Zbývá poslední krok. Zkrotí junioři Bílé Tygry a dokráčí si pro historický titul?

B r n o – V play-off nabrali neskutečnou formu a do boje o zlato pronikli bez porážky. Junioři brněnské Komety znovu po šesti letech proklouzli do finále, tentokrát však prahnou o to víc o vítězství. Ve čtvrtfinále si poradili se Spartou, v semifinále s Hradcem Králové. Nyní svěřence Jana Zachrly čeká poslední soupeř v sezóně - Bílí Tygři Liberec. Vítěz bere vše, poražený skončí těsně pod vrcholem. Série hraná na dva vítězné duely startuje ve středu 4.4. od 17:00 na severu Čech.

Už loni juniorka Komety prošpikována talentovanými hráči byla pasována mezi největší favority, její pouť za historickým zlatem však v semifinále utnuli pozdější vítězi z Plzně. Letos zatím modrobílí vyřazovacími boji, do nichž vstupovali z prvního místa v nejlepší výchozí pozici, prochází bez ztráty kytičky.

Na konci základní části se juniorský tým Brna dočkal několika posil z Třebíče, která letos neproklouzla do play-off a celému mančaftu jejich přítomnost jedině prospěla. Už ve čtvrtfinále naznačila Kometa své ambice, když pražskou Spartu vyřadila 3:0 na zápasy. V domácích duelech zvítězila 2:0 a 7:2, ve třetím duelu v hlavním městě pak 4:1 i díky hattricku Tomáše Havránka - jeden ze zmíněných třebíčských posil.

Také semifinále zvládli hokejisté z jihu Moravy v nejkratším možném čase. Sérii s Hradcem Králové začínali pro změnu venku, ale hned v úvodním duelu ukázali velký charakter, když zápas otočili a nakonec zvítězili zcela jasně 5:2. Dvěma góly se pod výhru podepsal Luboš Horký. Druhý díl série měli Brňané od úvodu jasně pod kontrolou a svého soupeře nalomili už v první třetině. Nakonec se radovali opět z jasné výhry 5:2, a po šesti letech se mohou těšit na finále.

Kde hledat největší osobnosti týmu? Prakticky na všech postech. Základním stavebním kamenem týmu je brankář Lukáš Dostál, který před dvěma lety dotáhl k titulu brněnský starší dorost a o rok později táhl při stříbrné jízdě reprezentaci do 18 let na Memoriálu Ivana Hlinky v Jihlavě. V letošním play-off drží brněnský muž s maskou, který mimochodem v letošní sezóně sbíral zkušenosti už také v A-týmu při duelech Ligy mistrů, vládne brankářským statistikám s procentuálním průměrem 95,95 % a 1,40 inkasovanou brankou na zápas.

V útočné fázi se daří hned několika hráčům. Nejproduktivnějším hráčem týmu je dříve zmíněný Tomáš Havránek s bilancí 8 bodů (4+4). V těsném závěsu je další útočník Luboš Horký, který letos sbíral zkušenosti jak v Třebíči, tak v áčku, s bilancí 4+2. Tři přesné zásahy mají na svém kontě také Jan Suss a Matěj Novák, oba přitom radost z titulu zažili již před dvěma lety ve starším dorostu. Skvělou sezónu hraje také trio Plášek – Střondala – Svoboda. Věkem stále starší dorostenci po loňském stříbru v této kategorii předvádí v letošním play-off taktéž skvělé výkony a dohromady nasbírali už 11 bodů (4+7). Není to však jen o těchto hráčích, i další hokejisté jsou schopni v klíčových chvílích udeřit, jak to v semifinále předvedli Adam Gajarský, Robert Havlát či Petr Kratochvíl.

Právě Kratochvíl si cení zejména týmového duchu juniorky: „Všechno je to o partě a týmovém duchu, které tu jsou. Je to neskutečné, ale ještě jsem snad nezažil takovou partu, jaká tu letos je. Ne nadarmo se říká, že když to funguje v kabině, tak to funguje i na ledě. Nám to v obou případech klape skvěle.“

Radost juniorů ze vstřelené branky během druhého semifinále. Foto: Vít Novák

Tygři vytasili drápy až v play-off

Soubor Valdemara Jiruše možná trochu překvapivě postoupil do bojů o zlato, nicméně výsledky zejména ve vyřazujících vyvádí všechny „udivené“ z omylu. Nadstavbu zakončil Liberec na 3. místě, a tak ve čtvrtfinále změřil síly s individualitami nabitým Kladnem. To však Severočeši přehráli hned dvakrát na jeho ledě a jasně udali směr celé série. Rytíři sice na severu Čech jednou zvítězili, ale čtvrtý zápas už nezvládli a celek z Podještědí slavil postup po výhře 3:1 na zápasy. V semifinále Tygři vyzvali obhájce titulu z Plzně, ale nakonec sérii ukončili v nejkratším možném čase. Doma zvítězili těsně 3:2 a po výhře 3:0 na západě Čech mohli slavit postup do finále.

Tahouni Liberce? Na prvním místě určitě brankář Marek Žajdlík, který v play-off drží svůj celek s procentuální bilancí 93,87 %. Mezi hráči do pole je nejproduktivnější útočník Tomáš Nezbeda, který má na svém kontě 9 bodů (4+5). Se třemi trefami mu sekundují Václav Burda a Ondřej Chrtek. Liberec má ve svém kádru i několik mužů, kteří se pravidelně dostávají do reprezentační nominací. Jan Jeník (v play-off 2+2), Michal Teplý (v play-off 2+1) nebo Kryštof Hrabík (v play-off 0+3) jsou toho jasným důkazem.

Liberečtí junioři na cestě do finále play-off prohráli jen jeden zápas. Foto: Juniorský hokej

Letošní vzájemné zápasy

(0:0, 0:2, 1:1)
(2:1, 0:0, 2:0)

Všichni junioři Komety už se na finále těší. „Všichni jsme za tím tvrdě šli, od začátku sezóny jsme makali, a povedlo se nám. Teď už nám chybí jen jeden poslední, a snad nejhezčí krůček, a já doufám, že to dokončíme. Juniorské finále hrajeme poprvé, ale z předchozích let už z dorostů podobné zkušenosti máme. Doufám, že si je přeneseme, a pomohou nám,“ říká útočník Petr Kratochvíl. Od série očekává tuhý boj. „Bude to strašně vyrovnané, potkají se přeci jen dva nejlepší týmy. Já doufám a strašně si přeji, abychom sem do Brna přijeli ve vedení 1:0 na zápasy,“ dodává před úvodní – středeční bitvou.

1. finále DHL extraligy juniorů
středa
4. 4. 2018
17:00 hod.
Bílí Tygři Liberec HC Kometa Brno Svijanská arena, Liberec

Ke druhému a případně třetímu finálovému duelu se série přesune pod Špilberk. Duely jsou na programu o nadcházejícím víkendu a vstup pro fanoušky je zdarma!

2. finále DHL extraligy juniorů
7. 4. 2018