.

Kometa vstoupila do Ligy mistrů skvěle! V premiérovém zápase porazila Stavanger

Stavanger Oilers - HC Kometa Brno

Branky a nahrávky: 27. Søberg (Strøm, Kokkala) – 15. V. Němec, 48. Mallet (H. Zohorna, Nahodil). Rozhodčí: Trpimir Piragić, Roy Stian Hansen – Knut Einar Bråten, Thomas N. Pettersen. Vyloučení: 3:4, navíc O. Němec 10. min OT. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 15:23. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Hráč zápasu: Hynek Zohorna.
Stavanger Oilers: Holm – Mostue, Solberg, Gedig, Sveum, Humphries, Rokseth, Strom – Romano, Soares, Salsten – Soberg, Reed, Kokkala – Borresen, Djupvik, Forsberg – Falk-Larssen, Medhus, Hoff – Lorentzen.
HC Kometa Brno: Čiliak – O. Němec (C), Krejčík, Gulaši, Štencel, Bartejs, Malec, Dujsík – Vincour, Hruška, T. Svoboda – Zaťovič, V. Němec, Haščák – Nahodil, H. Zohorna, Mallet – Horký, Káňa, R. Zohorna - Gajarský.

B r n o – První utkání v Lize mistrů a hned bylo vítězné. Takový úspěch zaznamenala brněnská Kometa na půdě Olejářů ze Stavangeru a může se tak radovat z prvních tří bodů do tabulky základní skupiny. Brňané šli na norské půdě v první třetině do vedení zásluhou Vojtěcha Němce a ačkoliv se domácím podařilo v průběhu utkání srovnat, nakonec si modrobílá parta vzala své vedení zpět. Alexandre Mallet propálil Holma dvanáct minut před koncem a výborná defenzíva s Čiliakem za zády už nepovolila soupeři žádnou gólovou akci.

Brňané své působení v hokejové Lize mistrů zahájili velice dobře. Od začátku utkání byli aktivnějším týmem. Už v páté mnutě se v obrovské šanci ocitl Hynek Zohorna, nepodařilo se mu ale přehodit beton brankáře Holma. Kometa dále svírala svého soupeře a vytvářela si brankové příležitosti, jako první se ale ujala až ta z patnácté minuty. Vojtěch Němec zcela sám před Holmem nezaváhal a poslal puk prudkou ránou k tyči branky domácího týmu – 0:1. Z dalších nadějných akcí už bohužel modrobílí další branku nevytěžili a do šaten tak odcházela Kometa s jednobrankovým vedením v zádech.

Ve druhé třetině se už ale Olejáři osmělili a začali také hrozit. Hned v úvodní minutě prostředního dějství se k velice nebezpečné dorážce dostal Salsten, Čiliak ale fantasticky zabránil gólové situaci. Domácí více a více hrozili před Čiliakem a tlak norského celku utnul až faul Humphriese, který zasáhl Vojtěcha Němce a Kometa dostala k dispozici čtyři minuty dlouhou početní převahu, ve které uzamkla modrobílá parta svého soupeře v pásmu, domácí družina ale odolala a po dvou minutách se síly na ledě srovnaly.

Domácím se podařilo vyrovnat ve 27. minutě. Markus Søeberg se dostal k odraženému kotouči u pravé tyče a dorazil jej za Čiliakova záda – 1:1. Kometa ale byla dále aktivnějším celkem, obrovské šance Zaťoviče ani Nahodila ale brankou neskončily.

Poslední chvilky před zahájením úvodního utkání Ligy mistrů.

Třetí třetina začala z obou stran opatrně. Dobře si po třech minutách udělal prostor Káňa, forvard Brna ale trefil pouze boční síť branky norského soka. Ve 48. minutě si parta kolem kapitána Ondřeje Němce vzala své vedení zpět. Hosté vyhráli vhazování v útočném pásmu, Hynek Zohorna ukázal svůj důraz, udržel kotouč a od mantinelu jej poslal na pravý kruh, kde stál připravený Alexandre Mallet, který ránou z první nedal Holmovi šanci – 1:2.

Sedm minut před koncem unikl všem soupeřům Søberg, který se řítil sám na Čiliaka, Jan Štencel mu sice zabránil ve skórování, sudí ale viděl, že se jednalo o nedovolený zákrok a nařídil trestné střílení. K němu se rozjel faulovaný Søberg, bekhendovou kličkou si ale na brněnského fantoma v masce nepřišel. Brněnská obrana se už do konce utkání stala neprostupná, pohlídala si těsné vedení do konce zápasu a celý tým si tak připisuje první tři body do tabulky základní skupiny Ligy mistrů.

Velkou premiéru na mezinárodní scéně zažili sedmnáctiletý Adam Gajarský (čas na ledě 1:46) a devatenáctiletý Luboš Horký (čas na ledě 8:33).

Další utkání čeká na brněnské hráče už za dva dny, kdy změří síly s finským celkem KalPa Kuopio, který v prvním utkání Ligy mistrů uspěl na domácím ledě 6:4, a to i přesto, že prohrával v polovině utkání o tři branky. Sobotní zápas startuje v 18:00.

STA

Pål Gulbrandsen: Nebyl to z naší strany špatný zápas, byli jsme pořád ve hře, nedali penaltu, ale vzhledem k tomu, že jsme v rámci přípravy odehráli teprve čtvrtý zápas, nebylo to z naší strany špatné. Samozřejmě máme stále na čem pracovat.

KOM

Libor Zábranský: Odehráli jsme velmi dobrý a těžký zápas. Po většinu utkání jsme byli jasně lepší a je jen škoda, že jsme nevyužívali šance, které si hráči vytvořili. Soupeř měl výborný pohyb, za vítězství jsme samozřejmě moc rádi. Škoda jen, že zápas nedohrál Tomáš Dujsík po dost hloupém zákroku soupeře na hlavu. Snad bude v pořádku a nastoupí do dalšího utkání.

Zobrazit kompletní fotogalerii

Zápasy v sezóně