.

Den náborů navštívila ministryně Kateřina Valachová. Obdržela komeťácký dáreček

Den náborů navštívila ministryně Kateřina Valachová. Obdržela komeťácký dáreček
 

B r n o – V sobotu 12. 9. 2015 pořádala Unie sportovních klubů města Brna a Česká unie sportu ve spolupráci se společností Starez Sport velký Den náborů. V areálu vedle bývalého zimního stadionu za Lužánkami a na fotbalovém stadionu za Lužánkami se sešly kluby Unie i další brněnské oddíly (27 klubů). To vše, aby rodiče nechali své děti vyzkoušet, který sport by je mohl bavit. Prvních sto příchozích obdrželo dáreček a den zahajovala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. Nechyběl ani primátor statutárního města Brna Petr Vokřál. Zástupci sportů také s politiky uspořádali přímo před sportovištěmi jednotlivých klubů otevřenou debatu na téma financování sportu. Den náborů společně s rodiči navštívilo až 1000 hostů!

 

Celým dnem děti a rodiče provázela dvojice Barbora Černošková a Michal Chylík. Nejen oni však mluvili k zástupcům klubů i hostů. Ministryně Kateřina Valachová všem přála, aby si sportovní den užili: „Chtěla bych pozdravit všechny rodiče, děti trenéry a dobré duše sportu, které se tu dnes shromáždily. Věřím, že si krásně zasportujete a že se ta energie, kterou vyzařujete, nedostane jen ke mně, to už se stalo, ale i do Prahy, tedy na místo, kde se tvoří rozpočet a to kolik peněz půjde směrem ke sportu. Mám pro děti dobrou zprávu. To, co se v rámci financování sportu podařilo vybojovat navíc, je určeno pro příští rok jen pro vás. Budu to střežit, aby to k dětem doputovalo a užily si více sportování. To vám mohu slíbit,“ usmívala se brněnská rodačka.

„Velmi jsem se sem těšil a jsem rád, že je tu tolik dětí a rodičů, protože to dává naději, že sport v Brně nevymře a že tu budou sportovci, kteří budou Brno reprezentovat dále. Také mi to dává naději, že práce, kterou děláme, má smysl. Chceme připravit nová sportoviště, aby děti měly kde sportovat. To jsme zase u peněz, omlouvám se paní ministryni, ale asi přijdeme s nějakou prosbičkou,“ usmíval se brněnský primátor. „Doufám, že bude vyslyšena. Jako kluk si pamatuji, když jsme v neděli chodili za Lužánky na fotbal a hned potom na hokej. Byl bych rád, kdyby se to opakovalo, a vy děti jste měli možnost se dívat na sportovní hvězdy. Věřím, že jednou se vaše děti budou chodit dívat na vás,“ oslovoval sportující děti Petr Vokřál.

„Dáme společně hlavy dohromady. Ale nejen hlavy. I peníze. Věřím, že se sportu v Brně bude dařit daleko lépe než v předcházejícím roce. Nemyslete na finance a sport si prostě užijte,“ doplňovala ministryně školství, tělovýchovy a mládeže Kateřina Valachová.

Své, nebo spíše společné plány, odhalila také první náměstkyně primátora statutárního města Brna Klára Liptáková: „Mým cílem je, abychom podporovali nejen vrcholový sport, ale i školy, aby děti mohly sportovat. Proto je tu příležitost, aby to měli rodiče všechno pohromadě a děti mohly zjistit, co se jim líbí. Současně se snažím skloubit naši podporu brněnským klubům a naopak podporu klubů zpět Brnu. Proto si přejeme, aby šly všechny kluby do škol a naplnily odpoledne, která děti tráví v družinách. I během letošního školního roku budou moct děti v družinách poznat, jaké sporty se v Brně provozují. Doufám, že za rok budeme mít v klubech mnohem více dětí.“

Za Českou unii sportu v Jihomoravském kraji k lidem promluvil Pavel Blaha: „Když vidím, kolik je tu dětí, vím, že má smysl sport dělat. Teď bude na nás ve spolupráci s politickou garniturou vytvořit sportovcům co nejlepší podmínky.“ Souhlasil s ním i jeden z hlavních pořadatelů Dne náborů Jakub Koudelka, sekretář Unie sportovních klubů města Brna a v jedné osobě i manažer České unie sportu v Jihomoravském kraji: „Chtěl jsem vám poděkovat, že jste přišli a hezky se bavte. Dnešní den si užijte.“

Kromě dětí a významných politických představitelů navštívily Den náborů také české a brněnské sportovní legendy jako vítězka olympiády z roku 1948 v Londýně Věra Růžičková, gymnastické mistryně republiky Hana Bubníková a Jiřina Langová, za hokejisty osminásobný mistr republiky Vladimír Nadrchal, sedminásobný šampion Josef Černý a pětinásobný vítěz ligy Jaromír Meixner. Fotbalisty reprezentovali mistři republiky z roku 1978 Karel Jarůšek a Josef Hron.

Vzhledem k tomu, že má ministryně Kateřina Valachová 15. září narozeniny, obdržela dvě netradiční dárečky. Od komeťáka Josefa Černého a dětí z Dětského domova Dagmar kytici s patnácti růžemi, které byly zbarveny modro-bíle, červeno-bíle a žlutě. Tedy v barvách Komety, Zbrojovky, dalších klubů i Jihomoravského kraje. Druhou drobností byl dres Komety, ve kterém si ministryně mohla zkusit na posvátné půdě za Lužánkami nájezd na legendárního Vladimíra Nadrchala. A bylo vidět, že hokejovou hůl už někdy v rukou držela a puk úspěšně dostala za záda Vladimíra Nadrchala.

Po slavnostním úvodu se politici se se sportovními zástupci vrhli do velké otevřené debaty, které mohli přihlížet všichni přítomní. Děti se mezitím na obou stadionech skvěle bavily. Vždyť jen Kometa si pro ně přichystala dvě střelby na bránu, skákací hrad a nechybělo ani představení Nadačního fondu Kometa.

Fotografie

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál