Startuje desátá extraligová sezóna Komety v řadě. Klub zároveň oslaví 65 let od svého vzniku

Startuje desátá extraligová sezóna Komety v řadě. Klub zároveň oslaví 65 let od svého vzniku
 

B r n o – Možná si vzpomínáte na dobu, kdy se Kometa po dlouhém třináctiletém výpadku vrátila zpět mezi extraligovou elitu. Psal se 1. duben roku 2009, kdy byl stvrzen převod licence ze Znojma do Brna. Zmíněné datum mohlo vyvolat řadu reakcí, ale skutečně se nejednalo o aprílový žertík, nýbrž o skutečnou realitu. Vedení Komety včele s majitelem Liborem Zábranským čekala těžká dřina, a to v krátkém časovém období sestavit konkurenceschopný tým, který by zvládl nelehký premiérový ročník extraligy. A od té doby je to již devět let, kdy poprvé a v obnovené premiéře zažila modrobílá parta návrat mezi elitu. A před námi je jubilejní desátá extraligová sezóna, do které Kometa vstupuje jako obhájce dvou titulů v řadě. Pojďme si všechny ročníky a úspěchy klubu ve stručnosti připomenout.

 

Sezóna 2009/2010. Kometa po složitých peripetiích končí na 11. místě

Novodobá historie Komety se píše od doby, kdy do ní majetkově vstoupil brněnský rodák, bývalý výtečný obránce, hráč se zkušenostmi z NHL a z reprezentace Libor Zábranský. Z první ligy se Kometa přesunula administrativně, kdy přesně 1. dubna 2009 odkoupila licenci od Znojma. Ve své první sezóně prožila velmi těžké a složité období.

Výsledkově se nedařilo, ale poté se udály změny v kádru a nováček soutěže se dostal na vítěznou vlnu. Po základní části skončila Kometa na 12. místě, v play-out si umístění ještě o jednu příčku polepšila a skončila na 11. místě.

Velkou oporou Komety v začátcích extraligy byl finský mág Sasu Hovi. Foto: Michal Eger.

Sezóna 2010/2011. Tuhý boj o play-off, nakonec znovu 11. místo

Ve své druhé extraligové sezóně hrála Kometa o poznání lépe, neměla záchranářské starosti a ještě dvě kola před koncem zákládní části bojovala o postup do play-off. Ten jí ale nakonec unikl o vlásek. Komeťáci skončili na celkovém 11. místě, tedy úplně stejně jako v prvním roce mezi elitou.

Sezóna 2011/2012. Senzační jízda z předkola play-off, aneb pro nás jste mistři!

První dvě sezóny v extralize Kometa zvládla, už nebyla otloukánkem, otrkala se a do té třetí vstupovala daleko zkušenější a odolnější. Ročník 2011/2012 se ukázal jako jeden z průlomových pro brněnský hokej. Komeťáci se po dlouhých letech probojovali do play-off a z předkola se dostali fenomenálním způsobem až do finále, kde však podlehli Pardubicím. Stříbrné medaile každý ocenil. Byla to skvělá cesta Komety, která se vryla do paměti všech fanoušků, kteří byli hrdí na svůj klub.

Radost fanoušků v hledišti a hráčů na hřišti. Foto: Michal Eger.

Ročník 2012/2013. Číslo 11 opět v akci

Obhájci stříbra pokračovali naprosto impozantně i na začátku nové sezóny. Vicemistři nepoznali hořkost porážky až do jedenáctého kola. Hráli do té doby výborně, jenže se jim nepodařila druhá polovina základní části a vše se z poklidu změnilo na tuhý boj o předkolo play-off. V rozhodujícím zápase Kometa podlehla Spartě 0:6 a musela se spokojit pouze s boji v play-out. A jelikož měla bodově nahráno, bylo takřka jasné, že skončí na 11. místě, což se také stalo.

Ročník 2013/2014. Po dvou letech finále, i tentokrát se stříbrným puncem

Kometa prožila výbornou sezónu 2013/2014. Tentokrát proplouvala soutěží poměrně v klidných vodách a do play-off vstoupila ze šestého místa. Postupně vyřadila Plzeň a především v neuvěřitelně napínavé bitvě pražskou Spartu. Ta v sedmém zápase semifinále play-off vedla již 3:1, nakonec prohrála 4:5. Ve finále si to komeťáci rozdali v derby se Zlínem, bohužel kýžené zlato nepřišlo. Znovu z toho byly i tak pěkné stříbrné medaile.

Kdo by si nepamatoval. Sedmý zápas na Spartě a legendární obrat. Foto: Jan Beneš.

Ročník 2014/2015. Rekord v počtu bodů a bronzové medaile

Po dvaapadesáti kolech se Kometě podařilo uhrát výborných 95 bodů, což znamenalo ve výsledku 3. místo. Z takové pozice Brňané ještě do play-off nevstupovali a doposud tolik bodů nikdy v obnovené účasti v extralize nezískali. Hned ve čtvrtfinále narazili modrobílí na Zlín, tedy na soupeře, se kterým hráli v té době loňské finále. Neskutečná bitva nabídla hned sedm zápasů a radost z postupu měla tentokrát Kometa! V semifinále poté bojovala s Litvínovem. Pozdějšímu mistrovi podlehla 1:4 na zápasy a díky umístění v tabulce po základní části si do své sbírky připsala bronz.

Sezóna 2015/2016. Divácký rekord za Lužánkami

Rekordy návštěvnosti v extralize, duely pod širým nebem s Plzní a Spartou, ale i boj o předkolo play-off. Taková byla sezóna 2015/2016. Kometa do posledního kola základní části bojovala o postup, což se nakonec s vypětím všech sil povedlo. V Pardubicích jsme prohrávali již 0:3, ale poté se tým neskutečně semknul, poslal duel do prodloužení a vyhrál 4:3. V předkole narazili devátí Brňané na osmý Chomutov, kterému bohužel podlehli 1:3 na utkání.

Kometa je továrnou na zážitky. Hokejové hry za Lužánkami byly bezesporu velkou událostí, na které dodnes každý vzpomíná. Foto: Ivo Dostál.

Ročník 2016/2017. Kometě leží Brno u nohou, je po letech zlatá!

Celá sezóna se dá rozdělit na několik období. První polovinu měla Kometa naprosto impozantní, poté však přišla série zranění klíčových hráčů a výsledkově se přestalo dařit. Nakonec se ale brněnskému týmu povedlo probojovat do play-off ze šestého místa.

Svou bojovností a entuziasmem čtvrtou čtvrtinu základní části zvládla, už tehdy hrála prakticky play-off a šla do klíčových bojů sezóny. Důležité rovněž bylo, že se uzdravili zranění hráči. Ve vyřazovací části nabrala Kometa formu jako hrom, postupně vyřadila Spartu 4:0, Hradec 4:2 a Liberec 4:0! Naprosto úchvatná jízda skončila ziskem dvanáctého mistrovského titulu.

Pro brněnského rodáka Jana Hrušku splněný sen. Drží v ruce pohár pro mistra republiky. Foto: Ivo Dostál.

Ročník 2017/2018. S Kometa Expresem za dalším titulem

Základní část zakončili svěřenci hlavního kouče Libora Zábranského na 5. místě. Ve čtvrtfinále se jim do cesty postavily Vítkovice. S houževnatým sokem si však Brňané poradili nejkratším možným způsobem a po vítězství 4:0 na zápasy slavili postup do semifinále. V tom na ně čekal vítěz základní části z Plzně. Obhájce titulu však dovolil Západočechům zvítězit pouze jedenkrát, celou sérii ovládl 4:1 na utkání a po roce se mohl znovu připravovat na finále.

V přímém souboji o zlato sice Oceláři získali první duel, ovšem Kometa předvedla velkolepý obrat, když ovládla další čtyři zápasy v řadě, a po roce do Brna znovu přivezla zlaté medaile. Extraligovým titulem číslo 13 získala nejen mistrovský double, ale stala se rovněž nejúspěšnějším klubem v historii českého resp. československého hokeje.

Ročník nabídl fanouškům znovu mnoho krásných zážitků. Především vánoční dárek v podobě vlakového expresu, který odjížděl od DRFG areny byl skvělým počinem, který ocenila celá sportovní veřejnost.

Kometa to dokázala i podruhé a obhájila mistrovský titul. Foto: Jiří Grulich.

Sezóna 2018/2019. Obhájci dvou mistrovských titulů v řadě oslaví letos 65 let od svého vzniku

V listopadu Kometa oslaví významné jubielum. Byť je věkem zkušenou dámou, stále je ve skvělé kondici a i letos má nejvyšší ambice. Na fanoušky čeká znovu řada překvapení a marketingových aktivit, které postupně představíme. Co se týče kádru, do svého týmu Brňané přivedli řadu zkušených ale i mladých borců, kteří chtějí bojovat za Brno, za Kometu, za celou jižní Moravu. Držíme palce, Kometo!

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2019 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál