Kdo má doma jedno, dvě, tři nebo více dětí, moc dobře tuší, jak je náročné získat si jejich pozornost nebo s nimi absolvovat výlet. Kometa se však jen tak něčeho nezalekne a i díky prostředí stadionu, který nabízí velkou plochu, mohla pozvat ze svého království přes 700 dětí ze základních škol, dětských domovů a ostatních institucí. „Počet dětí mě fascinuje. Na akci, kterou bychom pořádali jako například ochránci přírody, by tolik dětí určitě nepřišlo,“ říkal Mojmír Vlašín. Děti přijížděly nejen z Brna, ale celé jižní Moravy. Ještě než vysedly z autobusů či šalin, byly už roztříděny do 23 skupin. Ke každé byl pak přidělen člen ze zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka.
I oni stejně jako děti sledovali trénink hokejistů prvního týmu Komety Brno. „To se jen tak někomu nepoštěstí, protože tréninky bývají veřejnosti nepřístupné. Takto se mohly děti podívat, jak to vypadá, když se hráči připravují například ráno před zápasem,“ říkal člen marketingového týmu Lukáš Bajer, jenž v krátkosti shrnul ideu EKO dne: „Rozhodli jsme se, že pomůžeme panu Mojmíru Vlašínovi, který se v Brně hodně zasazuje o třídění odpadu. Hlavně jsme však chtěli pomoct našim mládežníkům a všem dětem, které by se neměly vzdělávat jen sportovně, tedy jednostranně. Poté nám trvalo poměrně dlouho, než jsme vše zorganizovali. Nejen kvůli počtu dětí, ale také abychom nakonec udělali to, co navazovalo na úvodní myšlenku.“
Ihned po konci tréninku se na ledovou plochu vydali Lukáš Bajer, zmiňovaný Mojmír Vlašín a Petr Laštůvka ze školského zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka. V doprovodu Pavla Šoby z Městské policie Brno dětem udělali přednášku o třídění odpadu a samozřejmě také o tom, co při EKO dni s Kometou mohou a co ne. Protože i cesta na Špilberk má stejně jako sbírání volně ležících odpadků svá rizika. Děti se také dozvěděly, že je v rámci dne čeká soutěž, která se bude skládat ze dvou částí.
První – ekologicko-vzdělávací. „Dětem jsme se snažili předat informace, které mohou být prospěšné pro životní prostředí. V týmovém kvízu byly otázky týkající se druhů odpadů, které mohou nalézt, ale také otázky, které je nutí k zamyšlení. Například jak mohou odpadky dále využít, aby je nemuseli vyhodit,“ říkal Petr Laštůvka z Lipky.
Druhou částí byl samozřejmě sběr odpadků. „Po zdravotní procházce a čištění dominanty města Brna hradu Špilberk a společném vyplnění testu se děti přesunou zpět do KAJOT ARENY, kde je čeká vyhlášení vítězů,“ doplňoval Lukáš Bajer, jenž uvedl, že hlavní cenou pro nejlepší skupinu je výběr místa, kde se bude konat příští ročník EKO dne s Kometou a také autogramiáda členů prvního týmu Komety.
Když byly děti obeznámeny se všemi riziky i formou soutěže, mohly se z útrob KAJOT ARENY přesunout na ochoz, kde vyfasovaly napůl reflexní vesty, zapůjčené od partnerů HC Kometa Brno, a napůl originální mládežnické dresy Komety, které si školy posléze mohly zanechat. Dostaly zde také svačinku z Kometa Pubu. Ke každé skupině byl přiřazen hokejista prvního mužstva Komety. Pokud se na někoho nedostalo, byli k nim přiřazeni někteří z desítek mládežníků Komety. To i proto, že i když Kometa vychovává přes 300 dětí, týmy nechala celistvé a přiřadila je vždy k jedné skupině dětí ze škol či ostatních institucí.
Jakmile se dali všichni do kupy, mohl začít výstup. Jaký? No přeci na „Špilas“! Děti i hokejisty čekalo převýšení 117 m a vzdálenost přes 1,5 kilometru. Děti si s ní však i za přispění Městské policie Brno, která zastavovala provoz na přechodech pro chodce, poradily hravě v průběhu půlhodiny. Jakmile vkročily do areálu parku Špilberk, jednotlivé skupiny zůstaly na předem daných stanovištích a úklid začal. Přestože zprvu vše vypadalo, že je kolem Špilberku čisto, konečný výsledek všechny opravdu překvapil.
Zjistili jsme jej díky podpoře firmy SAKO, která přímo u Špilberku přistavila kontejnery a stánek, kde se děti opět dozvěděly více o třídění a jednotlivé pytle se všemi druhy odpadů zde byly zváženy. Krátce poté se mládež i s hokejisty vydala zpět na KAJOT ARENU, kde je čekalo rozuzlení, tedy vyhlášení výsledků. Protože byl areál parku Špilberk rozdělen na několik sektorů a děti neměly rovné podmínky při sběru, převažoval ve prospěch vítěze lépe vyplněný ekologický test. Finálním vítězem se nakonec staly děti ze Základní školy Komenského náměstí ve Slavkově u Brna. Právě zde se tedy příští rok ve vybrané lokalitě uskuteční 2. ročník EKO dne s Kometou a pravděpodobně i beseda s hráči prvního týmu Komety.
A jak se EKO den líbil těm nejpověřenějším? Ze strany Komety vládla spokojenost, protože podobná akce s tak velkým počtem dětí, a perfektně zvládnutá, nemá v České republice obdobu. Nadšen byl i pan Mojmír Vlašín: „Pro některé děti mohou být hráči Komety vzorem. A pokud je tento vzor se ochoten sehnout k odpadku a ještě jej pak třídit, znamená to pro ně, že to není úplná blbost a můžou ji dělat také,“ díval se zpět pan Vlašín. „Obecně se stav třídění odpadu v populaci České republiky zlepšuje. Dnes už lidé kromě nějakých detailů vědí, jak a co mají třídit. Spíše je problém v tom, aby to převedli do běžného života. Proto se mi strašně líbí spojení se sportem. Je to hodně o lenosti, o tom, zda jsou lidé ochotni mít doma více košů na různé druhy odpadů a poté zváží cestu ke kontejnerům na tento odpad. Proto bylo smyslem EKO dne s Kometou, aby pro to něco děti udělaly,“ doplňoval jej Petr Laštůvka ze školského institutu pro environmentální vzdělávání Lipka.
Po všech nabitých zkušenostech se děti mohly závěrem znova odreagovat. Zatímco v úvodu dne sledovaly, jak se na ledové ploše prohání jejich ikony, nyní si to mohly v rámci bezplatného veřejného bruslení zkusit samy. Navíc se mohly podívat přímo do útrob kabiny hokejistů extraligové Komety, nebo si na ochoze haly vystřílet komeťácké suvenýry. Na dnešní den budou děti určitě rády a dlouho vzpomínat. Věříme, že se stejně jako my už nyní těší na příští ročník!