Vstup do Final four mladšímu dorostu nevyšel, vysoko podlehl Spartě

HC Sparta Praha - HC Kometa Brno

Branky a nahrávky: 7. Vitouch (Klimo, Kumpošt), 9. Pšenička (Barinka), 37. Pšenička (Čermák, Barinka), 39. Pšenička (Čermák), 40. Barinka (Haš, Prymula), 42. Barinka (Haš, Čermák), 43. Barinka (Haš), 48. Pšenička (Barinka, Čermák), 53. Guryevsky (Obadal, Kuracina), 55. Prymula (Pšenička, Čermák) – 21. Meluzín, 21. Popelka (Vašíček). Rozhodčí: Velčovský, Veselý – Kleprík, Pechánek. Vyloučení: 5:8. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 125. Střely na branku: 61:31. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 10:2.
HC Sparta Praha: Škorpík – Bureš, Haš, Vandirek, Najman, Zemchenkov, Kumpošt – Prymula, Pšenička, Klimo, Čermák, Barinka (C), Rubeš, Obadal, Vitouch, Najman, Šubert, Gluzman, Guryevsky, Kuracina.
HC Kometa Brno: Kašpar (od 55. Vystavěl) – Holemý, T. Sedláček, Kučeřík, Mlčák, Furch, J. Sedláček, Studený – Žák, Popelka, Konečný, Hubáček, Meluzin, Jedlička, Malý, Kavický, Rašovský, Vašíček (C), Bartes, Brabenec.

H r a d e c K r á l o v é – Očekávaný turnaj pro mládežníky Komety napsal svou první kapitolu. Svěřenci Marka Moskala v úvodním utkání o titul ve Final four změřili síly se Spartou, které vyšla první třetina, po níž vedla o dvě branky. Kometa po brankách Meluzína a Popelky na začátku prostřední části vyrovnala, jenže Pražané si na konci druhé třetiny vypracovali další náskok, který v závěrečné periodě postupně navyšovali a nakonec zvítězili jasně 10:2.

První třetina patřila Spartě, ta si vypracovala dvoubrankový náskok

První utkání celého Final Four načali aktivněji sparťané. První možnost měl Rubeš, po jehož nahození se strhla mela v brankovišti, ale Kašpar celou situaci ustál. Na druhé straně ujeli při oslabení Brněnští do přečíslení dva na nikoho, ale Popelka po prudké přihrávce z levé strany mířil bekhendem vedle. Hned z protiútoku se Pražané dostali do vedení. Ondřej Vitouch se rozjel po pravém křídle, protáhl se kolem beka a v plné rychlosti zakončil na dlouhou hůl puk po ledě bekhendem za Kašpara – 1:0. Za další dvě minuty bylo v táboře Sparty ještě veseleji, když se po buly dostal odražený kotouč do mezikruží k Ondřeji Pšeničkovi, jenž poslal puk přesně k pravé tyči nad vyrážečku Kašpara – 2:0. Zanedlouho mohl snížit Studený, který se vymotal z rohu hřiště a prodral se před branku, ale jeho pokus brankář Sparty vyrazil. Šance se střídaly na obou stranách. Na druhé straně se mohl radovat Barinka, který ale netrefil kotouč před prázdnou brankou a za necelou minutu Kavický v přečíslení tvrdou střelou orazítkoval břevno.

Daniel Kavický na konci první třetiny mířil jen do břevna.

Kometa bleskově vyrovnala, závěr třetiny však opět patřil Pražanům

Vstup do druhé dvacetiminutovky byl pro celek z jihu Moravy jako z říše snů. Už po necelé čtvrt minutě ujel všem hráčům Erik Meluzín, nic neřešil a poslal kotouč příklepem přesně nad vyrážečku k pravé tyči – 2:1. Za půlminuty už bylo dokonce vyrovnáno. Po pasu od Vašíčka se ke střele z mezikruží dostal Adam Popelka a jeho rána skončila přesně v horním růžku branky Sparty – 2:2. Na druhé straně mohl odpovědět Gluzman, který procpal puk do brankoviště, ale jeho spoluhráči nedotlačili kotouč do sítě. Podobnou možnost měl i Obadal, ovšem ani on v takřka totožné situaci neuspěl. Sparťané následně po přečíslení vedeném Čermákem dosáhli branky, už předtím však bylo pískáno, a tak byla radost Pražanů předčasná. Tři minuty před druhou sirénou se celek z hlavního města usadil v pásmu a Čermák povedenou křižnou přihrávkou brankovištěm našel volného Ondřeje Pšeničku, který měl snadnou úlohu – 3:2. Za dvě minuty si navíc oba hráči spolupráci při přečíslení 2 na 1 zopakovali a Ondřej Pšenička dovršil čistý hattrick – 4:2. Druhá třetina ještě nebyla u konce a Sparta měla připravenu ještě jednu trefu. Na levé straně se dostal ke kotouči Marcel Barinka a trefil se přesně do skulinky u tyčky – 5:2.

Přečíslení Komety brankou neskončilo, Sparta na konci druhé třetiny definitivně odskočila.

Pražané svůj náskok navýšili a utkání kontrolovali

Hned na začátku poslední periody si musel brankář Filip Kašpar připadat jako na střelnici. Nejprve vychytal unikajícího forvarda Sparty, o chvíli později rozezvučel Barinka tyč jeho branky. Další šance Pražanů už skončila brankou. Marcel Barinka objel brněnskou klec a našel mezeru mezi brankovou konstrukcí a betonem Kašpara - 6:2. Brňané se snažili o snížení, ale jejich zvýšenou útočnou aktivitu potrestala Sparta rychlým brejkem. Marcel Barinka ujel po levé straně a přesně mířenou střelou rozvlnil síť Komety posedmé - 7:2. Sparťané i přesto neměli dost, Barinka se dostal společně s Ondřejem Pšeničkou do přečíslení a druhý jmenovaný dokázal přihrávku usměrnit mezi tři tyče - 8:2. Ve velké šanci se zjevil brněnský Jan Mlčák, ale Škorpík si v rozkleku poradil. Devátou branku si Sparta připsala sedm minut před koncem. Jiří Obádal zpracoval u pravého mantinelu kotouč, poslal jej na Nikitu Guryevskyho, který se nemýlil - 9:2. Nelichotivá desítka na sebe nenechala dlouho čekat, Holemý se nechal vyloučit za zbytečné podražení a Sparta si začala tvořit tlak. Již zmíněný tlak dokázal v přesilovce zužitkovat Patrik Prymula, který dorazil volný kotouč za záda brankáře Kašpara, kterého po této brance nahradil Vystavěl. Kometa tak v prvním zápase mistrovství mládeže České republiky podlehla Spartě vysoko 10:2.

SPA Jiří Katz: Myslím, že jsme na začátku viděli kvalitní utkání. My nevěděli, co soupeř. Soupeř nevěděl, co my. Byla to oťukávaná, nás pak do hry dostaly přesilovky. Začali jsme si víc věřit, byli na puku a využili hned dvě početní výhody. Druhou třetinu jsme rozehráli nekoncentrovaně a během minuty inkasovali dva góly. Něco jsme si k tomu řekli a vývoj zápasu se pak znovu otočil v náš prospěch. Rozhodujícím momentem bylo, když jsme odskočili na 5:2. Celé naše mužstvo si zaslouží pochvalu.
KOM Marek Moskal: Není jednoduché zápas hodnotit po takové porážce. Musím ale uznat, že Sparta dnes byla na výši. Její hráči byli lepší v bruslení, při práci s kotoučem a možná i po fyzické stránce.