Poprvé od titulu. Pod Špilberkem se představí v repríze finále Bílí Tygři Liberec

B r n o – Po pěti dnech pokračuje dalším kolem Tipsport extraligy a pro Kometu bude mít utkání s libereckými Bílými Tygry opravdu pikantní náboj. Oba celky se totiž střetnou poprvé od 19. dubna, kdy Brňané svého soupeře doma porazili počtvrté ve finále a dokráčeli si pro historický dvanáctý titul. Šelmy z Podještědí nyní prahnou na začátku nové sezóny po odplatě. Odveta posledního souboje o Masarykův pohár startuje v DRFG Areně v pátek v 18:00.

Kometa si na úvod soutěže nemůže stěžovat. Na svém kontě má čtyři výhry v řadě a navíc poté poslední, doma nad Vítkovicemi, se vyhoupla poprvé v sezóně do čela celé soutěže, které vládne s 21 body. V týdnu navíc modrobílí přidali pátou výhru z pěti duelů také na poli Ligy mistrů, když doma přehráli švédské Malmö 5:4 po prodloužení. Nyní nabírá hrací program opět kurz extraliga a v pátek míří na jih Moravy z play-off dobře známý Liberec.

Momentka z úterního duelu se švédským Malmö. Foto: Vít Novák

Celek z Podještědí v létě po loňské stříbrné sezóně značně obměnil kádr. Kariéru ukončila brankářská stálice Ján Lašák, do slovenské extraligy zamířil kapitán Branko Radivojevič, Jakub Valský přestoupil do Mladé Boleslavi a Vladimír Svačina se vrátil do Třince. Obranné řady opustili Radim Šimek, který se vydal do NHL, konkrétně do San Jose Sharks, a Ondřej Vitásek do švédského Orebro. Tygři však také posilovali. Z NHL se vrátil obránce Ladislav Šmíd, z Třince přišel mládežnický reprezentant Lukáš Jašek a z Kunlunu (KHL) se vrátil na sever Čech Martin Bakoš.

Bílé šelmy si však ani po velkém řezu kádrem nebrání vysokým ambicím, které se letos pokusí naplnit. V tabulce jim však momentálně patří až desáté místo se ziskem 12 bodů a navíc nedávno inkasovali nepříjemný debakl na Spartě, kde prohráli 1:7. V posledním duelu si ale náladu spravili, a to když doma porazili Pardubice 4:1. Statistikám Liberce vládne Petr Jelínek, jenž má na svém kontě 5 bodů (3+2).

Loňské zápasy? Dominance Komety vygradovala ve finále

V poslední sezóně se oba celky střetly hned osmkrát. Úvodní duel základní části ovládla i díky hattricku Martina Zaťoviče 5:1, odvetu na severu Čech však opanovali v prodloužení Tygři, ačkoliv prohrávali již 0:3. Třetí duel v ZČ zvládla opět Kometa, jež zvítězila 3:0 a poslední duel před play-off zvládli na severu Čech také Brňané, a to 2:1.

Jak vzpomínáte na poslední vzájemný duel, po němž Kometa slavila titul? Foto: Ivo Dostál

V play-off se pak oba celky potkaly v již několikrát zmíněném finále. Brno zvítězilo v obou úvodních duelech pod Ještědem. První duel obrátilo na 4:3, ten druhý stejný poměrem díky vítězné brance Marka Kvapila opanovalo v prodloužení. Zápasy na jihu Moravy měly poté jasné průběhy a Kometa po výhrách 3:0 a 5:2 mohla po 51 letech oslavit zisk mistrovského titulu!

„Se silami jsme na tom dobře, v tom by neměl být žádný problém. Proti Liberci budeme chtít hrát aktivně a tak, jak jsme se prezentovali v posledních kolech. Bude důležité hrát bez faulů a věřím, že nám pomůžou diváci. Je to atraktivní zápas, takže chceme využít vítězné vlny a také domácího prostředí,“ říká před páteční reprízou finále trenér Kamil Pokorný.

9. kolo Tipsport extraligy
pátek