Kometa v gólově bohatém utkání přestřílela švédské Malmö, Erat rozhodl v prodloužení

HC Kometa Brno - Malmö Redhawks

Branky a nahrávky: 2. Čermák (Dočekal), 5. Zaťovič (Erat), 33. Erat (Zaťovič), 41. Svoboda (V. Němec), 63. Erat (Krejčík, Svoboda) – 30. Görtz (Haudum, Händemark), 43. Hardt (E. Andersson), 44. Mäntylä (Andersson, Haudum), 46. Zaar. Rozhodčí: Hodek, Stano – Ondráček, Lhotský. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 3067. Střely na branku: 22:34. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:4, 5:4.
HC Kometa Brno: Čiliak – Barinka, Štencel, Krejčík, Vágner, Malec, Bartejs, Mikyska – Zaťovič, Hruška, Erat – Svoboda, V. Němec, Haščák – Dočekal, Čermák (C), Vincour – Mallet, Nahodil, H. Zohorna.
Malmö Redhawks: Nilstorp – Olsson, Mäntylä, N. Andersson, Arell, Warg, Mylläri, Eklin, E. Andersson – Zaar, Miele, Alvarez – Bryggman, Händemark, Görtz – Hardt, Forsell (C), Storm – Haudum, Forsberg, Olofsson.

B r n o – Kometa si v průběhu týdne odskočila z extraligového kolotoče do Ligy mistrů. V rámci předposledního kola základní skupiny hostila na domácím ledě švédské Malmö. Brňané vedli ve třetí části již 4:1, nakonec však duel dospěl až do prodloužení, které rozhodl svou druhou brankou v zápase Martin Erat. V tabulce skupiny B má Kometa 12 bodů a je první. Druhý je o dva body švédský tým.

Utkání celků, které bojovaly o první místo ve skupině B, začalo pro domácí skvěle. Po půlminutě hry sice usedl na trestnou lavici Hruška, nicméně Kometa početní nevýhodu přetavila v úvodní gól. Dočekal za brankou posunul puk Leoši Čermákovi, ten se kolem ní ladně obtočil na brankoviště a zametl kotouč pod beton gólmana na zadní tyč - 1:0. Za půlminuty mohlo byt srovnáno, ale rána Hauduma se mezi tyče nevešla. V páté minutě ujeli modrobílí do brejku, Erat přikopl kotouč do jízdy Martinu Zaťovičovi a ten z pravé strany vymetl rychlým švihem vzdálenější šibenici - 2:0.

Hosté se první velké šance dočkali až čtyři minuty před úvodní sirénou, kdy Čiliak vykopl tečovaný puk před Handemark, ale ten brněnského fantóma s maskou ve stoprocentní pozici nepřekonal. Následně mohl snížit také Alvarez, ovšem i on nechal v tutovce vyniknout Čiliaka. Poslední možnost první třetiny měl Vincour, nicméně Nilstrop podržel svůj celek a dobře zasáhl.

Leoš Čermák oslavuje se spoluhráči úvodní trefu zápasu. Foto: Jiří Grulich

Druhá třetina dlouho žádné výraznější vzrušení nepřinesla, diváci sledovali oboustranně vyrovnaný hokej a ani jednomu z týmů se nedařilo vypracovat větší střeleckou možnost. Až v polovině zápasu byl vyloučen Gulaši a švédský celek se dočkal snížení. Na levém kruhu dostal přesný pas Max Gortz a z jedničky příklepem poslal puk mezi betony Čiliaka - 2:1. O dvě minuty nato hráli hosté další přesilovku. Při té se zjevil sám před brankou Hardt, ale domácí brankář jeho zakončení zneškodnil tygřím skokem.

A chvíli nato mohl sledovat, jak po levé straně ujel Zaťovič a zadovkou našel před prázdnou brankou Martina Erata, jenž zaznamenal ranou k tyči druhý gól Komety v zápase v oslabení - 3:1. Kometa poté přežila i díky několika famózním zákrokům Čiliaka oslabení 5 na 3 a opět sama zahrozila, když v brejku 2 na 1 našel Zohorna žabičkou Malleta, ale proti jeho střele z první se Nilstorp blýskl fantastickým zákrokem v rozkleku.

Velká šance Alexe Malleta brankou neskončila. Foto: Jiří Grulich

Začátek třetí třetiny vyšel Kometě skvěle. Uběhlo dvaapadesát vteřin a po střele Vojty Němce se k odraženému puku dostal Tomáš Svoboda a pohotově poslal kotouč do sítě. Jenže soupeř dokázal stav 1:4 dotáhnout během několika minut. Postupně se trefili Nichlas Hardt, Tuuka Mäntylä, který z levé strany vymetl příklepem vzdálenější šibenici, a tečovanou střelou také Daniel Zaar. Hosté během tří minut dokázali vstát z mrtvých a duel dospěl až do prodloužení. V něm dostalo Brno možnost přesilovky, ve které se střelou z první na levém kruhu prosadil Martin Erat. Kometa tak i nadále vévodí skupině B Ligy mistrů. Z pěti zápasů má pět výher.

KOM Kamil Pokorný: První třetinu jsme hráli dobře, vedli jsme 2:0. Ve druhé přišlo hodně vyloučení na naší straně, hráli jsme dokonce dvojnásobné oslabení. Soupeř začal prokazovat svoje kvality, ale i tak jsme vedli 3:1. Čtvrtý gól na začátku třetí třetiny nás trochu ukolébal, soupeř toho bleskově využil. Stávat by se to nemělo, ale stalo se. Přišlo potom pro nás v Lize mistrů doma už klasické prodloužení a to jsme zvládli. Vyhráli jsme, ale jak říkám, je velmi složité přeskočit z extraligy do Ligy mistrů, kde už máte postup v kapse.
MAL Peter Andersson: Myslím, že jsme měli nepovedený start do zápasu. Brno na nás vlétlo a v první třetině bylo lepším týmem. Nedařili se nám vůbec naše přesilovky, uskakovaly nám puky. Na druhou stranu ve druhé a třetí třetině jsme při hře 5 na 5 hráli velmi dobře. Prohrávali jsme už 1:4, ale naši hráči tvrdě dřeli a nakonec jsme se do zápasu vrátili a vyrovnali. Nakonec rozhodla přesilovka soupeře, avšak my jsme za jeden bod rádi.

Zobrazit kompletní fotogalerii

Zápasy v sezóně