Dramatické a bojovné utkání SDO rozhodla třetí třetina, tři body bere Salcburk

HC Kometa Brno - EC Red Bull Salzburg

Branky a nahrávky: 40. Plášek (Střondala, Gajarský) – 38. Vogt (Hede, Szuber), 44. Schütz (Pasanen), 60. Alanov (Zündel). Rozhodčí: Dufka – Kleprlík, Mikoviny. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 164. Střely na branku: 25:31. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.
HC Kometa Brno: Dostál – Věžník, Kowalczyk, Sedláček, Mlčák "A", Vašíček "A", Kučeřík, Studený – Popelka, Caha, Minárik, Svoboda, Gajarský, Střondala, Zajíček, Kavický, Del Favero, Kunc, Plášek, Kadlic "C".
EC Red Bull Salzburg: Mnich – Wirt, Peskoller, Pasanen, Zündel "A", Alanov, Wimmer, Szuber – Schütz "C", Lindner, Lobach "A", Barinka, Schitz, Harnisch, Hede, Vogt, Jentzsch, Huber, Peterka, Dube, Wallner.

B r n o – Starší dorostenci završili svou pouť základní skupinou D své extraligy, a to ve velkém souboji s již jistým vítězem a doposud neporaženým celkem z rakouského Salcburku. Kometa vyrukovala do utkání v nejsilnější možné sestavě a navíc s Lukášem Dostálem a několika reprezentanty - juniory v sestavě. Oba týmy se soustředily hlavně na obranu a na vedoucí gól hostů z konce třetiny zareagovala Kometa vyrovnáním Karla Pláška. Ve třetí části se však prosadil již jen a pouze Salcburk, který si po výhře 3:1 poveze z jihu Moravy tři body.

Oba celky vstupovaly do duelu s jasně rozdanými kartami. Salcburk měl už zajištěno první místo ve skupině D, zatímco Brno třetí příčku. Rakouský celek chtěl udržet dosavadní neporazitelnost, kterou se pokusila překazit domácí družina posílena o několik juniorů a nedávných reprezentantů. První šanci měli až v deváté minutě hosté z města z pod Alp, když v akci 3 na 1 zakončoval Lach, ale Dostál jeho pokus vykopl betonem. Na druhé straně o minut později Del Favero prokličkoval až před branku, zkusil blafák do bekhendu, ale nakonec poslal kotouč na svatyni Rakušanů. První třetina byla na šance hodně skoupá, přesto však diváci půl minuty před jejím koncem viděli jednu tutovku, a to na straně EC. Harnisch dostal pas k levé tyči, kde byl úplně sám nehlídán, ale trefil pouze tyč, od níž se puk odrazil mimo brankoviště.

Momentka Lukáše Dostála, který v brance vypomohl staršímu dorostu Komety. Foto: Jiří Grulich

Druhá třetina začala hodně zostra, oba celky přitvrdily a k vidění bylo několik tvrdých zákroků, z nich pramenily vyloučení. Při oslabení domácích se vydal dopředu zkusit štěstí Kunc, který se protáhl ladně k ráně zápěstím, ale ta si cestu na svatyni Mnicha nenašla. Urputná bitva obou celků, které vycházely především z dobré obrany, pokračovala. Na začátku 38. minuty dostali hostující hokejisté k dispozici přesilovku, při níž Hede chytře nahodil kotouč na branku a Constantin Vogt umně protečoval kotouč za záda Dostála - 0:1. Domácí však nic nezabalili a připravili si odpověď. Chvíli nato totiž dostali k dispozici přesilovku, a to hned dvojnásobnou, kterou dokázali využít. Střondala napříč brankoviště našel parádní žabičkou Karla Pláška a ten z první příklepem pověsil kotouč pod horní tyčku - 1:1

Do třetí třetiny, do nějž šly oba celky za stavu 1:1, vstoupili lépe hosté z Rakouska. Po třech minutách hry se prohnal kolem obránce Justin Schutz, ze zápěstí vystřelil rychle po ledě a nakonec našel prostor mezi betony Dostála - 1:2. Za čtyři minuty mohlo být srovnáno, když Gajarský ze středu obešel beka, vypálil prudce zápěstím, ale Mnichova lapačka byla připravena. V další šanci byl po návratu Střondaly z trestné lavice Plášek, který právě se svým kolegou ujel do brejku 2 na 1, situaci vzal na sebe, ale branku minul. Na druhé straně hosté spoléhali na brejky a taktéž měli dobré šance. Nejprve Barinka po rychlé kombinaci trefil tyč, aby o minutu a půl později vychytal unikajícího Vogta skvělým zákrokem Dostál. Domácí měli v závěru k dispozici přesilovku a dokonce hráli i bez brankáře, jenže výhru hostů pečetil šest vteřin před závěrečnou sirénou trefou do prázdné branky Igor Alanov - 1:3.

KOM Roman Meluzín: Viděli jsme kvalitní utkání z obou stran a také výborné hráče, kteří hráli od začátku do konce. Kluci to odbojovali a těžko jim něco vytknout. Salcburk má velmi kvalitní tým, který šlapal od první do poslední minuty.
SAL Teemu Levijoki: Nebyl to pro nás lehký zápas. Nesehráli jsme své nejlepší utkání, navíc nám moc nešly nohy. Na druhou stranu jsme i tak byli schopni vyhrát a to jsme měli i pět hráčů ročníku 2002. Jsme za výhru a udržení neporazitelnosti rádi. Jsme rádi, že české týmy začaly nasazovat více hráčů, kteří normálně hrají za juniorku. Proti Kometě to byl skvělý zápas a o několik tříd lepší utkání, než o den dříve v Jihlavě. Je to velmi dobré měřítko a doufám, že se s Kometou ještě v budoucnu utkáme.