Profil Libora Zábranského

Profil Libora Zábranského
 

Současný šéf klubu se v Brně narodil v roce 1973, i jeho první hokejové kroky jsou spojeny s tímto městem. V roce 1991 nakoukl do federální hokejové ligy, do brněnského Zetoru přestoupil z tehdejšího Ingstavu. Na sezonu ale pod Petrovem nevzpomíná dobře, Zetor skončil ve své skupině poslední a v baráži nestačil na Poprad. V následující sezoně brněnští skončili druzí v nižší soutěži. Během dalšího roku pak Brno opustil a zamířil na vojnu do Tábora, kde ročník dohrál.

 

Z Tábora pak již byl jen krůček do nedalekých Českých Budějovic. Zde strávil dvě sezony, v roce 1995 skončili Budějovičtí na třetím místě extraligy, o rok později „až čtvrtí“. V obou případech Jihočeši nestačili v semifinále na mistrovský Vsetín. Pro Libora však byla úspěšnější právě druhá sezona, kdy byl vyhlášen nejlepším obráncem extraligy. Po sezoně, ve které mu jen těsně unikla nominace na nakonec zlatý vídeňský šampionát, se přesunul do zámoří.

V NHL odehrát 40 utkání. Kompletní porci těchto zápasů odehrál v dresu St. Louis Blues, k tomu přidal ještě 94 zápasů v AHL (za tým Worcesteru). Po návratu ze zámoří si jej vyhlédl Vsetín, kde strávil dvě sezony a v obou hrál ve finále extraligy a v té první získal titul mistra republiky. Ve druhé vsetínské sezoně v roce 2000 ale tehdy nepřemožitelný tým zastavila ve finále Sparta. A právě její dres Libor oblékal po další dva roky. Ironií osudu bylo, že v dalším finále (tentokrát již v kádru Pražanů) opět jeho tým podlehl, a to zrovna Vsetínu… O rok později se ale již Sparta radovala z titulu, ročník mu ale notně zkomplikovaly problémy s třísly. Po této sezoně a několika měsících léčení třísel pak následoval přesun do Pardubic.

I tady si zahrál finále, Východočeši v něm nestačili na pražskou Slavii. O sezonu později pardubičtí borci suverénně vyhráli základní část, ve čtvrtfinále však překvapivě nestačili na osmou Plzeň. Po této sezóně ze zdravotních důvodů ukončil kariéru.

Bohatá sportovní kariéra Libora Zábranského však neskončila pověšením bruslí na hřebík, ba naopak. V roce 2005 se stal majoritním vlastníkem Komety. Od té doby stojí v čele klubu, který postupně zvedá hlavu a po svém návratu do extraligy hned ve své třetí sezóně (2011/2012) vyhrál stříbrné medaile.

Libor Zábranský odehrál v nejvyšší české soutěži celkem 307 utkání. V play-off této soutěže nastoupil 66 krát a dvakrát se stal se svým týmem mistrem ELH. K tomuto triumfu přidal ještě tři stříbra a jeden bronz v ELH. V NHL oblékl dres ve 40 utkáních a v AHL pak odehrál 94 zápasů. V nižší soutěži nastoupil k 35 zápasům. Svoji reprezentační premiéru si odbyl 31. 8. 1995 proti týmu Ruska a celkem v reprezentačním dresu odehrál 35 utkání a vsítil jednu branku. V lednu 1996 se Libor poprvé představil na utkání hvězd ve Frýdku Místku, kde v individuálních soutěžích vyhrál soutěž o nejtvrdší střelce extraligy s rychlostí 153,19 km/h. Další utkání hvězd si zahrál ještě v roce 2000 ve Zlíně a 2004 v Bratislavě.

Za celou svoji profesionální hokejovou kariéru odehrál celkem 580 utkání, vstřelil 35 branek a u 117 sám asistoval. Celkem získal 152 kanadských bodů a nasbíral 599 trestných minut.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál