.

Kometa je krok od velkého snu, Čiliak ve třetím finále vynuloval Liberec

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec

Branky a nahrávky: 13. Kováčik (J. Krejčík), 13. M. Kvapil (Hruška), 59. Zaťovič (Čermák). Rozhodčí: Pešina, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7700 (vyprodáno). Střely na branku: 22:27. Průběh utkání: 0:0, 3:0. Nejlepší hráči utkání: Marek Čiliak - Ján Lašák. Stav série: 3:0.
HC Kometa Brno: Čiliak – J. Krejčík, O. Němec (A), Gulaši, Kováčik, Malec, Bartejs, Trška, Zábranský – M. Kvapil, Hruška, M. Erat – T. Havránek, H. Zohorna, Mallet – Zaťovič (A), Čermák (A), Haščák – R. Zohorna, Dočekal, Vondráček.
Bílí Tygři Liberec: Lašák – Jánošík, R. Šimek, Derner, Plutnar, Kolmann, Mojžíš (A), Pyrochta – Radivojevič (C), P. Jelínek, Lakatoš – Svačina, L. Krenželok, Valský – Ordoš, Bližňák, Bartovič – A. Dlouhý, Vantuch, J. Stránský.

B r n o – Jediné vítězství dělí brněnské hráče od zisku trofeje, na kterou celé Brno čeká 51 let. V prvním domácím finálovém zápase dostal domácí do vedení Jozef Kováčik, ke kterému se po necelé minutě přidal Marek Kvapil. Vítězství pečetil do prázdné brány minutu a půl před koncem Martin Zaťovič. Marek Čiliak pochytal všech 27 střel soupeře a raduje se ze čtvrté nuly v play-off.

Zajímavosti utkání

• Brňané vyhráli třetí finálový zápas a už zítra mohou pozvednout nad hlavu Masarykův pohár
  • Jozef Kováčik se trefil podruhé v play-off a podruhé se také jednalo o vítěznou branku
  • Marek Čiliak vychytal čtvrté čisté konto ve vyřazovací části
  • Do DRFG Areny si našlo na třetí finále cestu 7700 diváků, v Brně bylo opět vyprodáno

Brňané vstoupili do utkání aktivně a hned ve druhé minutě si vynutili faul, když Radivojevič podrazil Gulašiho. Branka však z výhody nepadla, záhy hráli početní převahu Bílí Tygři, ale ani Čiliak neinkasoval. Až v třinácté minutě propukla v DRFG Areně první gólová radost. Po několikaminutové konzultaci s rozhodčím u videa sudí potvrdili trefu Jozefa Kováčika, který střelou z pravého kruhu vypálil do lapačky Lašáka, která ale puk zastavila až za brankovou čárou - 1:0.

Ještě v téže minutě Kometa vedla už o dvě trefy. Marek Kvapil šel s pukem do přečíslení tři na dva, vše vzal nakonec na sebe a z levého kruhu trefil přesně místo u bližší tyčky - 2:0. Do konce první části ještě bylo k vidění několik šancí, především na straně Komety, stav utkání se ale do první sirény již nezměnil.

Střelec první branky Marek Kvapil pravidelně zaměstnával obranu soupeře. Foto: Ivo Dostál.

Ve druhé třetině domácí skvěle bránili dvoubrankový náskok, přičemž zvládli podnikat i nebezpečné útočné výpady. Při jednom z nich se ocitl před Lašákem osamocený Leoš Čermák, slovenský gólman v libereckých službách si ale pohlídal mezírku mezi betony. Krátce před polovinou utkání mohl snížit Jelínek, ale útočník Bílých tygrů nepřekonal výtečného Čiliaka v situaci jeden na jednoho. Na druhé straně se pak probojoval do přečíslení dvou na jednoho Kvapil s Hruškou, první jmenovaný ale nedokázal procpat kotouč na volného spoluhráče před bránou a druhá třetina tak nakonec končila za stejného stavu jako první dvacetiminutovka.

Ve třetí části si výběr hlavního kouče Libora Zábranského chtěl především pohlídat vedení, což bylo znát z obrazu hry. Domácí se nehnali do žádných riskantních akcí a pečlivě si střežili zadní vrátka. Přesto se do obrovské šance dostal Marcel Haščák, kterého vybídl ke skórování parádním pasem Martin Erat, slovenský forvard sice prostřelil padajícího Lašáka, kotouč ale pod gólmanem zamířil těsně vedle levé liberecké tyče.

Nulu na svém kontě stále držel Marek Čiliak, který si musel poradit se stoprocentní šancí Bližňáka ve dvaapadesáté minutě, v souboji jeden na jednoho byl ale domácí gólman úspěšnější. Ke hře bez brankáře se tři minuty před koncem třetí části odhodlal hlavní kouč hostujícího celku Filip Pešán, a ačkoliv domácí dvakrát prázdnou bránu netrefili, nakonec se po skvělé přihrávce Leoše Čermáka prosadil ze středního pásma Martin Zaťovič a pojistil první domácí finálovou výhru – 3:0.

Stejným poměrem vede brněnská Kometa v celé finálové sérii a dělí ji tak jediné vítězství od vytouženého cíle! Čtvrté utkání začíná v DRFG Areně ve středu v 17:20.

KOM Kamil Pokorný: Měli jsme dobrý vstup do zápasu, dostali jsme se do vedení 2:0. Souhlasím s tím, že se hrálo s velkým nasazením. Měli jsme velice kvalitní obranu, soupeř sice měl nějaké šance, ale to my taky, měli jsme nějaká přečíslení, která jsme nevyužili. Ve třetí třetině jsme hráli výborně a takticky. Dobře jsme si vedení pohlídali. Děkuji fanouškům za vynikající atmosféru a hráčům za předvedený výkon.
LIB Filip Pešán: Viděli jsme velmi bojovné utkání, bez neférových zákroků ve vynikající atmosféře. Troufnu si tvrdit, že jsme byli místy lepším týmem, ale Kometa svoje dvoubrankové vedení hájila dvě třetiny skvěle. Srazil nás gól, který se jen tak nevidí a následně jsme inkasovali znovu. Těchto třicet vteřin rozhodlo celé utkání.

Zobrazit kompletní fotogalerii

Zápasy v sezóně