.

Přesvědčila mě i práce s mladými hráči, říká o pokračování v Kometě Martin Erat

Přesvědčila mě i práce s mladými hráči, říká o pokračování v Kometě Martin Erat
 

B r n o – Vzal si čas na rozmyšlenou, nechtěl nic uspěchat. Nakonec se Martin Erat rozhodl: Budu pokračovat v Kometě! Zkušený hokejista, který odehrál více než 900 zápasů ve slavné NHL a startoval na třech olympiádách, zůstává součástí brněnského klubu. „Jsme mistři a každý si proti nám bude chtít dokázat, že na to má taky. Musíme se nachystat tak, abychom byli co nejlépe připravení na play-off,” říká pětatřicetiletý útočník, jenž chce i v nadcházející sezóně předávat zkušenosti mladým hráčům.

 

Jaké faktory hrály při vašem rozhodování roli?
Bylo víc faktorů, které rozhodovaly. Chtěl jsem si trochu odpočinout, nechtěl jsem dělat unáhlené rozhodnutí. Potřeboval jsem si nechat vše projít hlavou a probrat to s rodinou. Ta je pro mě nejdůležitější. Rozhodovali jsme se, zda chceme být dál v Česku, nebo budeme bydlet jinde. Tyto faktory nakonec rozhodly, že i další sezónu strávím v Kometě.

Máte za sebou úspěšnou kariéru v NHL i v reprezentaci, loni jste s Kometou dobyl extraligový titul. Jaká motivace vás žene dál?
Motivace je vždycky. Tou největší pro mě na příští sezónu je, že jsou u nás jen dva kluby, které mají dvanáct mistrovských titulů. Třináctý by Kometu posunul na první místo, kam patří. To je obrovská motivace.

Titul naposledy obhájila Sparta v roce 2007, od té doby se mistři v dalším ročníku nezřídka trápili. Jak se na sezónu co nejlépe připravit?
Do sezóny vstoupíme stejně jako loni, s pokorou. Všechno si musí sednout, povést. Viděli jsme, že může přijít pár zranění a nemusí se dařit. Kostra týmu zůstává, což je důležité. I díky tomu jsem se rozhodl pokračovat. V Kometě pokračují kluci, se kterými jsem hrál. Když jsme u toho, další faktor, podle kterého jsem se rozhodoval, je práce s mladými hráči. Jsme mistři a každý si proti nám bude chtít dokázat, že na to má taky. Musíme se nachystat tak, abychom byli co nejlépe připravení na play-off. Chceme se do něj dostat a tam už se může stát cokoliv.

Martin Erat a Shawn Allard v neděli bruslili s dětmi na ledě v rámci Hokejových víkendů s Kometou. Foto: Jiří Grulich.

Prozradíte, jak vypadá vaše individuální příprava?
Před čtrnácti dny jsem v Americe začal trénovat. Jsem na začátku, mám před sebou šest týdnů. Teprve se do všeho budu dostávat. Trénuji sám, mám svého trenéra, se kterým jsem od svých dvaceti let.

Nyní jste v Brně, jaký je váš nejbližší program?
Přiletěl jsem v pátek, o víkendu jsem byl na ledě s dětmi v halách za Lužánkami. Je tady trenér Shawn Allard, který pomáhá v detailech bruslení Connoru McDavidovi. Spolupracuji s ním od pětadvaceti, vím, jak mi pomohl. Nyní může pomoct trenérům a malým dětem se zlepšovat. Budeme se snažit trávit víc času na ledě s malými dětmi, abychom se v Kometě posunuli zase o krůček nahoru. V pátek odletím do Ameriky, kde budu do konce července. Pak se vracím zpátky do Brna.

V Americe jste trávil čas s Martinem Nečasem, který se chystá na draft NHL. Jaké to bylo?
Bylo to super. Zašli jsme se podívat na play-off NHL, Nashville hrál s Anaheimem. Pak jsem ještě mohl vidět finále Stanley cupu. Byl to obrovský zážitek. Jsou to věci, které vás posouvají dopředu a motivují vás.

Je v Nashvillu cítit zklamání, že Predators ve finále nestačili na Pittsburgh?
Určitě převládá zklamání, ale pro Nashville je to poprvé, co se do Stanley cupu dostali. Myslím, že je na čem stavět. Mají motivaci dostat se tam zpátky a jednou pohár pro Nashville získat.

Když Kometa slavila 12. mistrovský titul s fanoušky na Zelném trhu, Martin Erat nemohl chybět. Foto: Ivo Dostál.

Radil jste Martinu Nečasovi, jak zvládnout období kolem draftu?
Myslím, že Martin je už natolik dospělý, že tyto situace zvládá perfektně. Můžu ho učit na ledě, ukazovat mu věci, které jsem poznal. Ale tímto si musí projít sám. Jsem hrozně rád za to, jaký je. Neustále na sobě pracuje, má svůj cíl, za kterým si jde. Je to dobrá vizitka jak pro Kometu, tak pro celý český hokej. Pořád umíme vychovávat hokejisty. Doufejme, že takových kluků bude čím dál víc.

Vzpomenete si někdy na moment z 11. kola proti Liberci, kdy jste se za Martina po neférovém zákroku postavil a šel se bít?
Takové situace v sezóně mohou nastat. Jsou to detaily, u kterých později zjistíte, že rozhodovaly o tom, co jsme dokázali.

Utužila tahle situace váš vztah?
S Martinem jsme měli od začátku výborný vztah. Ať jsem to byl já nebo kdokoliv jiný, tehdy se v utkání proti Liberci stala věc, která k hokeji nepatří. My jsme jeden tým a celou sezónu jsme to dokazovali.

Mluvil jste o práci s mládeží. Kometa loni do extraligy nasadila dvanáct hráčů ročníku 1997 a mladších, což je nejvyšší počet z celé soutěže. Nakolik je to pro jejich rozvoj důležité?
Jsou to určitě věci, které jsou pozitivní pro celý kraj. Kluci chtějí hrát za Kometu a dostávají šanci. Když něco děláte a nevidíte světlo na konci tunelu, je to těžké. Ale pokud kluci vidí, že můžou dostat šanci a nastupovat za Kometu, je to pro ně velká výzva.

Martin Erat a Shawn Allard bruslili s dětmi na 5. Hokejovém víkendu s Kometou v roce 2017. Podívejte se na fotky!

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál