Studenti a hokejisté oslaví sto let Československa. Brno hostí univerzitní derby

Studenti a hokejisté oslaví sto let Československa. Brno hostí univerzitní derby
 

B r n o – Výročí 100 let od založení Československa si připomenou studenti a hokejisté v Brně. Město bude ve čtvrtek 27. září hostit hokejový Česko-slovenský univerzitní souboj. Ve speciálním utkání proti sobě nastoupí celky české HC Masaryk University a slovenských Gladiators Trenčín. Půjde o soutěžní kolo Evropské univerzitní hokejové ligy (EUHL), v níž oba týmy působí. Začátek utkání je v 18 hodin v DRFG areně, zápas doplní bohatý doprovodný program.

 

Zájemci mohou získat vstupenky již nyní prostřednictvím sítě Ticketportal a od 13. září také na hlavní pokladně DRFG areny. Cena vstupenek odráží výročí vzniku Československa – 100 korun.

Myšlenka univerzitního hokejového utkání má v Brně letitou tradici, v minulosti se tu střetávaly týmy Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického. Tentokrát půjde o výjimečnou událost. U příležitosti oslav 100 let Československa se v rámci soutěžního utkání EUHL utká tým HC Masaryk University, zastupující brněnskou Masarykovu univerzitu, s trenčínskými Gladiators, kteří reprezentují Univerzitu Alexandera Dubčeka a Vysokou školu managementu v Trenčíně. Řídícím orgánem soutěže je Evropská univerzitní hokejová asociace (EUHA), jejíž snahou je spojení vzdělání se sportem a vytvoření co nejlepších podmínek pro studenty – sportovce.

Příznačně se Česko-slovenský univerzitní souboj uskuteční v Brně, v srdci bývalého Československa, kde v roce 1992 symbolicky došlo i k rozdělení federace. Utkání hostí DRFG arena, domácí stadion Komety Brno. Organizátorem akce je zapsaný spolek Hokejové hry ve spolupráci s městem Brnem a Jihomoravským krajem. Záštitu převzali primátor města Brna Petr Vokřál, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička.

V doprovodném programu se mohou návštěvníci těšit na autogramiádu hokejistů Komety a legend československého hokeje nebo na výstavu artefaktů z hokejové síně slávy. Fanoušci si tak mohou znovu připomenout bohatou společnou historii obou národů, která na sportovním poli slavila nespočet úspěchů.

„Myšlenka uspořádat utkání mezi českým a slovenským týmem právě v Brně mi přijde skvělá. V tomto městě se kdysi republika rozdělovala, nyní se tu spolu opět setkáme. V Brně žije v symbióze s Čechy spousta Slováků, proto bych se nebál Brno označit za baštu Československa, možná poslední, která z našeho společného soužití zůstala. Symboliku vidím i v tom, že při oslavách sta let od vzniku našeho společného státu můžeme zpropagovat společnou univerzitní soutěž a pomáhat jí v růstu. Moc se na utkání těšíme,“ uvedl Peter Bustin, manažer HC Masaryk University.

„Slavit 100. výročí vzniku Československa prostřednictvím duelu české a slovenské univerzity nám jako Masarykově univerzitě dává velký smysl. Jsme univerzita, na které vedle sebe studují Češi i Slováci. I malí bratři se občas perou, ale ve výsledku to utužuje jejich vztah a do dospělosti dává krásné vzpomínky. To samé čekám od souboje našich dvou univerzit. Že si na ledě nic nedarujeme, ale studenti i hráči budou mít krásnou vzpomínku na oslavy 100. výročí společné republiky,“ uvedla Hana Svatoňová, prorektorka Masarykovy univerzity pro vnější vztahy.

„Česko a Slovensko k sobě měly vždy blízko a v podstatě ještě stále vnímám Česko jako někdejší součást společného státu. V Česku mám několik členů rodiny a také mnoho přátel. Jsem rád, že i tímto způsobem můžeme udržovat nadstandardní vztahy mezi našimi zeměmi a přiblížit je hlavně naší mladší generaci, která si už z našeho vzájemného soužití tolik nepamatuje,“ sdělil Lukáš Frývaldský generální manažer klubu Gladiators Trenčín.

„Evropská univerzitní hokejová liga byl a je skvělý nápad. Jsem ráda, že se vždy najdou nadšenci, kteří se zasloužili o její vznik, podporu a fungování, ať už z jakékoliv pozice. Chovám sympatie ke studentům, kteří při vysokoškolském studiu mají chuť a energii hodně sportovat a tedy rozvíjet nejen ducha, ale i tělo. A při tom reprezentovat své školy. Tento zápas mezi českým a slovenským týmem se odehraje ve znamení 100. výročí od založení Československa. Upřímně se přiznám, že mi tentokrát nejde o to, aby vyhráli „naši“ (i když mě to potěší), ale těším se na vzájemné podání rukou hráčů na konci zápasu, které bude symbolizovat přátelství a nikoliv rivalitu mezi našimi spřátelenými národy,“ uvedla prof. Ing. Edita Hekelová, PhD, rektorka Vysoké školy managementu v Trenčíně.

„Na Trenčínské univerzitě poskytujeme kromě kvalitního vzdělání i velké možnosti sportovních, kulturních i jiných mimoškolních aktivit. Hokejový tým Gladiators Trenčín je jednou z nich a znamená skvělou příležitost na aktivní využití volného času a zároveň reprezentaci univerzity. Evropská univerzitní hokejová liga, která zastřešuje hokejové týmy z celé Evropy, pomáhá i tímto způsobem rozvíjet vztahy a spojovat jednotlivé země, ale i samotné lidí. Jako rektor si proto cením členství v lize a naše hokejisty podporuji dokonce aktivní účastí na jejich zápasech,“ poznamenal Jozef Habánik, rektor Trenčínské univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíně.

„Jsem moc rád, že má univerzitní hokej pořád své místo i v Brně, které je studentským městem. Amatérský a mládežnický sport, který se hraje pro zábavu a radost z pohybu, je mi velice sympatický a EUHL tuto myšlenku beze zbytku naplňuje. Tato akce navíc symbolicky propojí Českou a Slovenskou republiku, dvě hokejové země, při příležitosti stého výročí vzniku Československa,“ sdělil Petr Vokřál, primátor města Brna.

Harmonogram akce

16:00 – Otevření DRFG areny

16:30 – Autogramiáda hokejistů Komety Brno a legend československého hokeje na vnitřním ochozu haly za tribunami A a B

18:00 – Začátek utkání

Po celou dobu Česko-slovenského univerzitního souboje jsou pro návštěvníky připraveny soutěže o ceny nebo výstava artefaktů ze Síně slávy českého hokeje. Každý návštěvník obdrží ke vstupence občerstvení.

Hokejové hry, z.s.

V lednu 2016 připravila Kometa Brno velkolepou akci pod širým nebem s názvem Hokejové hry. Uskutečnila se v místech bývalého zimního stadionu za Lužánkami, na kterém brněnský klub v minulosti slavil jedenáct titulů mistra republiky. Unikátní projekt, který zaznamenal pozitivní reakce i v zahraničním tisku, navštívilo včetně duelů Komety s Plzní a se Spartou více než 60 tisíc fanoušků. Obě zmíněná utkání navíc stanovila nový rekord v návštěvnosti extraligy - 18514 a 21 500 diváků.

Na základě úspěšné akce vznikly Hokejové hry, zapsaný spolek. Jeho posláním je připravovat fanouškům z celého regionu další projekty, které jim přinesou velkolepou podívanou a potěší jejich hokejová srdce. První akcí byl Turnaj 5 zemí hokejové reprezentace U17 v roce 2017, který nabídl konfrontaci hokejistů České republiky, USA, Ruska, Švédska a Finska. Česko-slovenský univerzitní souboj je dalším projektem z dílny Hokejových her.

 
 

Reportáž

Komentář

Další

Tento den před letyCopyright © 2004-2019 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál