání Karel Vejmelka nepustil za svá záda jediný puk a Brňané tak brali všechny tři body.

Kometa v posledním vzájemném měření sil vyhrála na domácím ledě 3:0. Foto: Roman Kantor.

Na koho si musí brněnská obrana dát největší pozor? Celému kanadskému bodování extraligy vévodí chomutovský útočník Michal Vondrka (17+19). V klubovém hodnocení se daří také Ivanu Humlovi (15+13). Na obraně tradičně kraluje Jan Rutta (4+16). V bráně se střídají Ján Laco, Tomáš Král a Jan Strmeň. Přičemž první jmenovaný odehrál největší porci zápasů.

V sestavě Pirátů nalezneme hned čtveřici hráčů, kteří v minulosti působili v Kometě. Obránci Juraj Valach, Ondřej Dlapa a útočníci Ivan Huml s Adamem Raškou. Pro něj to bude vůbec první zápas, kdy se postaví proti klubu, ve kterém nastupoval již od dorosteneckých let.

Porovnání týmů

7. místo v tabulce 58 bodů
22,06 % úspěšnost přesilovek 76,19 % ubráněných oslabení
106:108 skóre 28,78 střel na zápas
1 vstřelené branky v osl. 497 trestných minut
37 odehraných zápasů 455 hitů
3. místo v tabulce 68 bodů
19,64% úspěšnost přesilovek 82,35 % ubráněných oslabení
125:94 skóre 27,65 střel na zápas
6 vstřelených branek v osl. 478 trestných minut
37 odehraných zápasů 451 hitů

„Samozřejmě máme některé hráče dlouhodobě zraněné, ale někteří se už vrací do sestavy. Šanci dostanou také naši mladí hráči. Jsou to kluci, kteří se nám ukazovali během sezóny v extralize, ale hráli také za Přerov, Třebíč nebo naši juniorku. Mají obrovskou šanci se ukázat. Věříme jim a každopádně jedeme do Chomutova s odhodláním," říká trenér Petr Haken.

„V pořádku jsou Marek Čiliak s Martinem Dočekalem, kteří měli virózu, ale už naplno trénují a budou připravení. Kdo bude chytat, to se rozhodneme v pátek. Karel Vejmelka odchytal dobré zápasy s Třincem a Libercem, Marek je také připraven do zápasu, uvidíme v den utkání. U Leoše Čermáka je zatím otazník, ale malá šance je, že by v Chomutově nastoupil. Od začátku týdne také trénuje Jan Káňa, u kterého to vypadá, že by mohl naskočit v příštím týdnu. Už bychom ho potřebovali," dodává před odjezdem Haken.

38. kolo TELH
pátek