Pokud budou oba zdraví, nastoupí proti Spartě, říká Libor Zábranský o Tomáši Plekancovi s Martinem Eratem

Pokud budou oba zdraví, nastoupí proti Spartě, říká Libor Zábranský o Tomáši Plekancovi s Martinem Eratem
 

B r n o – Náročný týden mají před sebou hokejisté brněnské Komety, kteří pokračují v ohromném zápasovém vytížení. V úterý odehrají Ligy mistrů s Frölundou, ve čtvrtek je čeká exponovaný duel se Spartou a v neděli jedou do Zlína, který v posledních zápasech vykazuje slušnou formu. Co na tento náročný program říká majitel a hlavní kouč Komety Libor Zábranský, který se zároveň vyjádřil k nástupu Martina Erat a Tomáše Plekance. Oba hráči byli v pondělí na ledě a v plné zátěži absolvovali trénink.

 

V úterý na vás čeká zápas Ligy mistrů proti silné Frölundě. Co od zápasu se švédským týmem očekáváte?
Čeká na nás špičkový evropský tým. Jsme v očekávání, s čím soupeř přijede. Sledovali jsme s trenéry video, budeme se snažit připravit co nejlépe.

Když jste trénoval mládežnické týmy, byli jste s mladším dorostem na turnaji v Linköpingu a Jönköpingu. Jak vzpomínáte na tuto zkušenost ze Švédska?
Tenkrát jsem domlouval trip pro všechny naše trenéry mládeže. Vybrali jsme nejlepší švédské akademie Linköping a Jönköping, kde jsem se svými ročníky 1999, 2000 odehrál čtyři zápasy. Ve všech jsme soupeře totálně převálcovali. Pak si ale kladu otázku, proč za tři čtyři roky čeští kluci stejným ročníkům nestačí. Mám na to svůj názor, chybí nám konkurence a je to debata na celkovou změnu systému v soutěži mládeže.

Na Kometu čeká náročný program. V úterý Liga mistrů, ve čtvrtek duel se Spartou. Jak vidíte tento nejbližší program?
Každé utkání chceme vyhrát, máme nějaké šrámy, ale nebudeme se na to vymlouvat. Dlouho jsme také cestovali, hráli venku, ale chceme k duelům přistoupit co nejlépe.

Zápasy jdou za sebou v podstatě obden, chystáte se rozložit síly mezi více hráčů?
Je to strašně těžké. Od rána jsme to řešili s trenéry, ale co se tyče sestavy, finální rozhodnutí ještě nepadlo. Je jasné, že budeme muset vzhledem k utkání se Spartou síly rozložit. V Liberci hrál Vojta Střondala, Karel Plášek, dáváme znovu šanci mladým, kteří se nám ukazují v dobrém světle a je možné, že dostanou šanci i proti Frölundě. Nicméně je o ně velký zájem i v reprezentaci, kde budou bojovat o nominaci na blížící se mistrovství světa do 20 let.

Libor Zábranský na střídačce Komety. Foto: Ivo Dostál.

Změny v programu už nešly udělat?
Termíny jsou jasně dané a my to musíme respektovat. Hráči jsou profíci a musí si s tím poradit.

Jak již bylo zmíněno. Ve čtvrtek na Kometu čeká Sparta, což je vždy obrovsky exponovaný zápas. Mohou se fanoušci těšit na Martina Erata s Tomášem Plekancem?
S Tomášem a Martinem jsme předběžně domluveni, že budou hrát. Pokud budou po zdravotní stránce v pořádku, počítám s nimi. Ani jeden ale v úterý v Lize mistrů stoprocentně nenastoupí.

Tomáš Plekanec po utkání na Kladně oznámil, že se nyní na nějaký čas přesunuje do Brna. Jak s ním vy počítáte?
Směrem k nám není žádný zápasový limit, plně respektuju jeho rozhodnutí, že chce pomoct Kladnu. Je velká pravděpodobnost, že jim bude pomáhat dlouho. Kdyby se jim však play-off nepovedlo, může být s námi. Nyní je dohoda taková, že do 15. února bude u nás a pokud bude zdravý, odehraje všechny zápasy.

Dá se příchod Tomáše Plekance brát jako signál, že by v Kometě mohl působit i v příští sezóně?
To jsme už v rovině spekulací. Víme, které top týmy měly o Tomáše zájem. Dohodli jsme se na spolupráci do konce sezóny, stejně jako s Martinem Eratem. Ale co bude dál, to si nechejme na nějaké pozdější hodnocení. Nemůžu to teď komentovat, protože to nevím.

Dá se příchod Tomáše Plekance využít i marketingově?
Dalo by se, kdybychom měli větší halu, ale nechtěl bych z toho dělat klišé. Jedna věc je, když přivede hvězdu například v dubnu, kdy si můžete nachystat merchandising. Něco jiného je, když takového hráče přivedete v době, kdy například skladové zásoby dresů jsou hotové. Není to tak, jako když fotbalový klub koupí Ronalda a pak vydělává na prodeji dresů. V hokejovém prostředí to funguje trochu jinak. Pro nás je to především obrovská čest a prestiž. Nyní padlo několik milníků. Víme, jak to vypadalo v Kometě před patnácti lety. Dnes tu máme hrající hvězdy NHL – Martina Erata, Tomáše Plekance a nebo Petera Muellera, se kterým vstupujeme do jednání o další smlouvě. Je za námi kus práce. Že tady takoví hráči jsou, to o něčem svědčí.

Jak vy osobně vidíte Tomáše Plekance?
Já Tomáše vidím jako obrovského bojovníka a komplexního hokejistu. Je skvělý na vhazování i do přesilovek. Je stejně komplexní jako Martin Erat. Na všech stranách hřiště je neuvěřitelný. Má obrovské zkušenosti. Dosáhnout v dnešní době mety 1000 utkání v NHL je něco neuvěřitelného.

Existuje pro vás varianta rozložit kvalitu Martina Erata a Tomáše Plekance do více útoků, nebo jste se rozhodnul dát tyto dva výjimečné hráče k sobě?
Udělám to tak, jako vždycky, tedy podle toho, jak to budu cítit na střídačce. Mám plán takový, že pokud oba hráči řeknou, že do toho jdou, jsou zdraví a mají chuť, budou hrát spolu a vedle nich bude jeden z mladých hráčů. První útok v této fázi trhat nebudu. Přál bych si, abychom koncem ledna měli co nejsilnější tým.

Dovede si představit, že oslovíte obránce Jakuba Krejčíka, který v posledních dvou sezónách v Kometě působil?
Přišel ofenzivní obránce Nicholas Schaus, který dlouho nehrál, musíme být trpěliví. Když jsme hráli ve Finsku Ligu mistrů, přišel se na nás podívat jak Kuba Krejčík, tak Hynek Zohorna. V nadsázce jsem ho tahal do letadla, aby s námi odletěl zpátky. Pokud by byla byť jednoprocentní šance, že by se Kuba vrátil a byl tady na dýl, budu bojovat, aby přišel.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2019 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál