.

Vrchol sezóny začíná! Kometa v úterý zahajuje čtvrtfinálovou sérii play - off s Vítkovicemi

B r n o - Dvaapadesát zápasů a šest měsíců hry je pro tuto chvíli zapomenuto. Nejdůležitější část sezóny začíná hokejistům brněnské Komety právě v těchto dnech. Již v úterý startují modrobílí cestu za obhajobou loňského vítězství. Jejich prvním soupeřem budou ve čtvrtfinále play -off Vítkovice v zádech s nejlepší klubovou základní části za poslední léta. Série mezi čtvrtým a pátým týmem dlouhodobé části startuje v úterý od 17:30 v Ostravar Areně, druhé utkání je na programu v Ostravě o den později. V Brně se bude hrát v sobotu a neděli.

Hokejisté Komety budou chtít navázat na loňskou senzační jízdu vyřazovacími boji, kdy zvítězili dvanáct ze čtrnácti utkání a dokráčeli k prvnímu mistrovskému titulu po 51 letech. Postupně si poradili ve čtvrtfinále s pražskou Spartou 4:0 na zápasy, v semifinále s houževnatým Hradcem triumfovali 4:2 na utkání a ve velkém finále přehráli Liberec jednoznačně 4:0.

Tentokrát Brňané vstupují do vyřazovacích bojů z pozice pátého týmu po základní části, a poprvé od návratu do české nejvyšší soutěže si zahrají sérii play - off s Vítkovicemi. „Vítkovice celou sezónu potvrzovaly, že jsou kvalitním mužstvem. Mají dobře postavený tým s výborným brankářem v zádech. Moc mě nepřekvapilo, že hrály na předních místech tabulky. Situace směřovala k tomu, že budeme mít buď Vítkovice, nebo Třinec. Myslím, že jde o podobná mužstva. My se však nesmíme dívat na to, jestli je našim soupeřem ten, nebo ten. Pokud chceme uspět, musíme porazit kohokoliv," zmínil obránce Komety Michal Barinka, jenž v minulosti oblékal právě dres Vítkovic.

Porovnání týmů

4. místo v tabulce 92 bodů
17,86 % úspěšnost přesilovek 84,15 % ubráněných oslabení
157:119 skóre 30 střel na zápas
11 vstřelených branek v osl. 783 trestných minut
5. místo v tabulce 90 bodů
16,50 % úspěšnost přesilovek 83,85 % ubráněných oslabení
148:121 skóre 29 střel na zápas
8 vstřelených branek v osl. 540 trestných minut

O vyrovnanosti obou mužstev svědčí i statistiky. V konečném účtování základní části dělily oba týmy pouze dva body. Celek z Ostravy má za sebou nejlepší základní část za posledních sedm let, když skončil na čtvrté pozici. Naposledy nasbíraly Vítkovice 92 bodů v ročníku 2010/2011, kdy postoupily až do finále play-off. Před sedmi lety také tým z Ostravy naposledy dokázal překročit čtvrtfinálové brány. Od té doby celek z Ostravy ani jednou do semifinále nepostoupil.

Tradičně silnou stránkou klubu je defenzíva, Vítkovice v základní části obdržely druhý nejmenší počet gólů ze všech týmů. Celkem inkasovaly v 52 partiích 119 branek. Za výbornými čísly stojí zejména statisticky nejlepší brankář Tipsport extraligy Patrik Bartošák, jenž zakončil dlouhodobou část ročníku s vynikající úspěšností 93,34% zásahů. Právě těžko překonatelný brankář bude jednou z hlavních zbraní Vítkovic v této sérii.

Vzájemné zápasy v základní části vyzněly lépe pro Kometu, která nad Vítkovicemi třikrát triumfovala a pouze jednou prohrála. Foto: Jiří Grulich.

Ale pozor, ostravský klub se mohl v základní části pochlubit nejen skvělou defenzívou, ale také nebývale produktivním útokem. Svěřenci trenéra Jakuba Petra nasázeli svým soupeřům 157 gólů, což je řadí v počtu vstřelených branek na druhou pozici extraligové tabulky. Největším dílem přispěl k brankovým žním sedmadvacetiletý útočník Jakub Lev, jenž nastřádal v 52 zápasech 35 bodů za 19 branek a 16 asistencí. Sekundovat mu v produktivitě dokázali Ondřej Roman (33 bodů) a také Rostislav Olesz (30 bodů).

Vzájemné zápasy vyzněly v základní části lépe pro hokejisty Komety, kteří vyhráli tři ze čtyřech střetnutí. Zajímavostí je, že všechny čtyři duely skončily po normální hrací době. Modrobílí si v domácí DRFG Areně poradili s Vítkovicemi nejprve na začátku října jasně 5:1, v odvetě v půlce listopadu sice prohráli 1:3, ale následně vyhráli dva zbylé duely ve Vítkovicích. Na konci kalendářního roku těsně 1:0 a naposledy 6. února 2:0. V prvním případě vychytal nulu Marek Čiliak, ve druhém případě jeho jmenovec Marek Langhamer. Minimálně čtyři další vzájemné duely sehrají oba týmy v následujícím týdnu. Kdo se nakonec bude radovat?

1. čtvrtfinále Generalli play - off
úterý