.

Představení soupeřů Komety pro letošní ročník Ligy mistrů: KalPa Kuopio

B r n o – Pokračujeme v představování soupeřů, na které narazí Kometa v rámci letošního ročníku Ligy mistrů. Tentokrát se zaměříme na vicemistra finské SM-Liigy - KalPu Kuopio (celý název Kalevan Pallo), která v boji o titul nestačila na pozdějšího mistra z Tampere. Majitelem tamního klubu, generálním manažerem a hlavním trenérem není nikdo jiný, než legenda finského hokeje a mistr světa z roku 1995 Sami Kapanen.

Zajímavosti z klubu:

Jak již bylo řečeno, hlavní slovo v tomto finském celku, který byl založen v roce 1929, má Sami Kapanen. Nemusíme chodit daleko, ale prakticky všechny stejné funkce zastává v Kometě i Libor Zábranský. A oba dva pánové jsou si v tomto dost podobní a zároveň si proti sobě v jedné sezóně mohli zahrát v NHL. Zatímco majitel Komety v sezóně 1996/1997 bojoval v dresu St. Louis Blues, finský útočník oblékal barvy Hartfordu Whalers. Jenže podle oficiálních zápisů si proti sobě nakonec nezahráli.

A když už jsme u té spojitosti s brněnským týmem, Sami Kapanen v sezóně 1993/1994 oblékal dres Komety! Paradoxně na sebe mohli s Liborem Zábranským tentokrát už opravdu narazit, ale bývalý výborný bek po pěti zápasech odešel do Tábora, respektive Českých Budějovic. Kapanen přišel až na sklonku sezóny, odehrál jedno utkání v play-off a mnozí pamětníci si vzpomenou, že tam byl spolu se svým finským kolegou Pekkou Tirkkonenem. Jejich formaci doplnil Aleš Sochorec.

Kapanen odehrál v NHL přes devět stovek zápasů, účastnil se tří zimních olympijských her, konkrétně 1994 v Lillehammeru (bronz), v roce 1998 v Naganu (bronz) a v Salt Lake City. Byl i na sedmi mistrovstvích světa, to nejúspěšnější prožil v roce 1995, kdy se svým týmem získal ve švédském Stockholmu zlaté medaile. V roce 2003 se stal majitel klubu, to ještě působil v NHL. O pět let později se však vrátil definitivně domů a od té doby zastává většinu funkcí v Kuopiu.

Data Group Areena Kuopio

Maličká hala v Kuopiu pojme "jen" 5064 diváků. Z toho 3134 diváků k sezení. Ale na první pohled působí velmi sympaticky a útulně.

Data Group Areena - zdroj: http://www.kalpa.fi/data-group-areena

Česká stopa

Z českých hráčů, kteří ve finském mužstvu nastoupili, můžeme jmenovat hned několik. Plzeňské borce Ivana Vlčka s Petrem Kořínkem, rodáka z Českých Budějovic Luboše Roba, který hrál mimochodem i v Kometě, dále okusil finský chlebíček Pavel Brendl, i ten se v Kometě mihl, pak také Tomáš Kůrka, Tomáš Kubalík a Michal Birner.

Hráčský kádr

Trenér Sami Kapanen má ve svém týmu několik zajímavých postav, ale převážně se jedná o mladý tým plný talentů. Slovenský gólman Denis Godla zaujal v mládežnických reprezentacích, účastnil se několika šampionátů a také Memoriálu Ivana Hlinky. Alexander Ruutu byl draftovaný v roce 2011 Arizonou Coyotes. V týmů je ovšem minimum cizinců, celkově čtyři. Maďarský hokejista Balasz Sebok, Slovák Godla, Kanaďané Maione a Lavoie.

Soupiska týmu Kalpa Kuopio.

Hráčské osobnosti týmu Kalpa Kuopio

• Adam Hall
  • Sami Kapanen
  • Tomáš Kůrka
  • Kimmo Timonen
  • Olli Jokinen

Vyřazená čísla dresů

• 1 – Pasi Kuivalainen
  • 24 – Sami Kapanen
  • 27 – Jouni Rinne
  • 44 – Kimmo Timonen
Interiér finské haly v Kuopiu.

Město Kuopio

Kuopio leží ve východním Finsku, 330 km severovýchodně od Helsinek. Město má přibližně 100 000 obyvatel a je tak devátým největším finským městem. Jeho centrum leží na poloostrově devátého největšího finského jezera Kallavesi a z celkové rozlohy 3 164 km² zaujímá 605 km² vodní plocha. Nejvyšším bodem města je kopec Puijo s výškou 232 m n. m.

Město je také sportovním střediskem. Kuopio patří společně s Lahti k nejvýznamnějším zimním střediskům ve Finsku. Podobně jako v Lahti a Kuusamu se zde pravidelně konají závody Světového poháru ve skocích na lyžích. Rozsáhlý lyžařský areál na kopci Puijo (na jeho vrcholu je věž Puijo patřící k symbolům města) zahrnuje kromě skokanských můstků také síť běžeckých tratí protínající okolí. Proslulý je také každoroční bruslařský maraton.

Finské město Kuopio.

Kuopio je kulturním centrem východního Finska. Město charakterizuje zejména zdejší dialekt finštiny. Typickým jídlem je chleba plněný rybou (finsky kalakukko). Ve městě je i městské muzeum a skanzen, muzeum umění a několik galerií. Samozřejmostí je městské divadlo, kino, knihovna a centrum hudby. Mimo jiné zde vznikla industrial metalová skupina Turmion Kätilöt. Kuopio je podobně jako řada jiných finských měst univerzitním městem a daří se zde výzkumu v mnoha oblastech.

2. zápas Ligy mistrů
26.8. 2017