Chceme bojovat co nejvýš a hrát o šestku, hlásí před novým ročníkem Martin Erat

B r n o – V loňské sezóně patřil k ústředním postavám na ledě i mimo něj. V play-off se Martin Erat stal po návratu po zranění jedním z tahounů týmu a na konci něj se dočkal prvního titulu, který řadil v kariéře hodně vysoko. Po sezóně zvažoval různé možnosti, ale nakonec zvolil tu nejlepší - setrvání v Brně! Nyní vám poví nejen to, jak se připravoval na novou sezónu či trávil léto v Nashvillu, ale hlavně nastíní tři důvody, které hrály ústřední roli při podpisu nové smlouvy.

V pátek startuje nová extraligové sezóna. Těšíte se?
Určitě. Myslím si, že každý se těšil, až ty přípravné zápasy a letní dřina skončí a začne celá sezóna. Začíná to, kvůli čemu hrajeme hokej.

V rámci přípravy jste sehráli i utkání v Lize mistrů. Jak jste je vnímal?
Já jsem odehrál jenom jeden zápas. Kluci předvedli výborné výkony a měli šanci okusit zase něco jiného. Byl to jiný hokej a myslím, že je to jen a jen dobře.

Deset zápasů v přípravě, devět výher. Jak těžké bude přenést tuto formu do soutěže?
To, co se děje na tréninku a v přípravě, bude každému v půlce extraligové sezóny jedno. My se snažíme co nejlépe připravit právě na sezónu a uhrát si první šestku. Pak se může stát cokoliv.

V přípravě jste celkově odehrál jen jedno utkání, v rámci CHL doma proti Kuopiu. Jak jste se cítil?
Cítím se v pohodě. Uvidíme, jak ty zápasy v lize budou vypadat. Proti Stavangeru jsem sice nehrál, ale byli jsme tak s vedením domluveni už dopředu.

V červnu zavítal z Nashvillu do Brna kanadský trenér bruslení Shawn Allard. Foto: Jiří Grulich

Cítíte, že vám jeden přípravný zápas k získání formy postačí?
Do ledna nás čeká zhruba asi 38 zápasů, takže budu mít dost času na to, abych se rozehrál. Sezóna začíná v podstatě až v lednu a od té doby se pojede. Uvidíme, jak to bude vypadat. Já se osobně připravuji na každou sezónu stejně. Byli jsme takhle s Liborem Zábranským domluveni. Připravoval jsem se tak, abych byl připraven.

A jak vaše příprava probíhala? Chystal jste se opět s Mikem Fisherem (kapitán Nashvillu Predators, pozn. red.)?
Mike Fisher už moc netrénoval, protože se rozhodl ukončit svou kariéru. Trénoval jsem s Chrisem Leem a dalšími kluky, co hrají za Nashville. Mám přípravu stále stejnou.

Užil jste si i vyřazovací boje NHL?
Bylo to super. Byl jsem moc spokojený, že jsem viděl hezký hokej, a viděl jsem, jakým směrem se hokej ubírá. Mohl jsem se podívat na zápasy z jiného pohledu a bylo to velké zpestření mého léta.

Byla tam během Stanley Cupu vždy tak velká horečka, nebo letos bylo umocněno prvním finále v historii?
Ta horečka už tam byl posledních osm devět let, jen se o tom tolik nemluvilo. Vždycky jsme totiž nedošli tak daleko, jako došli letos kluci, a myslím si, že je to výborné jak pro město, tak pro celý hokej na jihu USA.

Zpět k české lize. Měl jste čas se podívat, jak ostatní kluby posilovaly a koho do svých řad přivedly?
To uvidíme opět až v sezóně. Každý může posilovat, jak chce, ale tým si musí sednout. Každý hráč musí vědět, co má dělat na ledě. Bude minimálně šest silných týmů, které budou bojovat o nejvyšší příčky, a každý rok může překvapit někdo jiný.

Zkušený útočník patřil v loňském play-off se čtyřmi góly k tahounům týmu. Foto: Michal Eger

Co otázka mistrovské kocoviny? V poslední letech bylo nepopulárním zvykem, že mistr se vždy následující sezónu hodně trápil…
Tím my se vůbec nezabýváme. Chceme se dobře připravit na novou sezónu. Kluci možná měli lepší a kratší letní přípravu, ale o tomhle se v kabině vůbec nemluví. Připravíme se co nejlépe.

Může vám osobně pomoci i fakt, že víte, do čeho jdete? Čeká vás druhá sezóna v řadě.
Je to vždycky o začátku sezóny. Každý mančaft, který hrál špatně, se snaží zkvalitnit svůj tým a jak říkám, je zde tak šest týmů, které budou bojovat o špičku. O to zajímavější to bude.

Jaké budou ambice Komety?
Ambice jsou pořád stejné, chceme bojovat co nejvýš, hrát o první šestku a pak se uvidí.

Je pro vás aktuální i téma Zimní olympiády 2018, kde budou chybět hráči z NHL?
Teď na tím určitě nepřemýšlím. Přemýšlím jen nad Kometou a sám uvidím za měsíc, za dva. Zeptejte se mě za dva měsíce (úsměv).

Sledujete i budoucnost Martina Nečase v zámoří?
U něj se rozhodne zhruba za dva tři týdny. Jde o to, jak se mu bude dařit na předsezónním kempu, a co s ním Carolina bude zamýšlet. Záleží jen na ni, kde bude hrát.

Rodina. Jeden z hlavních důvodů, proč Martin Erat zvolil setrvání v Brně. Foto: Michal Eger.

Co všechno rozhodovalo o tom, že zůstane v Kometě?
První věcí byla „vize“ Libora Zábranského, který má určitou představu o mládeži a také způsob, jakým ji chce vést a směřovat. Druhá věc, která rozhodovala, byla moje rodina. Rodině to nevadilo, můj syn jde do školy až příští rok, takže nám to v tomhle dost usnadnil, že máme stále rok čas na rozmyšlenou.

Již zmíněný jediný zápas přípravy jste odehrál s Janem Hruškou a Tomášem Svobodou. Jak jste si sedli?
S Hroudu (Jan Hruška, pozn. red.) jsem odehrál už celé loňské play-off, známe se dobře. Socha (Tomáš Svoboda, pozn. red.) je střelec a pro nás bude hlavním úkolem jej na ledě najít, aby mohl střílet. Musíme si sednout a domluvit se, kde kdo bude a forčeku, a kde kdo v útoku.

Vítáte, že kádr zůstal takřka neměnný oproti loňské sezóně?
To je vlastně třetí věc, díky které jsem zvolil setrvání v Brně. Zůstávám zde i kvůli klukům.

Jako první vás čeká Třinec. Co od zápasu očekávate?
Je skvělé, že můžeme hned na úvod hrát s těžkým soupeřem, jedním z velkých favoritů celé soutěže. Lepší start jsme si nemohli přát.