.

Věřím, že začátek sezóny stihnu, doufá Jan Štencel. Oslavy titulu si užil

Věřím, že začátek sezóny stihnu, doufá Jan Štencel. Oslavy titulu si užil
 

B r n o – Jan Štencel patřil v základní části loňské sezóny k pevným pilířům obrany, ovšem na jejím konci si poranil nohu, a tak celou cestu svých spoluhráčů a kamarádů za mistrovským titulem po skvělém play-off sledoval jen o berlích z tribuny. Dvaadvacetiletý bek už trénuje, i když omezeně, se zbytkem týmu v rámci přípravy a věří, že do nového ročníku bude připraven v plné síle. O své dojmy se podělil na golfovém turnaji Komety.

 

Jak vypadá vaše koleno po únorovém zranění? Co všechno vám dovolí?
Víceméně už dělám skoro všechno kromě nějakých běhů a odrazové síly. Takové věci ještě nemám povolené, ale silovou část a jiné části těla mám povolené, takže v tomhle nejsem nijak omezen.

Dá se tedy říci, že už se v srpnu objevíte v přípravných zápasech na ledě?
Tak samozřejmě, že bych to chtěl zkusit. Doufám, že to stihnu, jelikož letní pauza je dlouhá, a tak věřím, že se dokážu připravit a že mě to zranění už definitivně opustí. Chci se vrátit zpátky do hry.

Celé play-off jste sledoval „jen“ z tribuny. Jaké to na konci bylo vidět spoluhráče slavit na ledě, když jste jim nemohl pomoci?
Určitě jsem chtěl být na ledě ve výzbroji a trošku se pod to podepsat, nikoliv tam přijít jen o berlích a radovat se takhle. Měl jsem to trochu z druhé ruky, ale samozřejmě jsem rád, že jsme to vyhráli, protože hokej je týmový sport. Hráli jsme jeden za druhého a kluci to skvěle uhráli. Nebylo to však nic příjemného tam být jen o berlích a sledovat, jak kolem mě kluci jezdí. Raději bych to zažil na ledě.

Pro Jana Štencla skončila mistrovská sezóna začátkem února po zranění nohy. Foto: Michal Eger.

Jaké pro vás byly oslavy titulu? Ať už na ledě či následně na Zelném trhu.
Oslavy byly nádherné, to ani nejde popsat. Pro mě však osobně nebyly jednoduché, protože o těch berlích a o jedné noze bylo obtížné se všude dostat, zvlášť v tom návalu lidí. Kluci mi pomohli a já si to i díky nim užil, co to jen šlo.

Spousta hráčů jezdí s pohárem po městech, odkud pochází. Už jste byl taky ve své rodném městě, nebo vás to teprve čeká?
Pohár jsme k dispozici zatím neměl, čeká to na mě až v červenci. Mám v plánu jej přivézt do své rodní vesnice, Otic u Opavy, a uděláme nějakou rodinnou oslavu. Ukážu ho také pár známým, takže se na to těším.

Oslavy už skončily, naplno probíhá příprava na novou sezónu. Už jste se spoluhráči v kabině?
Už trénujeme třetí týden. Už jsme na to naběhli, oslav už bylo dost. Potřebovali jsme rychle naběhnout na režim, protože nová sezóna přijde rychle. Nikdo nám nedá nic zadarmo, obzvlášť když jsme vyhráli titul. Začínáme znovu od nuly, takže s týmem pracujeme na tom, abychom se dostali do formy. Příprava probíhá zcela normálně.

A vy sám už jste se na led vydal?
Ještě ne. Zatím to nemá cenu, protože stav nohy není ideální. Potřebuji ji zpevnit, získat zpět nějakou svalovou hmotu a stabilitu.

Kometa si premiérově letos zahraje také Ligu mistrů, ve skupině ji ale čekají tři dlouhé cesty na sever Evropy. Jak se na soutěž a skupinu těšíte?
Už jsem ji dva roky hrál. Nemám rád nějaké dlouhé trasy na cestování, protože to pro mě není moc pohodlné. Necítím se potom úplně nejlépe, takže z tohohle pohledu to není úplně pozitivní zpráva. Na druhou stranu to určitě budou kvalitní utkání, je to trošku něco jiného, než soupeři v lize, což bude zajímavé srovnání. Jsou to natolik kvalitní týmy, aby nás pořádně prověřily, takže se můžeme těšit na zajímavou výzvu.

Jan Štencel (vlevo) při oslavách titulu na Zelném trhu. Foto: Michal Eger.

Říká se, že po sezóně titulu přichází ročník tzv. „mistrovské kocoviny“. Jak tomu co nejlépe zabránit?
Je to dobrá otázka. Já jen doufám, že se nám nepodaří to, co většině posledních týmů, které vyhrály titul. Snad budeme případ třeba jako Liberec, který měl po mistrovské sezóně skvělou i sezónu následující, a rád bych, abychom navázali na jejich výsledky. Nebude to jednoduché, protože příprava je kratší, než obvykle, a toho času bude prostě méně. Musíme se o to lépe připravit a chytit hlavně ten začátek soutěže, protože když budeme ztrácet hned v úvodu, tak o to těžší bude ty body nahánět. Nechceme být pod tlakem a naopak chceme chytit start a nejlépe mít stejný začátek, jako měla již skončená mistrovská sezóna.

Jaké celky jste s Vítkovicemi v Lize mistrů potkal? Myslíte si, že postupem času úroveň stoupá?
Za ty dva roky, co jsem CHL s Vítkovicemi hrál, jsem potkal asi sedm týmů. Naposledy jsme měli finský, německý a švýcarský tým, takže to bylo něco jiného. Letos máme radost, že je tam třeba švédské Malmö, ale i finské Kuopio nebo norský Stavanger mají skvělou kvalitu a velké jméno. Přínos se teprve uvidí.

Letos máte, dá se říci, díky Lize mistrů více přípravných zápasů. Dá se to brát jako pozitivní změna, že si herní praxi vyzkoušíte o něco více, a nebudete jen trénovat?
Popravdě teď ani nevím, kolik máme přípravných zápasů (úsměv). Je to ale asi takový průměr jako každou sezónu. Na začátku ročníku se bude trénovat určitě hodně, takže v přátelských zápasech to bude hlavně o tom, aby si vše sedlo, zjistilo se, jak je na tom kdo fyzicky a ukáží se různé varianty, které by mohly v sezóně fungovat. Příprava nám může ukázat sílu např. v otáčení zápasů, což je rozhodně další přínos.

Čeká vás také nová výstroj, včetně nových bruslí?
Oproti loňským roků jsme zvolil méně nové výzbroje. Musel jsem ale pořídit nové brusle, protože ty staré už byly špatné. Čeká nás klasický dvoutýdenní rituál s otlačenými kotníky a vycpávkami bruslí (směje se).

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál