Soupeři Komety v CHL: Německý vicemistr Eisbären Berlín patří mezi nejúspěšnější celky své soutěže

B r n o – Po běloruském Němanu Grodno, se kterým poprvé změří síly 31. srpna, čeká hokejisty Komety Brno v hokejové Lize mistrů atraktivní soupeř ze sousedství - Eisbären Berlín. Aktuální vicemistr DEL ligy patří mezi nejúspěšnější německé celky moderní historie, navíc se může pochlubit přepychovým stánkem Mercedes – Benz Arenou, který na hokejové zápasy navštěvuje průměrně přes jedenáct tisíc diváků. Lední medvědi s množstvím zámořských hráčů na soupisce dlouhodobě patří mezi prestižní evropské adresy.

Přečtěte si představení klubu Něman Grodno

Klub z německé metropole čeká čtvrtá účast v Lize mistrů, mezi evropskou hokejovou smetánku se svěřenci kanadského trenéra Clémenta Jodoina vrací po roční pauze. Maximem klubu je osmifinálová účast z let 2015 a 2016, kdy jim vždy vystavily stopku švédské celky, nejprve Skelletfea a o rok později nakonec vítězná Frölunda.

Německá nejvyšší soutěž si udělala slušnou reklamu na únorové olympiádě v jižní Koreji, tým složený výhradně z hráčů DEL senzačně dokráčel až do finále, kde jej pouze minuty dělily od triumfu. Z berlínského kádru prožila opojný úspěch trojice hráčů, útočník Marcel Noebels a obránci Jonas Müller s Frankem Hördlerem.

Hokejisté Komety v dohledné minulosti změřili síly s Berlínem v rámci European Trophy v letech 2012 a 2013. V roce 2012 prohráli v Berlíně 1:6, o rok později na domácím ledě triumfovali 2:1 po samostatných nájezdech. Foto: City-Press Berlin.

Nejproduktivnějším mužem Eisbärenu nicméně v uplynulé sezoně nebyl žádný z německých hráčů, ale dvaatřicetiletý Američan Sean Backman, který sice neprorazil do NHL, německé angažmá mu ale evidentně prospělo. Zámořské hráče mají v Berlíně v oblibě, na soupisce totiž figuruje hned osm kanadských hokejistů, patrně nejznámějším z nich je bývalý útočník Minnesoty a San Jose James Sheppard. Klub měl v minulém ročníku vážný zájem o Jaromíra Jágra, záměr se slavnou osmašedesátkou vedení i kvůli zranění legendárního českého útočníka nevyšel. Jágr tak nerozšířil českou stopu v německé metropoli. Výrazný dojem zanechal například útočník Jiří Dopita, jenž v Berlíně působil v letech 1993 až 1995 dvě a půl sezony, a za své angažmá nasbíral 135 bodů v 99 zápasech.

Berlín

Berlín patří jako hlavní město Německa mezi nejvýznamnější evropské metropole. Je výrazně kosmopolitní a žije v něm kolem 3,5 milionů obyvatel, je tedy druhým největším městem Evropské unie. V Berlíně sídlí Německý spolkový úřad Bundestag. Město je vyhledávaným turistickým cílem pro návštěvníky z celého světa, mezi nejznámější památky patří Braniborská brána, bývalý přechod mezi Západním a Východním Německem Checkpoint Charlie, zbytek Berlínské zdi nebo budova Říšského sněmu. Z Brna je to do Berlína lehce přes 550 kilometrů, za ideálních dopravních podmínek je město dosažitelné za šest hodin, z Brna jezdí do německé metropole přímý autobusový i vlakový spoj.

Berlín patří mezi největší města Evropy, nabízí bohaté sportovní, kulturní i společenské vyžití. Foto: Profimedia.cz

Mercedes – Benz Arena

Eisbären Berlín hraje své domácí zápasy v multifunkční Mercedes – Benz Areně. Jedna z nejmodernějších víceúčelových hal Evropy byla otevřena v roce 2008 a kromě hokeje se tam hraje i basketbal a v Německu velmi populární házená. Kapacita haly pro hokej je 14 tisíc diváků. Eisbären je nejnavštěvovanějším hokejovým mužstvem Německa a čtvrtým nejnavštěvovanějším hokejovým klubem Evropy. Aréna slouží také jaké místo koncertů největších hvězd světové pop music.

Mercedes - Benz Arena, která byla postavena v roce 2008, nabízí domácí prostředí pro berlínské hokejisty, basketbalisty i házenkáře. Foto: Wikipedia.org