Derby pro Kometu! Brňané otočili duel se Spartou a radují se z dalšího vítězství

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha

Branky a nahrávky: 40. O. Němec, 54. Dočekal (Gulaši, Haščák) – 9. Smejkal (Kumstát, Pech). Rozhodčí: Hodek, Pražák – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7700. Střely na branku: 26:34. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
HC Kometa Brno: Čiliak – Gulaši, J. Krejčík, Barinka, O. Němec, Bartejs, Štencel – T. Svoboda, Hruška, M. Erat – Zaťovič, V. Němec, Haščák – Dočekal, L. Čermák, Vincour – Mallet, Nahodil, H. Zohorna – Gajarský.
HC Sparta Praha: Aittokallio – T. Pavelka, Tomáš Dvořák, Nedomlel, Zámorský, Mikuš, Kalina – Říčka, Reichenberg, Forman – J. Hlinka, P. Vrána, Klimek – Kumstát, Pech, Smejkal – Uher, Černoch, Kudrna – Rousek.

B r n o – V repríze posledního čtvrtfinále dorazila na brněnský led pražská Sparta, která chtěla odčinit jarní nezdar. V deváté minutě poslal svůj celek do vedení Jiří Černoch. Domácím se podařilo odpovědět sekundu před koncem druhé části, kdy nechytatelnou ranou prostřelil Aittokallia Ondřej Němec. Ve třetí třetině padla pouze jediná branka a to za záda finského gólmana, když Gulašiho střelu přesně tečoval Martin Dočekal a připsal si tak na své konto vítěznou branku. Kometa si připisuje do tabulky další tři body, Sparta z jihu Moravy odjíždí s prázdnou.

Zajímavosti utkání:

• Michal Barinka si připsal druhý start v brněnském dresu a hned musel čelit svým bývalým spoluhráčům. Zkušený bek měl o motivaci navíc rozhodně postaráno
  • Vyrovnávací gól na 1:1 z hokejky Ondřeje Němce padl v době, kdy na kostce svítily čtyři desetiny sekundy do konce druhé třetiny
  • Ondřej Němec je nejproduktivnějším obráncem Komety, gól proti Spartě byl jeho šestým bodem v sezóně (3+3)
  • Do DRFG Areny si našlo v úterý večer cestu 7700 diváků - vyprodáno
  • Martin Dočekal si stejně jako v neděli také dnes připsal na své konto vítěznou branku duelu
  • Do utkání nakoukl také sedmnáctiletý Adam Gajarský, který byl u jednoho vhazování
  • Kometa porazila Spartu popáté v řadě

Napěchovaná DRFG Arena sledovala od úvodní sirény opatrné utkání z obou stran. Do první šance se na konci třetí minuty dostal Ondřej Němec, jeho rána jen těsně minula Aittokalliovu bránu. Z první branky se však radovali hokejisté v rudých barvách. Kuriózní trefou otevřel skóre utkání v deváté minutě Jiří Smejkal, od jehož nohy se puk odrazil za Čiliaka - 0:1. Kometa zvýšila aktivitu a vypracovala si dobré příležitosti. Tou největší byla střela Svobody, která se ale odrazila pouze od tyčky sparťanské brány, takže šli do kabin o něco lépe naladěni hosté.

V první třetině měl největší šanci domácích Tomáš Svoboda, trefil však pouze tyč. Foto: Jiří Grulich.

Do druhé části vstoupila Kometa aktivně a hned při prvním střídání se snažila co nejvíce ohrozit finského gólmana ve službách Sparty, tečovanou střelu si ale Aittokallio pohlídal. Do velké šance se dostal také Vojtěch Němec, jeho střela z předbrankového prostoru byla ale na poslední chvíli sražena jedním z hostujících obránců mimo tři tyče. Svůj um musel šest minut po startu druhé části ukázat také brněnský brankář, když se Klimek rozhodl řešit přečíslení dvou na jednoho střelou, kterou Čiliak zvládl pokrýt.

Obě mužstva si ve druhé třetině mohla také vyzkoušet první přesilové hry v utkání, nejprve hosté, kteří si ale žádnou výraznější šanci nevypracovali, následně dostali dvakrát početní převahu k dispozici domácí, v té druhé měl vyrovnávací branku na čepeli Martin Zaťovič, který tečoval milimetrovou přihrávku Martina Erata, sparťanský gólman mu ale zabránil v radosti. To nemuselo brněnského forvarda dlouho mrzet, protože v poslední sekundě prostřední části se dostal kotouč na hokejku Ondřeje Němce, který svou dělovkou rozvlnil síť v bráně pod domácím kotlem a poprvé v utkání tak na brněnských tribunách mohla propuknout gólová euforie – 1:1.

Sparta chtěla co nejrychleji odčinit závěr druhé třetiny a vlétla na domácí, brněnským bekům se ale úspěšně dařilo odrážet nájezdy Pražanů. Ke střele se dostal po chvíli Pech, jehož pokus ale pokryl Čiliak svým betonem. Hra se následně přelévala ze strany na stranu, oba týmy chtěly překlopit skóre na svou stranu, na konci všech akcí ale vždy stáli připravení gólmani. V polovině třetí třetiny opět podržel neskutečným způsobem svůj tým Marek Čiliak, když zvládl odolat rychlému výpadu Jiřího Černocha a následně zalehl kotouč na brankové čáře.

Martin Erat se sice tentokrát bodově neprosadil i tak ale dělal obraně soupeře velké problémy. Foto: Jiří Grulich.

V čase 53:25, krátce po vypršení brněnské přesilovky, se napřáhl na modré čáře Michal Gulaši, do jeho rány se šikovně postavil Martin Dočekal a Aittokallio neměl žádnou šanci na změnu trajektorie kotouče reagovat - 2:1. Sparťané si mohli 71 sekund před koncem zahrát přesilovou hru v šesti proti čtyřem, tu ale po jedenácti sekundách ukončil faulující Reichenberg. Svěřenci Jiřího Kalouse už další branku nepřidali a všechny body tak zůstávají pod Špilberkem.

KOM Kamil Pokorný: Samozřejmě jsme věděli, že nás čeká těžké utkání, potvrdilo se to i na ledě. Chtěl bych vyzdvihnout výkon hráčů, který podporovali vynikající diváci. Gól před koncem druhé třetiny nám vlil energii do žil a chtěli jsme být trpěliví ve třetí třetině. Věřili jsme, že gól dáme a to se také stalo. I přes hektický konec jsme bojovným výkonem dokázali vybojovat vítězství a udělali jsme radost výborným divákům. Myslím, že mužstvo si dnes tři body určitě zaslouží. Výborný výkon předvedl také gólman Marek Čiliak.
SPA Jaroslav Nedvěd: Přijeli jsme sem po dobrém zápase v Hradci, nic jsme nechtěli měnit, podařilo se nám zvítězit. Mužstvo pracovalo perfektně na tom, co jsme si řekli, nebýt osudné čtyřicáté minuty, kdy jsme udělali hrubou chybu a Kometě to dalo vítr do plachet. Pak už to bylo kdo s koho, o jednom gólu a domácí byli šťastnější. Dali odražený gól, podobný jako jsme dali my v první třetině.

Zobrazit kompletní fotogalerii

Zápasy v sezóně