Kometa odstartovala semifinále vítězně, rozhodla dvěma brankami ve třetí třetině

Mountfield HK - HC Kometa Brno

Branky a nahrávky: 43. Nečas (Mallet, Zohorna), 60. M. Kvapil. Rozhodčí: Hodek, Kubičík - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 1:1, navíc V. Němec 5+DKU. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6719. Střely na branku: 22:28. Průběh utkání: 0:2. Hráči zápasu: Marek Čiliak - Pavol Rybár. Stav série: 0:1.
Mountfield HK: Rybár – Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Pláněk, Vydarený (A), Čáp – Jaroslav Bednář (C), Kukumberg, Dej – Jarůšek, Džerinš, Picard – Köhler, T. Knotek, Šimánek (A) – Nedvídek, Dragoun, R. Pavlík.
HC Kometa Brno: Čiliak – O. Němec (A), J. Krejčík, Kováčik, Gulaši, Bartejs, Malec, F. Král – M. Erat, Hruška, M. Kvapil – Haščák, V. Němec, Zaťovič (A) – H. Zohorna, Nečas, Mallet – Vincour, Čermák (C), Dočekal – Brabenec.

H r a d e c K r á l o v é – První semifinálovou bitvu zvládla Kometa na jedničku a zůstává v play-off stále neporažena. Dvě třetiny se hrála takticky vyrovnaná bitva, ve které měli Brňané mírnější převahu a také větší šance. Ty však proměnily až v posledním dějství. Na Rybára vyzrál Martin Nečas a do prázdné uklidil kotouč Kvapil. Marek Čiliak si připsal čisté konto a Moravané se ujímají vedení v sérii.

První třetina nabídla vyrovnaný hokej, mnoho šancí ve Fortuna areně však k vidění nebylo. A když už nějaké byly, tak je měli hosté. Po brejku dva na jednoho nahrál Haščák na kolegu Vojtěch Němce, jehož střelu Rybár s vypětím sil vyrazil mimo tři tyče. Další tutovku měl Hynek Zohorna, který z mezikruží napřáhl a trefil Rybára. Na druhé straně pálil zkušený Bednář, ale Čiliak vyrazil kotouč ramenem. Tři minuty před koncem první periody dohrál Vojtěch Němec u mantinelu Džerinše a inkasoval za tento souboj trest do konce utkání.

Vojta Němec v obrovské šanci před Rybárem, ale nedal. První třetina branku nenabídla. Foto: Jiří Grulich.

Ve druhé třetině dohrával Hradec svou dlouhou přesilovku, ale Kometa v obraně pracovala výborně a nepustila mnoho střel před svého brankáře. Navíc v oslabení šli Moravané do situace dvou proti jednomu, Erat šikovně předložil Hruškovi, jenže ten poslal kotouč jen do betonu Rybára. Hrál se pohledný hokej plný šancí, ovšem ty větší, mělo Brno. Kováčikovu střelu tečoval těsně nad bránu Hruška a posléze Erat sám před hradeckou klecí nepřekonal slovenského brankáře.

I Hradec měl slušné možnosti. Newton zachytil rozehrávku na modré a pálil nebezpečně do horních pater brány, jenže i na druhé straně slovenský brankář Čiliak převedl výtečný zákrok lapačkou. V závěru třetiny Moravané tlačili, svého soupeře i přehrávali, ale Vincour a poté ani Kvapil nerozhodné skóre nezměnili. Do kabin se tak šlo za stavu 0:0.

I Hradec dokázal během zápasu nebezpečně zahrozit. Foto: Jiří Grulich.

Ze třetí části uběhly pouze tři minuty a diváci se konečně dočkali gólu. Mallet unikl po levé straně, zadovkou přihrál kotouč na Martina Nečase, který vystřelil a s pomocí teče brusle dopravil kotouč zcela v souladu s pravidly do sítě - 0:1. Hosté byli po gólu stále při chuti a mohli ještě přidat další gól. Kvapil jel do brejku s Eratem a Rybár již poněkolikáté musel hasit velký požár.

Mountfield se snažil vyrovnat ve své přesilovce, kompaktní obrana Komety ale hrála velmi pozorně a před Čiliaka toho mnoho nepustila. Totéž platilo i v power-play, ve kterém ještě svěřenci hlavního kouče Libora Zábranského přidali druhou branku. Do prázdné se trefil Marek Kvapil - 0:2. Kometa tak v play-off zůstává i nadále neporažena a v sérii se ujala vedení 1:0.

HRK Václav Sýkora: Oba týmy začaly oťukáváním, možná jsme byli o něco aktivnější na puku. Třeba jsme tomu až trošku podlehli, protože jsme nehráli až tolik opatrně. Celkově v zápasem měla Kometa až moc brejkových situací, z jedné dala i rozhodující gól a pak už si vedení pohlídala. Další důležitým momentem byly naše nevyužité přesilovky, které jsme měli sehrát lépe. Nejblíže ke gólu jsme byli v první polovně druhé třetiny. Jsme schopní lepšího výkonu a věřím, že to ukážeme v zítřejším utkání.
KOM Kamil Pokorný: První třetina byla z obou stran opatrná. Ujeli jsme v ní do dvou brejkových situací, které jsme ale nevyužili. V jejím závěru přišel pětiminutový trest, ale oslabení jsme zvládli dobře. Pak přišel čtyřminutový tlak domácích, ten jsme přečkali. Od půlky zápasu jsme byli lepším mužstvem, udrželi jsme se na kotouči a měli jsme hodně možností v útočném pásmu. Ve třetí třetině jsme v tomto stylu pokračovali, nakonec tam paradoxně padl gól z brejkové situace. V závěru jsme si díky maximální zodpovědnosti a dobrému pohybu výsledek podrželi, a to i přes přesilovku domácích.

Zobrazit kompletní fotogalerii

Zápasy v sezóně