Co zaznělo na setkání majitele Komety Libora Zábranského se zástupci fanoušků z řad Modrobílých?

Co zaznělo na setkání majitele Komety Libora Zábranského se zástupci fanoušků z řad Modrobílých?
 

B r n o – Ve středu a ve čtvrtek proběhlo společné setkání mezi zástupci fanoušků z řad spolku Modrobílých a majitelem Komety Liborem Zábranským. Témat k probrání bylo samozřejmě mnoho. Po společném setkání panuje jednoznačně shoda v tom, aby se opět vrátila do hlediště pozitivní atmosféra, znovu se fandilo tak, jak jsou v Brně fanoušci zvyklí. Kometa a hráči podporu fanoušků potřebují.

 

Hokejové Brno je známo výbornou atmosférou, bouřlivou kulisou, kterou Kometě může závidět celá republika. Poklonu fanouškům vyseklo v tomto ohledu už mnoho osobností. Názorným příkladem může být parádní rozlučka Martina Havláta s kariérou. Mnoho hráčů takovou atmosféru, byť benefičního utkání, nezažilo ani během své profesionální kariéry. Po společném setkání fanoušků s Liborem Zábranským panuje shoda, že by byla velká škoda o tak jedinečnou atmosféru přijít.

Už o tom v minulosti proběhlo mnoho diskuzí a je jasné, že nejdiskutovanějším tématem posledních dnů a týdnů je novelizovaný disciplinární řád. Debata se také zaměřila na to, že v médiích proběhla informace, že vedení klubu cenzuruje aktivity fanoušků a schvaluje například zápasová chorea. „Ve středu a také dnes jsem dlouho diskutoval se zástupci fanoušků z kotle. Jednoznačně se distancuji od toho, že bych měl jakkoliv cenzurovat nebo řídit kotel. Vždycky jsem je respektoval. Vždycky co jsme si v minulosti řekli a na co jsme si podali ruku, tak to platilo a nemám důvod si myslet, že by to nemělo i nadále takto fungovat,“ říká Libor Zábranský.

„Chtěli bychom zdůraznit, že jsme nikdy od Libora Zábranského nebyli cenzurovaní. Za tím, co děláme, si stojíme. Kdybychom měli být od někoho cenzurovaní a měli se dožadovat povolení, tak už to dávno neděláme. To by nás ani nebavilo. Když se zaměříme na diskuzi kolem disciplinárního řádu, primárně nám nejde o vulgarity, ale jde o to, vymezit hranice toho, co se smí a co se nesmí. Formulace, která je momentálně daná, je prostě nejednoznačná. Když se na ledě něco bude dít, těžko se nám s Ričim (Richardem Mášou) podaří kotel ukočírovat. Nelze převychovávat dospělé lidí a koneckonců i mladé patnáctileté kluky. Pokud někdo bude chtít řvát na rozhodčí, tak na něj bude řvát. Nemáte šanci zvládnout dav. Když například přijede Sparta, jak chcete dosáhnout toho, že se nebude na našeho soupeře a potažmo rivala řvát? To je velmi složité ukočírovat a měla by se skutečně vyvolat diskuze a říct si pravidla, aby fanoušci skutečně věděli, co smí a nesmí,“ říká zástupce modrobílých Jan Mittner (Miťas).

„Za setkání s Liborem Zábranským jsme rádi. Máme Kometu v srdci, jezdíme fandit po celé republice, na klubu nám záleží. Není nám jedno, jaká panuje v hale atmosféra. Snažíme se dělat chorea, řídit kotel, aby byla skvělá atmosféra. Bere nám to spoustu času, obětujeme tomu mnoho volna, ale na klubu nám záleží a baví nás s ním žít. Být jeho součástí. Kometa je pro nás styl života, srdeční záležitost,“ popisuje Richard „Riči“ Máša.

„Na nejbližším zápase s Mladou Boleslaví bychom chtěli udělat otevřenou debatu s fanoušky. Budeme o tom ještě informovat na našich kanálech, ale chceme být znovu jednotní, aby kotel fungoval a vytvářel skvělou atmosféru. Rádi bychom pozvali fanoušky, ať přijdou při otevření haly do kotle a otevřeně se s námi pobaví. Ať už jde o problémy s fanděním, o chorály nebo o disciplinární řád,“ vyzývá Richard Máša s Janem Mittnerem.

„Rád bych jednoznačně řekl, že Kometa a hráči vás potřebují. Nesouhlasím s rasismem, s vyvoláváním někomu smrtí, a tak podobně. K tomu říkám jednoznačně ne! Budeme respektovat to, co je dané výkonným výborem a svazem. Řád je prostě takový a po sezóně bude dostatek prostoru na diskuzi. Kometa vás potřebuje v plné formě, protože jste našim sedmým hráčem na ledě,“ říká Libor Zábranský.

U fanoušků nejvíce vyvolalo bouřlivé reakce to, jak kdo hlasoval na posledním zasedání APK ohledně disciplinárního řádu. „Můj názor, stejně jako všech ve vedení Komety, je konzistentní a stále stejný. Jestliže jsme jednou hlasovali pro to, že nesouhlasíme s excesy, které se bohužel staly zrovna u nás při našem domácím utkání se Spartou, tak přece nebudeme měnit názor a po pár měsících poté hlasovat jinak. Přijde mi to naprosto logické a férové. Už dřív jsem řekl, že výklad disciplinárního řádu a vůbec celková komunikace je směrem k fanouškům nedostatečná. Jen pro doplnění a informaci všem, APK v tomto směru v podstatě o ničem nerozhoduje, protože extraligu, tak jako všechny ostatní soutěže, řídí ČSLH a pakliže výkonný výbor ČSLH disciplinární řád schválil, tak pak je to opět a jen výkonný výbor ČSLH, který může dělat změny. A nemá jediný důvod, proč by v průběhu soutěže řády měnil. To přece nemá žádnou logiku. Dle mého názoru vždycky ukáže až čas, jaká rozhodnutí byla správná a jaká ne. My to jako účastník soutěže nejen že musíme respektovat, ale budeme respektovat. Jestli že jsem se postavil za názor, že excesy, které byly na domácím utkání se Spartou, do hokeje nepatří, tak i z toho důvodu jsme bez řečí a bez odvolání pokutu zaplatili. Toto tvrdé rozhodnutí disciplinární komise respektovali. Jestliže jsem si to dovolil takto Modrobílým vysvětlit, tak by to mělo dávat logiku, že co se na Kometě a v Brně řekne, tak platí. A nebudeme měnit názory nebo rozhodnutí jen proto, že se to někomu hodí. A to se netýká jen tohoto konkrétního hlasování," pokračuje Libor Zábranský.

„Chtěl bych upozornit na to, že celé znění disciplinárního řádu bylo vydáno písemnou formou 6. září. O dva dny později se hrálo první ligové kolo. A teď to dopadlo tak, že fanoušci mají strach si zafandit tak, jak jsou zvyklí. Aby za to nebyl klub sankcionován. Chtělo by udělat formu dodatku a pobavit se jasně o tom, co se smí a nesmí. Nastavit jasné mantinely, aby fanoušci o tomto pravidlu byli podstatě lépe informování a věděli co mohou a nemohou. Samozřejmě často slýchám názory o tom, že na hokej chodí rodiny s dětmi. Pro děti děláme maximum. Máme pro ně vytyčený prostor, aby byly především v bezpečí a dobře viděly na hrací plochu. Všichni ví, jak jsou u nás tribuny koncipované. V hale je většinou naplněná kapacita a nejsme schopni dostat do haly více rodin s dětmi,“ popisuje bezpečnostní šéf na zápasech Komety Přemysl Skopalík.

„Dětem na stadiónu pomáhají i fanoušci. Znám případ, že se ztratilo mamince dítě a Jan Mittner - člen skupiny fanoušků Modrobílých, ho našel, vytáhl z davu, pohlídal ho, aby se mu nic nestalo. Na bezpečí dbáme především a verbální projev není až tak důležitý pro samotný průběh utkání. Před dvěma lety jsme měli sezení s odborníkem z řad PČR. Je to člověk, který se zabývá bezpečnostní problematikou na fotbalových stadionech. Bavili jsme se tom, co by se dalo použít i na hokejová utkání, hlavně při výjezdech na kluziště soupeřů. Myslím si, že v rámci stávající právní legislativy nemůže Kometa udělat víc," upozorňuje Skopalík.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál