Kometa zvládla bitvu o třetí místo s Litvínovem. I díky výbornému Jekelovi v bráně vyhrála 2:1

HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov

Branky a nahrávky: 2. Dočekal (Vincour, Štencel), 8. M. Kvapil (TS) – 29. Pilař (Sörvik, V. Hübl). Rozhodčí: Hradil, Čech – Brejcha, Špůr. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7700 (vyprodáno). Střely na branku: 30:29. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
HC Kometa Brno: Jekel – Trška, O. Němec (A), Gulaši, Kováčik, Malec, Štencel, D. Mikyska – M. Kvapil, H. Zohorna, M. Erat – Zaťovič (A), V. Němec, Haščák – Dočekal, Čermák (C), Vincour – Dostálek, Dvořák, Dymáček – Matěj Novák.
HC Verva Litvínov: Janus – Gula, Kubát, Z. Sklenička, Sörvik, F. Pavlík, Pilař, T. Pavelka – Lukeš, V. Hübl (A), Gerhát – J. Černý, R. Hanzl (A), M. Hanzl – Trávníček (C), J. Šimeček, M. Hořava – Jurčík, Válek, Babincev.

B r n o – Vrátili se na třetí místo tabulky. Hokejisté brněnské Komety zdolali ve svém posledním domácím zápase v tomto roce Litvínov, a svého středečního soupeře přeskočili v extraligové tabulce. Modrobílí rozhodli o třech bodech v první třetině, když se nejprve ve druhé minutě prosadil Dočekal a o šest minut později proměnil trestné střílení Kvapil. Ve zbývajícím průběhu inkasovali modrobílí jednou, při oslabení tři na pět. Výborný výkon podal brankář Jekel, který při premiéře na domácím ledě, pustil za svá záda jediný kotouč z devětadvaceti střel.

Zajímavosti duelu s Litvínovem:

• Jednadvacetiletý brankář Pavel Jekel si odbyl hned trojitou premiéru. Poprvé si zachytal v extralize od úvodních minut, odehrál svůj první zápas na domácím ledě a připsal si rovněž první výhru. Kryl 28 střel soupeře a byl vyhlášen nejlepším hráčem Komety.
  • Na utkání s Litvínovem bylo v sezoně pojedenácté vyprodáno. Poslednímu extraligovému utkání v DRFG Areně v kalendářním roce 2016 přihlíželo 7700 diváků.
  • Martinu Dočekalovi se v utkáních proti Litvínovu v aktuální sezoně střelecky daří. V prvním zápase na domácím ledě proti severočeskému soupeři vstřelil dvě branky, ve středu přidal další přesnou trefu. Ze svých šesti letošních branek tedy hned tři zaznamenal proti Vervě.
  • Kometa potvrdila výbornou bilanci na domácím ledě. V tabulce domácích zápasů jsou modrobílí suverénně na prvním místě o šest bodů před druhým Třincem.

Kometě vyšel vstup do utkání na jedničku, když se domácí prosadili z první útočné akce. Ve druhé minutě vypálil z pravého kruhu Vincour, přičemž jeho projektil usměrnil za záda litvínovského gólmana Januse šikovnou tečí Martin Dočekal. Domácí rychlá branka očividně nakopla, a tlačili se za další brankou. Zohornovu šanci ještě Janus vychytal, v osmé minutě ovšem Gerhát fauloval pronikajícího Kvapila, za což rozhodčí nařídil trestné střílení. Marek Kvapil nabízenou šancí nepohrdl, položil si Januse a střelou z forhendu navýšil vedení Komety na 2:0. Následně modrobílí hráli svou první přesilovou hru, kterou ovšem neproměnili. Ke konci první části začali hrozit i hosté. Všechny projektily Vervy si ale pohlídal spolehlivý debutant Jekel.

Ve druhé části hrozili především hosté. Těsně před polovinou utkání dostali Severočeši možnost přesilové hry o dvou mužích, kterou využili. Pohlednou přesilovkovou kombinaci, do níž se zapojili čtyři hráči Litvínova, zakončil po Sörvikově přihrávce prudkou ranou z první pod víko Karel Pilař. Severočeši po vstřelené brance hráli klasickou početní přesilu pět na čtyři, při níž si ovšem velkou šanci nevypracovali. Verva následně nevyužila ani další početní převahu po Haščákově faulu, a tak to byli na konci periody domácí, kteří se mohli prosadit. Eratovu dorážku z bezprostřední blízkosti ale na poslední chvíli vykopl reflexivně pravým betonem Janus. Na druhé straně se zase činil Jekel, který vytáhl důležitý zákrok proti zakončení Černého zblízka.

Marek Kvapil své trestné střílení po Gerhátově faulu proměnil kličkou do forhendu. Foto: Roman Kantor.

Na úvod třetí části si obě mužstva vypracovala dobré šance. Jak Jekel na jedné, tak Janus na druhé straně ovšem drželi svá mužstva. Nejblíže gólu se ocitl Zaťovič, jehož střelu z mezikruží slovenský gólman vychytal podobně jako nebezpečné zakončení Vojtěcha Němce z bezprostřední blízkosti. Ve 49. minutě rozhodčí vyloučili za podražení Hanzla, a domácí předvedli svou nejlepší přesilovou hru. Kvůli výbornému Janusovi v bráně hostí se ale modrobílí prosadit nedokázali. Slovenský reprezentant vychytal jak Eratovo, tak Němcovo zakončení. Ve zbytku utkání Kometa kontrolovala těsný náskok, a nakonec dokráčela k výhře.

Mládí v akci

Do středečního utkání proti Litvínovu nastoupili dva brněnští hokejisté v juniorském a dva v dorosteneckém věku. Nejvíce času strávil na ledě devatenáctiletý Filip Dvořák, jenž si zahrál ve čtvrté formaci takřka šest minut. Po jeho boku nastupoval jeho vrstevník Roman Dymáček, který na ledě strávil přes tři a půl minuty. Sedmnáctiletí Dalimil Mikyska a Matěj Novák si zahráli přes minutu.

KOM Kamil Pokorný: Chtěli jsme dnes odčinit nezdar v Karlových Varech, což bylo cítit z celého týmu. Všichni hráli ve velkém nasazení a obětavě. Samozřejmě nám pomohlo dvougólové vedení. Litvínov je kvalitní mužstvo, a díky přesilovkám snížili stav utkání, a vrátili se do něj. Ve třetí části jsme měli brejkové situace, kdy jsme mohli dostat na rozdíl dvou branek. A taky se nám povedla přesilovka. Gól jsme nedali, a zápas byl napínavý až do konce. Celý tým dnes dřel a Pavel Jekel se své domácí premiéry zhostil skvěle.
LIT Darek Stránský: Nevyšla nám první třetina. Ani ne tak herně jako výsledkově. Soupeř po dvou brankách sice spálil další šance, i my jsme tam ale měli pár světlých okamžiků. Ve druhé třetině jsme se v prvních dvou, třech minutách dostali pod obrovský tlak, z něhož nic nepadlo. Potom jsme se zvedli a zlepšili hru do těla. Zápas jsme vyrovnali, snížili na rozdíl jednoho gólu a mrzí nás, že ve třetí třetině, která byla vyrovnaná, nám chybělo i trochu štěstí.

Zobrazit kompletní fotogalerii

Zápasy v sezóně