Marek Čiliak vynuloval Duklu, Kometa si z Jihlavy odváží tři body

HC Dukla Jihlava - HC Kometa Brno

Branky a nahrávky: 19. Mallet (V. Němec), 52. L. Čermák (Dočekal, Haščák). Rozhodčí: Mrkva, Svoboda – Kis, Rampír. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6500. Střely na branku: 23:25. Průběh utkání: 0:2.
HC Dukla Jihlava: Škarek – Suchánek, de la Rose, Ulrych, Bryhnisveen, Kajínek, Váňa, J. Zdráhal – Jiránek, Skořepa (A), T. Kubalík – Zeman, F. Seman, Čachotský (C) – Anděl, M. Hlinka, Žálčík – Rys, R. Hubáček, Diviš (A).
HC Kometa Brno: Čiliak – Barinka, O. Němec, Gulaši, J. Krejčík, Malec, Bartejs – Zaťovič (A), Hruška, M. Erat (A) – T. Svoboda, L. Čermák (C), Dočekal – Mallet, V. Němec, H. Zohorna – R. Zohorna, Nahodil, Haščák.

B r n o – V rámci 20. kola Tipsport extraligy proti sobě na Horáckém zimním stadionu nastoupily celky domácí Jihlavy a hostující Komety. V tradičním duelu, na který si našlo cestu šest a půl tisíce diváků, se nakonec mohli radovat z vítězství modrobílí hokejisté, když Alexandre Mallet a Leoš Čermák z téměř identických pozic prostřelili Jakuba Škarka a zajistili tak jihomoravskému týmu plný počet bodů.

Tradiční bitva mezi Duklou a Kometou byla zahájena z obou stran poměrně opatrně. Ve druhé minutě musela obrana modrobílých odolat tlaku domácího celku, Kajínkovu střelu i následné dorážky si ale Marek Čiliak dobře pohlídal. Do první velké šance Brňanů se dostal v desáté minutě Vojtěch Němec, jeho pokus z blízkosti ale dokázal zneškodnit Jakub Škarek. V patnácté minutě se na pravém kruhu dostal ke střele kapitán Leoš Čermák, jeho tvrdá rána si ale cestu za Škarkova záda nenašla.

V 16. minutě se poprvé plnila trestná lavice. Nejprve ta jihlavská, kam usedl Bryhnisveen, Kometa si ale přesilovou hru vyzkoušela pouze šestnáct sekund, krátce po jejím startu fauloval soupeře Alexandre Mallet a musel si odpykat trest za nedovolené bránění. Početný kotel hostujících fanoušků měl první důvod k radosti necelé dvě minuty před koncem první části. Vojtěch Němec byl za modrou čárou rychleji u kotouče než domácí beci, předložil jej před prázdnou bránu, kam si najel Alexandre Mallet a otevřel skóre utkání – 0:1.

Kometa se mohla, jako již tradičně, spolehnout na hlasitou podporu početného kotle brněnských fanoušků. Foto: Roman Kantor.

Druhá dvacetiminutovka začala stoprocentní šancí Vojtěcha Němce, když se po nahození Tomáše Malce odrazil puk přímo před Škarka, brněnský snajpr ale těsně minul levou tyč. Po chvíli dostali svěřenci hlavního kouče Libora Zábranského k dispozici druhou početní převahu v utkání, ačkoliv se celé dvě minuty drželi modrobílí v útočném pásmu, skóre se neměnilo.

V polovině utkání měl výběr kolem kapitána Čermáka sérii dobrých šancí, kdy se před Škarka natlačili Erat a následně také Krejčík, ani jeden pokus ale do sítě domácích nedoputoval. Dvě minuty před koncem druhé třetiny bylo nařízeno po skrumáži před brněnskou bránou trestné střílení, ale Lukáš Žálčík si na Marka Čiliaka střelou na lapačku nepřišel a slovenský gólman v brněnských službách i nadále držel čisté konto.

Brněnský gólman Marek Čiliak nepustil za svá záda ani jeden jihlavský pokus a vychytal tak druhé čisté konto v sezóně. Foto: Roman Kantor.

Zkraje třetí části se po levém křídle dostal do zakončení Matin Erat, jeho dělovka vypadla Škarkovi z lapačky, nikdo z brněnských hráčů ale nebyl v takové pozici, aby mohl dorazit kotouč do brány. V dalších minutách se domácí tlačili za vyrovnáním, skvělý Čiliak ale kryl jihlavské pokusy, kterých bylo ze startu druhé třetiny více než dost.

Brňané se skvěle bránili jihlavskému tlaku a v 52. minutě dokonce udeřili na druhé straně hřiště. Martin Dočekal téměř z rohu kluziště našel najíždějícího Leoše Čermáka, který poslal puk z blízkosti za bezmocného Škarka – 0:2. Třetí branku mohl o tři minuty později přidat Hynek Zohorna, kterého skvěle vybídl Vojtěch Němec, brněnskému útočníkovi v radosti zabránil hbitý Škarkův beton. Brňané už si zbytek utkání pohlídali a z Jihlavy tak vezou plný bodový zisk. Další zápas čeká svěřence hlavního kouče Libora Zábranského po reprezentační přestávce, kdy změří síly s pardubickým Dynamem.

JIH František Zeman: „Utkání se mi hodnotí hůř, jak kolegovi. Myslím si, že v první třetině jsme byli lepším týmem, ale bohužel ji 0:1 vyhrála Kometa. V druhé třetině to bylo naopak. Kometa byla lepší. Tím, že jsme neproměnili penaltu, tak nás to trochu uzemnilo, ale do třetí třetiny jsme šli s tím, že to utkání chceme zdramatizovat a dát gól. Myslím, že to i na ledě bylo vidět, Kometu jsme přestříleli. Bohužel znovu, byli jsme lepší, ale Kometa ujela, dala gól na 2:0 a pak už si to pohlídala. Když kluci budou tento výkon předvádět i v dalších utkáních, tak se diváci, kteří přijdou, mají na co těšit.“
KOM Kamil Pokorný: „Hodně nám ve vyrovnané první třetině pomohl první gól. Ve druhé třetině jsme byli až do penalty lepší, ale poslední čtyři minuty poté Jihlava ukázala, jak asi bude hrát ve třetí třetině. My jsme se na to ale nachystali a musím kluky pochválit, protože v obraně hráli velice dobře a nepustili Jihlavu do žádné gólové šance. Trpělivě si počkali na brejkovou situaci, která přišla a Leoš Čermák ji proměnil. Vítězství si ceníme, protože tady ztratily body jiné týmy. Chci poděkovat našim divákům, kteří přispěli k výborné atmosféře.“

Zobrazit kompletní fotogalerii

Zápasy v sezóně