HISTORICKÉ OKÉNKO: V extraligovém play-off se Kometa s Třincem utká vůbec poprvé

HISTORICKÉ OKÉNKO: V extraligovém play-off se Kometa s Třincem utká vůbec poprvé
 

B r n o – Druhý rok po sobě a celkově počtvrté za posledních sedm sezón se Kometa probojovala do finále naší nejvyšší soutěže a do bojů o mistrovský pohár. Vůbec poprvé v historii extraligového play-off změří Brňané síly s třineckými Oceláři. S tímto celkem postoupila Kometa v sezóně 1994/1995 do české extraligy. Ve druhé polovině devadesátých let a v době na přelomu tisíciletí zamířila do Slezska řada nadějí brněnského hokeje.

 

Vzpomínky na první vzájemné souboje

První souboj se mezi letošními finalisty odehrál téměř před třiceti lety v rámci druhé nejvyšší soutěže (1.NHL). Tehdejší Zetor Brno, který právě sestoupil z nejvyšší hokejové soutěže, měl jediný cíl, a to návrat zpět mezi elitu. Start do 1.NHL byl velmi rozpačitý, vysoká prohra střídala vysokou výhru a zkušené mužstvo si muselo zvyknout na soupeře sídlící o patro níž.

Základní sestavu tvořili brankář Karel Lang, v obraně hráli prim Lubomír Oslizlo, Jiří Paška, Radek Radvan, Milan Murín, Ernest Baráth a Jindřich Vacek, útok pak nastupoval ve složení Igor Čikl, Pavel Kocour, Ota Jungwirth, Jiří Otoupalík, Zdeněk Malý, Jiří Rech, Josef Duchoslav, Radek Haman, Martin Dufek, Miroslav Krupař, Michal Konečný, Pavel Nohel.

9.října 1988 se hrálo 8. kolo a celek Třineckých železáren přivítal na svém ledě TJ Zetor Brno. Kometa zvítězila 2:3, ve druhém měření sil v rámci základní části pak na domácím ledě zvítězila suverénně 8:2. Ve stejném ročníku získal ale Třinec i první bod ze vzájemného měření sil (za remízu 4:4 ve 29. kole) a také první vítězství (v Brně v rámci 30. kola - 3:4).

Připomeňme i poslední vzájemný zápas hraný v rámci druhé nejvyšší soutěže. V sezóně 1994/1995 si Kometa v souboji dvou budoucích nováčku ELH připsala vítězství 6:4. O rok dříve došlo k prvnímu a do této doby také poslednímu měření sil mezi Kometou a Třincem v play-off. Ve čtvrtfinále 1.ligy (stále hovoříme o druhé nejvyšší soutěži) zvítězila Kometa (tehdy HC Královopolská Brno) 3:0 na zápasy (3:0, 5:3, 4:2)

Dne 28.9.1995 se poprvé střetly týmy HC Železárny Třinec a HC Kometa BVV Brno poprvé v nejvyšší soutěži. Oba dva celky byly nováčky, ale na rozdíl od Komety Třinec mohutně posílil na všech postech a statečně se rval o setrvání v ELH. Tu nakonec uhájil a bojoval v předkole play-off. První utkání v extralize přineslo Třinci vítězství 5:0. Do tohoto zápasu nastoupili týmy v těchto sestavách:

Třinec: Lucák – Číhal, Sekeráš, Mečiar, Pavlík, Mainer, Slabý – Kaděra, Piskoř, Zajonc – Zadina, Král, Novotný – Michálek, Palínek, Zátopek. Trenér: Hadamczik.

Kometa: Barta – Světlík, Gudas, Kántor, Elsner, Havíř, Adam – Konečný, Czerlinski, Haman – Sochorec, Trešl, Šebestů – Smolík, Vítek, Mejzlík – Ševčík, Súhrada, Kodada. Trenéři Sršeň a Špaček.

V odvetě hrané ve 20.kole dne 14.11.1995 zvítězila Kometa 9:3 a bylo to její tehdejší nejvyšší vítězství v ELH. Naproti tomu nejtěžší debakl utrpěla Kometa v Třinci v 50. kole ročníku 2013/2014. Ještě na starém třineckém zimáku prohrála 2:10.

Foto z letošní sezóny: Marek Čiliak a jeho zákrok proti Michalu Kovařčíkovi. Foto: Roman Kantor.

Statistického okénko

K dispozici máme individuální statistiky ze vzájemných zápasů mezi Kometou a Třincem pouze v nejvyšší soutěži. Od roku 1995 zasáhlo do těchto bojů na straně Komety 144 hráčů (11 brankářů, 53 obránců, 80 útočníků), a to včetně náhradních brankářů Lukášů Dostála a Klimeše, kteří sice jsou uvedeni v zápisech, ale do samotné hry nezasáhli.

Nejvíc startů si proti Ocelářům připsal Hynek Zohorna (26), následuje matador Leoš Čermák (24), Tomáš Malec a Jan Hruška (22), rovnou dvacítku startů si přispal Martin Dočekal. Mezi brankáři má nejvíce čárek Marek Čiliak (14 startů a 789 odchytaných minut). Jedná se tedy vesměs o hráče, kteří svoji bilanci mohou rozšířit.

Kanadskému bodování vévodí Vojtěch Němec (12 bodů za 6 branek a 6 nahrávek). Stejný počet bodů má také Jan Hruška (5+7), o bod méně pak Leoš Čermák (9+2) a Hynek Zohorna (5+6). Rovnou desítku kanadských bodů (3+7 v osmi zápasech) si připsal Martin Erat. Z obránců vévodí statistikám Jozef Kováčik (9 KB za 1+8).

Nejúspěšnějším střelcem s devíti zásahy je Leoš Čermák, šest branek vstřelil Vojtěch Němec, po pěti brankách si připsali Jan Hruška, Hynek Zohorna, Jaroslav Svoboda. "Zlým mužem" je také kapitán Leoš Čermák (70 trestných minut) s velkým náskokem před Tomášem Malcem (34), Radimem Bičánkem (30) a Michalem Gulašim (29).

V hodnocení + / - je na čele Vilém Burian (+7), následován Ondřejem Veselým a Michalem Gulašim (+5). Na opačném pólu se nachází Jan Hruška (-7) a Leoš Čermák s Tomášem Bartejsem (-6).

Brankářským statistikám vévodí Marek Langhamer, který v jednom zápas obdržel dvě branky a drží si tedy průměr rovných 2,00 s procentuální úspěšností 94,59 %. Druhý v pořadí je Sasu Hovi (2,58 – 92,06 %) následován Markem Čiliakem (2,59 – 90,45 %). Jediným brankářem, který si proti Třinci připsal (zatím) čisté konto v nejvyšší soutěži, je Jiří Trvaj (rovnou dvakrát – 20. 01. 2012 a 24. 11. 2013). Zápas s nulou odchytal v 1.ČNHL (30.1.1991) ještě Ladislav Gula.

Hynek Zohorna odehrál proti Třinci celkem 26 vzájemných zápasů, což je nejvíc ze všech současných hráčů Komety. Foto: Michal Eger.

Hráli v obou týmech

Na soupiskách obou celků se objevilo celkem 77 hráčů. Řada z nich vypomáhala Kometě v 1.lize v rámci střídavých startů. Můžeme jmenovat třeba brankáře Jozefa Lucáka a Vlastimila Lakosila, obránce Jiřího Kučeru nebo naopak z Brna pomáhali v 1.NHL brankář František Jelínek, obránci Milan Murín a Ernest Baráth.

Ze známých jmen působili v obou týmech Pavel Janků, Jiří Trvaj, Marek Novotný, Jan Srdínko, Martin Piecha, Tomáš Němčický, Petr Lipina, Marek Tichý, Tomáš Houdek, David Nosek, více v minulosti Josef Duchoslav, Michal Piskoř a Emil Ludíkovský, na přelomu tisíciletí odešli do Třince z brněnských mládežnických týmů David Appel, Jiří Polanský, Aleš Staněk, Jiří Hunkes, Martin Havlát, Patrik Moskal v době nedávno minulé působili v Třinci i v Brně Marian Morava, Martin Richter, Tomáš Houdek, Luboš Horčička, Richard Stehlík, Jozef Balej, Pavel Brendl, Miloslav Hořava.

Ze současného kádru Třince můžeme dále jmenovat Martina Adamského, Vladimíra Svačinu, Milana Mikulíka, třetího brankáře Jana Strmeně a také trenéra Václava Varaďu, který v Kometě odehrál část ročníku 2009/2010. Z bývalých hráčů Třince najdeme v sestavě Komety Tomáše Malce, v mládežnických týmech působil Jan Štencel.

Současný trenér Třince Václav Varaďa odehrál v dresu Komety celkem 24 zápasů. Jednalo se o nováčkovskou sezónu 2009/2010. Foto: Michal Eger.
 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál