Kometa mohutně dotahovala, s Jyväskylä nakonec prohrála a v Lize mistrů končí

HC Kometa Brno - JYP Jyväskylä

Branky a nahrávky: 39. Horký (H. Zohorna), 50. Nečas (Horký), 54. Svoboda (Nečas, Krejčík) – 6. Immonen (Tuppurainen, Nattinen), 14. Puustinen (Suomela), 15. Kolehmainen, 48. Nattinen (Immonen, Tuppurainen), 60. Yonkman (Immonen). Rozhodčí: Piechaczek (GER), Stano (SVK) – Hynek (CZE), Špůr (CZE). Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4116. Střely na branku: 31:27. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 3:4.
HC Kometa Brno: Čiliak – Gulaši, Krejčík, Barinka, Vágner, Štencel, Bartejs, Furch – Zaťovič, Čermák, Vincour – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Horký, Süss, Mlynář – Plášek, Dočekal, T. Svoboda – Gajarský.
JYP Jyväskylä: Olkinuora – Vainio, Kalteva, Mäenpää, Kuukka, Jokinen, Ikonen, Yonkman – Nattinen, Tuppurainen, Immonen – Kanninen, Louhivaara, Miklík – Puustinen, Suomela, Turkulainen – Kolehmainen, Rooba, Stråka.

B r n o – Ačkoliv dvakrát prohrávali o tři branky, dokázali hokejisté Komety udělat z domácího odvetného čtvrtfinálového zápasu Ligy mistrů s finským JYP Jyväskylä pořádně drama. Postupně snížili až na 3:4 a při hře bez brankáře mohli srovnat. Nakonec hosté vstřelili pojišťující trefu do prázdné brány a po výhře 5:3 postupují do semifinále. Kometa se loučí s mezinárodní soutěží, v níž ale zanechala výraznou stopu. Z desíti zápasů modrobílí hned sedmkrát vyhráli, jednou remizovali a pouze dvakrát prohráli.

V úvodu utkání rozhodčí vyloučil nejprve domácího Malleta, a o pár vteřin později také hostujícího Puustinena. Při hře čtyř proti čtyřem si žádný z celků větší šanci nevytvořil. Hosté se dokázali prosadit při klasickém počtu hráčů na ledě. V šesté minutě Tuppurainen poslal přesnou bekhendovou přihrávku před bránu najíždějícímu Jarkkovi Immonenovi, jenž zblízka prostřelil Čiliaka v bráně Komety. Ve 14. minutě Finové přidali další branku. Suomela posunul puk do mezikruží Juusovi Puustinenovi. Nejproduktivnější hráč Jyväskylä následně přesnou střelou překonal brněnského gólmana. O minutu později JYP přidal třetí branku. Janne Kolehmainen ve středním pásmu ukořistil puk a svůj samostatný brejk proměnil. Hosté mohli přidat i čtvrtou trefu, Čiliaka od inkasování zachránila branková konstrukce.

Momentka z odvetného čtvrtfinálového utkání. Rušno před Markem Čiliakem. Foto: Jiří Grulich

Ve druhé části se Kometě podařilo obraz hry částečně proměnit. Úřadující čeští šampioni se začali dostávat do větších šancí. Ve 28. minutě zakončoval nebezpečné přečíslení dva na jednoho Vincour do připraveného Olkinuory v bráně Jyväskylä. Do dalšího přečíslení se dostali Bartejs se Zaťovičem. Finský gólman dokázal proti zakončení prvního jmenovaného zakročit. Na závěr prostřední části si Kometa zahrála početní převahu, kterou nakonec využila. Minutu před koncem prostřelil Olkinuoru přesnou střelou zpoza levého kruhu Luboš Horký a vykřesal pro brněnský celek naději do třetí třetiny.

Jako tradičně dostalo v utkání spoustu prostoru talentované brněnské mládí. Na snímku útočník Tomáš Mlynář. Foto: Jiří Grulich

Na začátku třetí třetiny se domácí pokoušeli vstřelit kontaktní branku. Ze svého tlaku na bránu nakonec přesný zásah nevytěžili, gólman Olkinuora si se všemi pokusy brněnského týmu poradil. Gólovou radost si tak užili hosté. Kotouč se ve 48. minutě po Immonenově střele odrazil od tyče na číhajícího Joonase Nattinena, jenž se zblízka nemýlil.

Domácí ale neskládali i přes nepříznivý stav zbraně, a opět dokázali tříbrankový náskok soupeře ztenčit. Při rychlém protiútoku z 50. minuty poslal Horký od brankové čáry přesnou přihrávku na protější tyč Martinu Nečasovi. Talentovaný brněnský forvard dorazil puk do odkryté brány. V 53. minutě dostali domácí možnost přesilové hry. Tomáš Svoboda sice nejprve orazítkoval tyč, ale nedlouho poté po přesné Nečasově kolmici zakončil brněnský forvard do odkryté brány a vstřelil kontaktní gól. O závěrečné drama bylo postaráno. Domácí zkoušeli srovnat v dlouhém power play, srovnat ale nedokázali. Hosté se naopak prosadili do prázdné brány trefou Nolana Yonkmana a zpečetili postup. Kometa přesto v letošním ročníku více než důstojně reprezentovala českou nejvyšší soutěž.

KOM Kamil Pokorný: Nešla nám v první třetině hlava, nebyli jsme v zápase. Soupeř tam měl šance a dával branky, my jsme nebyli schopni vůbec nějakým způsobem to zastavit. Až od druhé třetiny jsme začali hrát. Stáhli jsme sestavu na tři formace a udělali jsme z toho ještě dramatický zápas. Bohužel nás ta první třetina podle mě stála postup.
JYP .

Zobrazit kompletní fotogalerii