Myslím si, že 1000 zápasů a 15. společná sezóna je unikát, říká k jubileu Libor Zábranský

Myslím si, že 1000 zápasů a 15. společná sezóna je unikát, říká k jubileu Libor Zábranský
 

B r n o – Před středečním zápasem s Olomoucí obdržel slavnostní dres s číslem 1000 symbolizující počet utkání v roli majitele Komety Brno. Liboru Zábranskému k tomuto úctyhodnému milníku aplaudovala zaplněná DRFG arena. Stejně jako Jaroslavu Medlíkovi, Egbertu F. Zündorfovi a JUDr. Jaromíru Leimbergerovi, kteří byli oceněni dresem s totožnou cifrou. „Věřím, že spolu vydržíme ještě hodně dlouho a budeme Kometě pomáhat dál,“ říká Libor Zábranský, jenž se v rozhovoru vyjadřuje i k posledním zápasům Komety a reaguje na spekulace kolem odchodu útočníka Lukáše Kašpara.

 

Jaké jste zažíval pocity, když jste obdržel slavnostní dres s číslem 1000?
Bylo to pro mě hodně emotivní, i když to nedávám najevo. Chtěl bych poděkovat panu Medlíkovi, panu Zündorfovi a panu doktorovi Leimbergerovi. Celou dobu byli se mnou, pomáhali mi, hlídali Kometu. Je neuvěřitelné, že jsme tak dlouho spolu. Možná i proto šla Kometa konstantně nahoru a fungujeme jako rodina. Myslím si, že 1000 společných zápasů a 15. společná sezóna je docela unikát. Věřím, že spolu vydržíme ještě hodně dlouho a budeme Kometě pomáhat dál. Zaplněná DRFG arena vás ocenila velkým potleskem… Když jste na střídačce nebo na ledě a slyšíte vyvolávat své jméno, je to obrovská vnitřní euforie. Chtěl bych za to fanouškům poděkovat. Myslím, že si všichni zasloužíme respekt za tu dobu, co jsme v Kometě v tomto složení. Je až neuvěřitelné, jak fungujeme dál, jak dokážeme reagovat, jak se dokážeme pohádat, když to řeknu škaredě, a tlačit Kometu dál. Děláme to pro Kometu, ne pro sebe. Všichni jsme do toho šli z naprosto nezištných důvodů. Chceme pomáhat Kometě, aby byla co nejlepší. S tím souvisí i naše obrovská snaha, aby se postavila nová multifunkční hala. Abychom mohli Kometu posouvat dál, musíme mít novou halu.

Co se vám vybaví, když si hlavou promítnete uplynulých 15 let?
Když v říjnu 2004 lékaři rozhodli, že bohužel nemůžu pokračovat v aktivní hráčské kariéře, už jsem jednal o tom, že vstoupím do Komety jako minoritní akcionář. Nikdy nezapomenu, jak jsem na schodech pod kotlem potkal pana Medlíka. Šel jsem zrovna do kanceláře na finální jednání za panem Fukanem, tehdejším majitelem Komety, a prohodili jsme spolu pár slov. Pan Medlík se mě ptal, jestli do toho skutečně jdu. Já odpověděl, že jo. Dodnes to mám v paměti. V prosinci 2004 jsem se seznámil s panem Zündorfem, tehdejším ekonomickým náměstkem brněnských veletrhů, a jeho tehdejší asistentkou paní Vach. Bavili jsme se o tom, jak by mohlo BVV Kometě pomoct. Pan doktor Leimberger byl zase první právník, za kterým jsem šel. Je to hrozně dlouhá doba, i když to strašně rychle uteklo. Jsou to klíčoví hráči v pozadí, byť já jsem vidět logicky nejvíc. Bez mé rodiny, těchto tří mužů a Moniky Vach, asistentky pana Zündorfa, by dnes Kometa nebyla tam, kde jde.

Tehdy jste měl tři cíle: Dostat Kometu do extraligy, vyhrát titul a postavit nový stadion. Je tento třetí cíl vašim hnacím motorem?
Hokej je můj život. Bez hokeje si život nedovedu vůbec představit. Kometa je moje „holka“ a nedovedu si představit, že bych jí nepomáhal. Co se týče nové multifunkční haly, vidím to pragmaticky. Zájem o Kometu je tak obrovský a Kometa město i region tak zviditelnila, že si nový dům zaslouží. Je to pro nás hnací motor. Máme touhu něco dokázat pro Kometu, ne pro sebe.

Majitel a hlavní kouč A-týmu Libor Zábranský, vedoucí sportovního úseku Jaroslav Medlík, prezident klubu Egbert F. Zündorf a v zastoupení sportovního sekretáře Pavla Zubíčka předseda dozorčí rady JUDr. Jaromír Leimberger. Ti všichni letos zároveň vstoupili do své 15 sezóny v brněnské Kometě.

Když jste se stal majitelem Komety, bylo vám jednatřicet. Kdybyste mohl, řekl byste dnes tomu jednatřicetiletému Liboru Zábranskému něco?
Ne, nechal bych ho být, aby konal tak, jak koná. Tehdejší Libor to dělal tak, jak to dělá dnes. Srdcem. Proto to zlomil a proto se to zlomilo celé. Proto je dnes Kometa tam, kde je. Není to nějaká glorifikace mého jména, ale tehdy jsem měl sen vrátit se jako hráč. Když to nevyšlo, zkusil jsem to jinak. Vím, že jsem ohrožoval svoji rodinu, své zdraví. Nic bych ale neměnil ani bych si zpětně nic neradil. To, co jsem prožil, nedá člověku žádná škola. Dnes ve svých pětačtyřiceti letech bych se zeptal protiotázkou: ať mi ukážou ostatní manažeři, co mají za sebou. Zkušenost, jakou jsem nabral bojem za Kometu, vám nikdo nedá.

V Kometě zastáváte několik rolí. Jak se vám daří mít od toho všeho odstup a nadhled?
V první řadě potřebujete mít kolem sebe blízké lidí, kteří vás milují jako člověka. Také musíme mít v týmu oponenty, vzít si jejich oponenturu, kterou prostě potřebujete mít. Mám jednu lidskou vlastnost, a to skromnost. Nechci být vidět, nechci veřejně vystupovat. Vím, že média s tím nesouhlasí a často mě za to kritizují. Ale za nás musí hovořit práce a výkony. Jestliže je Kometa jeden z top týmů extraligy, tak je to díky špičkové práci celého týmu, který v klubu kolem sebe mám.

V médiích se občas objeví informace, že nekomunikujete s novináři…
Je to naprostý nesmysl a z mého pohledu uměle vyvolaná pseudokauza. Každý zná pravidla. Stačí jednoduchá informace k našemu tiskovému mluvčímu a přes něj si dohodnout termín rozhovoru se mnou. A nebo v rámci zrychlení celého procesu, v případě, že má kdokoliv z médií jakékoliv dotazy, může je poslat přímo na tiskové oddělení emailem a bude mu na ně v nejkratším termínu ten samý den odpovězeno. Je pravda, že na tiskové konference po utkání nechodím, protože při domácích utkáních mám ihned po zápase spoustu dalších povinností. Tak jako se to může stát i při těch venkovních. Jako klub tím neporušujeme žádné pravidlo, není to nestandardní a v drtivé většině klubů jsem si všiml, že na tiskové konference po utkání chodí asistenti hlavních trenérů.

Pojďme se podívat do současnosti. Jak jste spokojen s momentálními výkony týmu, které mají kolísavou tendenci?
Upřímně říkám, že spokojen nejsem a ani být nemohu. Výsledky nejsou dobré, to si nebudeme nic nalhávat. Jsme samozřejmě rádi za první útok, který hraje fantasticky, Leoš Čermák je také na ledě skvělý. Ale někteří hráči jsou těžce za očekáváním. Nebudu svoje hráče kritizovat, ale pojmenovávám stav, jak ho vidím já a také fanoušci. Za sebe udělám to nejlepší, co budu moct, abych klukům pomohl, aby se hráči dostali zpátky do formy. Spokojení však být rozhodně nemůžeme, celková hra není dobrá. Pokud budeme dělat zbytečné útočné fauly, mančaft to bude srážet dolů. Nechtěl bych být negativní, věřím, že se to zlepší. Je ale pravda, že s některými hráči nebudu mít trpělivost donekonečna.

Změny v kádru tedy nejsou vyloučeny?
V žádném případě. Pokud budeme takhle hrát dál, přijdou změny. Mám zodpovědnost vůči fanouškům, partnerům, městu, regionu. Buď budou hrát hráči to, co chceme, nebo budu muset učinit tvrdé rozhodnutí. Umím být trpělivý a pochopit některé věci, ale pokud si hráči nebudou plnit to, co mají, půjdou pryč.

Libor Zábranský na střídačce Komety. Foto: Michal Eger.

Je jasné, že předsezónní odchod mnoha klíčových hráčů měl na Kometu dopad. Souhlasíte, že bylo těžké tyto hráče nahradit?
Takové hráče nejde jen tak nahradit. Jedině trpělivostí. Hynek Zohorna nyní patří mezi nejlepší hráče finské ligy, Martin Nečas je talentovaný hráč, který je na farmě a v NHL, Jakub Krejčík je nejvytíženějším cizincem finské ligy. Podívejte se, hráč se musí k těm výkonům časem dopracovat. Hynek byl svého času poslán na hostování do Pardubic, byla to taková převýchova, která mu hrozně pomohla. Podíval se, jak to funguje jinde. Neči potřeboval čas. No a Alex Mallet je bez těchto dvou hráčů poloviční. Ví to, a bude muset zabrat. Nemůžeme se stále babrat v historii a v tom, co bylo dřív, když hrál Erat, Nečas a další. Brzo Martin Erat nastoupí, stejně tak Tomáš Plekanec. Jsme rádi, že obě legendy českého hokeje mají zájem hrát za Kometu. Je to pro náš klub obrovská čest.

Už před sezónou jste prohlásil, že cílem pro základní část je dostat se do první šestky…
Chceme jít do play-off a já věřím, že do něj půjdeme, a budeme znovu hodně silní. Když se vrátím k předchozí otázce, zkrátka ihned nahradit hráče, se kterými jsme pracovali několik let, není jednoduché a chce to čas. Pravda je, že kdysi mě Rosťa Čada (tehdejší trenér Komety) učil, že v hokeji čísla nikdy nelžou. A měl pravdu. Jestliže máme útočníky, kteří za 22 zápasů dali 1 gól a v součtu mají 3 body, tak je to jasný ukazatel, že formu nemají. Stále věřím, že se to zlepší. Nedáváme góly, lámeme si s tím hlavu, hledáme cestu ven. Těžko se to dá pojmenovat, ale pro všechny z nás je to nová zkušenost. Na druhou stranu za patnáct let jsme takových zápasů jako ve středu s Olomoucí zažili mnoho, a dokázali jsme se z toho dostat. Sezóna je dlouhá a i v minulosti jsme to dokázali zlomit.

Rozhodli jste se uvolnit Lukáše Kašpara do Litvínova. Jaký byl důvod jeho odchodu z Komety?
Myslím si, že je každému jasné, že v případě přestupu takových person, jakou mimo jiné Lukáš je, nedochází ze dne na den, ale že se o takových věcech jedná delší dobu. Těch důvodů k jeho odchodu bych mohl zmínit několik, nicméně to nejdůležitější je, že pokud nastoupí Tomáš Plekanec a Martin Erat spolu, tak bych si strašně přál, že budou mít u sebe našeho nejmladšího útočníka, budou mu předávat své zkušenosti a vychovávat ho, tak jak jsme to v minulosti dokázali s Martinem Nečasem. A protože první útok v žádném případě rozdělovat nebudu, tak je zjevné, že Lukáš Kašpar není hráč do třetí či čtvrté pětky. Ani typologicky a samozřejmě ani herně. Musíme se k těmto top hráčům chovat s respektem. Pakliže mi Jirka Šlégr při utkání v Litvínově řekl, že s Lukášem spějí k dohodě, tak jsem rád, že se vrací do svého mateřského klubu, že se dohodli a že je Lukáš spokojený. Já mu za celou Kometu přeju hodně štěstí, pevné zdraví, protože měl v loňské sezóně větší zranění, a samozřejmě ať se mu daří a ať je jeho hráčská kariéra co nejdelší. Taky bych mu chtěl poděkovat za profesionální přístup a za to, jak k celé věci přistupoval.

Můžete tedy vyloučit, že důvodem odchodu Lukáše Kašpara z Komety byla potřeba uvolnění financí v rozpočtu klubu?
Už jsem na toto odpověděl v předešlé otázce a věřte mi, že s rozpočtem tohle rozhodnutí nemá co dělat. Ostatně pro Martina Erata je hlavní cíl vyhrát titul, nikoliv vyjednávání o smlouvě. A v případě, že by Tomáš Plekanec mohl nastoupit v play-off za nás, tak je to úplně stejný případ.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2019 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál