Změny v pravidlech TELH: Střelci nájezdů, trenérská výzva či menší brankoviště

Změny v pravidlech TELH: Střelci nájezdů, trenérská výzva či menší brankoviště
 

B r n o – Nový ročník Tipsport extraligy, do nějž Kometa bude vstupovat opět v pozici obhájce titulu, sice startuje až za čtvrt roku, ale už teď známe minimálně tři zásadní změny v pravidlech, které budou od nové sezóny podle zámořského vzoru uplatněny. O co se přesně jedná? Pojďme si je společně přiblížit.

 

1) Trestné střílení při hře

Kdysi platilo, že trestné střílení může jet kterýkoliv hráč z týmu, ačkoliv faulován byl například jeho spoluhráč ze čtvrté formace, poslední roky naopak nájezdy musel jezdit striktně hráč, který si trestné střílení vybojoval a byl tedy ve velké šanci zastaven nedovoleně. Nájezdy tak často jezdili i hráči, na něž by se běžně nedostalo ani v klasické nájezdové loterii. Teď se však extraliga vrací ke staršímu formátu. Sám faulovaný hráč už nebude muset jezdit trestné střílení ve hře, jeho pozici může zaujmout některý z „nájezdových specialistů“. V Kometě budou horkými adepty Alex Mallet (V Kometě 8 nájezdů – 6 branek, pozn. aut.), nebo novic Lukáš Kašpar.

Alex Mallet a jeho úspěšné trestné střílení v prvním duelu semifinále 2017/2018 proti Plzni. Právě kanadský forvard si drží v Kometě parádní nájezdovou bilanci. Foto: Jiří Grulich

2) Trenérská výzva – Coach’s Challenge

Po této změně se volalo už před startem minulého ročníku, tehdy by však našla uplatnění jen na třech stadionech u nás, co se do technické stránky věci týče. Trenérská výzva (anglicky tzv. Coach‘s challenge) je novinka, která je uplatňována zatím výhradně v NHL. O co jde? Trenéři si mohou jednou za utkání vyžádat přezkoumání sporné brankové situace na brankovišti před vlastní brankou, pokud se jim nezdálo postavení útočícího hráče a podobně. V případě, že neuspějí, přijdou o oddechový čas, v opačném případě jim čas na poradu zůstává.

Trenérské týmy budou vybaveny speciálními tablety, kde tyto sporné situace budou moci přezkoumat, a rychle tak reagovat na celý vývoj situace. V NHL se výzva uplatňuje také v případě sporných ofsajdů, z nichž však extraliga upustí. Jak zmínili sami někteří funkcionáři – dlouho se nehraje, často se jedná o centimetry či milimetry a hra se poté vrací zpět klidně o dvě minuty. Minimálně v dalších sezónách by tak ale (ne)mělo docházet ke sporným brankám z brankoviště.

Trenéři nově budou moci zasáhnout do hry tzv. Coach´s Challenge. Foto: Ivo Dostál

3) Menší brankoviště po vzoru NHL

Poslední a další klíčovou změnou je velikost brankoviště, výsostného teritoria všech brankářů. To dozná velkých změn a na několik sezón zmizí klasický půlkruh, který bude po stranách nahrazen rovnými čarami tak, jak je tomu v zámoří. Celkově se pak zmenší brankoviště na brankové čáře o více než jeden metr.

Změnu okomentoval i brněnský brankář Lukáš Dostál: „Určitě to bude zajímavé, ale osobně mně to brankoviště sedí víc, než to stávající, jelikož mě nevytáhne nahoru, když hráč jede ze strany. Je taky delší, takže proti střelám z osy hřiště budu více nahoře. Za mně je to příjemná změna a aspoň se to sjednotí, takže pro gólmany, kteří chytají na úzkém hřišti v Severní Americe a přijedou na širší evropské, ta aklimatizace na prostory a úhly bude jednodušší. Pro gólmany, kteří zase půjdou ze širokého hřiště na užší, to bude taky snadnější.“

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2019 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál