.

Leoš Čermák před startem sezóny: Chceme dobře začít a zůstat nohama na zemi

Leoš Čermák před startem sezóny: Chceme dobře začít a zůstat nohama na zemi
 

B r n o – Všichni to mají v živé paměti. Leoš Čermák zvedající mistrovský pohár, jásající tribuny a velká vlna euforie. Vzpomínky na loňskou sezónu jsou krásné, již za dva dny však začíná nový ročník, do nějž Kometa bude vstupovat s nálepkou obhájce titulu. Co všechno přinesla příprava, jak se Brno připravuje na blížící se sezónu, ale také jak doléčuje vlastní zranění, se dozvíte právě od brněnského kapitána v obsáhlém rozhovoru.

 

Start nové extraligové sezóny se blíží. Jaká je nálada v kabině?
Nálada je samozřejmě dobrá. Není důvod mít nějak špatnou náladu po tom úspěchu, co přišel na jaře. Proběhla opět kvalitní příprava, i zápasy v ní proběhly podle představ a všichni se těšíme na novou sezónu. Teď už jen čekáme na pátek, kdy to vypukne.

Chcete na začátku sezóny pokračovat ve své hře, nebo bude některé detaily měnit? Drtivá většina hráčů zůstala…
Kádr zůstal víceméně pohromadě, bylo jen pár změn. Chtěli bychom se prezentovat podobnou hrou, ovšem vždycky se musíme zařídit podle toho, jak soupeř nás čeká, a jejich taktice. Nebude to jednostranné, bude se to odvíjet od protivníka, ale chceme předvádět hru, která přinese úspěch.

Na extraligové scéně se letos po delší odmlce objeví také jihlavská Dukla, která má taktéž 12 titulů. Jak se těšíte na vzájemné souboje?
Pro nás to bude další derby, je to mužstvo z regionu. Myslím si, že i fanoušci se těší. Nepůjde ani tak souboj o třináctý titul, ale spíš je zde nějaká rivalita a doufám, že si to fanoušci užijí stejně dobře jako my.

Leoš Čermák oslavil na konci semifinále jubilejní 700. zápas v extralize. Nyní jej čeká pátá sezóna v roli kapitána Komety. Foto: Michal Eger

Vy jste v přípravě neodehrál kvůli zranění ani jeden zápas. Jak moc těžké to pro vás je?
Zatím jsem tu jen v roli pozorovatele a moc příjemné to není. Mrzí mě, že jsem nenaskočil do žádného zápasu, ale sezóna je dlouhá, a já doufám, že za týden či další pár dní už bych mohl naskočit. Nebude to v mém věku jednoduché, ale jde jen o začátek soutěže a věřím, že se do toho zpátky dostanu, a budu připraven.

Jak vůbec vypadá v posledních dnech i týdnech váš tréninkový režim?
V začátcích jsem trénoval mimo A-tým, chodil jsem buď sám nebo s kluky, co se připravovali mimo mančaft navíc. Pilovali jsme hlavně bruslení, takže to byl spíš takový bezkontaktní sport nebo krasobruslení. Chci se do toho brzy dostat a „svézt“ se zpět s týmem. Uvidíme, jak to bude vypadat na ledě.

Můžete blíže specifikovat, jaký problém vás trápí?
Měl jsem problémy s rukou. Stalo se to ke konci letní přípravy, dá se říci, že ještě na suchu. Čekal jsem, že bych začátek mohl stihnout, ale nemůžu jít nyní do zápasu s tím, že bych nebyl stoprocentní. Do se nesmí stát nikomu. Začátek se tedy musí odložit. Nevybavím si, jestli se mi to takhle někdy stalo, ale spíš ne.

Tréninky s áčkem už normálně absolvujete?
Já se nějakým způsobem samozřejmě připravuji s mančaftem, ale ty tréninky jsou především uzpůsobeny tak, aby kluci byli ve čtyřech lajnách. V některých cvičeních se tam s někým točím, vhodný trénink však bude až tehdy, kdy budu připraven hrát.

Tiskovka klubu HC Kometa Brno. #matosmysl #telh

Příspěvek sdílený HC Kometa Brno (@hckometa),

Šetří vás spoluhráči během nich?
Upozorňoval jsem je, že mě musí šetřit (úsměv), abych si zbytečně to své zranění ještě jednou neobnovil. Máme takovou domluvu, ale je nepříjemné, když nemůžu věci dělat na sto procent. To však k hokeji a zraněním patří.

A vaše poznatky z přípravy? Kometa z deseti zápasů prohrála jen jednou.
Když se daří v přípravě, tak je to příjemné, ale směrem do sezóny to nic neznamená. Můžete vyhrát všechny přípravné zápasy, ale pak začne liga a nemusí se vyhrávat. Loni jsme v přípravě například hodně prohrávali, ale v lize už jsme na začátku zase vyhrávali. Nedá se na tom stavět. Odehráli jsme i kvalitní zápasy v Lize mistrů, kde jsme odehráli dobré zápasy, takže věřím, že jsou kluci fyzicky i herně připraveni. Čeká nás těžký los na začátek, kde to bude 50 na 50, ale já doufám, že se nám bude dařit.

Jak a kde jste trávil zápasy během přípravy?
Když hrajeme doma, tak jsem v posilovně, kde to sleduji na televizi nebo se koukám přímo na stadiónu.

Jaká je teď vaše funkce, respektive jak vám v kabině říkají?
Já jsem takový manažer kabiny (úsměv). Dělám věci kolem týmu a sám se těším, až naskočím. Je to trochu blázinec. Jsou to takové drobné povinnosti a tam, kde nemůžou být kluci, samozřejmě zastupuji já, když nemám herní zápasovou praxi.

Na konci sezóny jste nechal otázku ohledně konce kariéry otevřenou. Jak nakonec probíhala vaše rozhodnutí?
V té euforii a náladě po skvělém sezóny je rozhodnutí mnohem snazší, takže jsem o tom ani nějak moc nepřemýšlel. Chtěl jsem pokračovat, nabídka přišla a já jsem moc rád, že jsem stále tady.

Leoš Čermák (vlevo) s Liborem Zábranským během oslav titulu na Zelném trhu. Foto: Michal Eger

Máte do nové sezóny nějaké osobní cíle?
Vzhledem k současnému stavu asi odehrát slušnou porci zápasů (směje se). Moje cíle už jsou asi někde, hlavní je, aby se dařilo týmu. Když se nám povede, tak já budu spokojený, a to je můj cíl. Osobně se už na statistiky moc nekoukám.

V čem bude spočívat rozdíl, když do sezóny půjdete jako obhájci titulu?
Hlavní je držet se nohama při zemi, což se snažíme. V létě během přípravy jsme se snažili, aby se nic nepodcenilo. Byl tu široký kádr, hodně kluků, takže každý věděl, že musím makat na sto procent, aby si uhrál to své místo. Věřím, že se nic nepodcenilo, a důležitý bude začátek sezóny, v němž se pokusíme navázat na loňský rok. Chceme se vyhnout krizi a zároveň nechceme, aby se po jednom prohraném zápase házel flintu do žita. Věřím, že dobře začneme a celá sezóna bude probíhat v klidu.

Koho vy sám doporučíte na prozatímního kapitána Komety?
Ondra Němec měl céčko během celé přípravy, ale tohle je na trenérech. Domluví se to v kabině, ale podle mě to bude tak, jak to bylo.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál