.

Představení soupeřů Komety pro letošní ročník Ligy mistrů: Stavanger Oilers

Představení soupeřů Komety pro letošní ročník Ligy mistrů: Stavanger Oilers
 

B r n o – Pokračujeme v představování soupeřů, na které narazí Kometa v rámci letošního ročníku Ligy mistrů. V posledním díle se zaměříme na sedminásobného mistra norské GET-ligaen – Stavanger Oilers, jenž si letos připsal už šestý mistrovský titul v řadě a je bezpochyby nejúspěšnějším norským hokejovým klubem posledních let. Pojďme si klub, ale i jeho halu a celé město představit.

 

Zajímavosti z klubu

Hokejový klub z jihozápadu země vznikl 10. listopadu 2000, když jej založila skupina finským businessmanů, v čele pak stál toho roku padesátiletý, taktéž finský businessman, Hartti Kristlola. Ten se mohl spolehnout na ekonomickou podporu od bývalého klubu Viking Stavanger, jenž byl předchůdcem právě Olejářů, nicméně po jedné sezóně se rozhodl skončit a hokej ve Stavangeru se soustředil právě na nově vznikající Oilers.

Stavanger odehrál první oficiální zápas na podzim roku 2001, leč to bylo jen na amatérské úrovni a jeho tým byl složen z hráčů nižších finských lig, ale také reprezentantů norské hokejové reprezentace. Už v úvodní sezóně 2001/02 překonali Oilers rekord třetí nejvyšší norské hokejové soutěže, kterou tehdy hráli, ovšem celou sezónu prošli bez jediné porážky a navíc nasázeli neskutečných 304 gólů! Hvězdou klubu se stal finský útočník Jari Kesti, jenž ve 21 zápasech nastřádal 226 bodů!

Ze dna až na vrchol. To vše za dva roky

O rok později už Oilers postoupili do druhé nejvyšší soutěž, kde si však také vedli jako zkušení mazáci. Úvodních osmnáct duelů s přehledem vyhráli a až poté přišly vůbec první porážky v klubové historii. To však nezměnilo nic na tom, že se klub probojoval do play-off, kde si připsal pět výher v řadě a dva roky od své založení se již mohl těšit na zápasy mezi norskou hokejovou smetánkou. Sezónu 2002/03 opět ovládl Jari Kesti, který měl prsty ve 150 gólech svého celku.

Hokejisté Stavangeru při domácím zápase. Foto: Oddmund Sola (oilers.no)

Raketový vzestup pouze dva roky starého klubu pokračoval. Ve své premiérově sezóně v nejvyšší lize šokoval všechny experty i fanoušky, když skončil senzačně na bronzové příčce. Co však následoval poté, by neočekával žádný bezbřehý optimista.

Série titulů a nadvláda norskému hokeji

Prvního titulu se fanoušci Stavangeru dočkali v roce 2010, kdy si jejich oblíbenci poradili v play-off postupně s Manglerudem, Storhamarem a ve finále, v poměru 4:2, vítěze základní části Vålerengu. Oslavy prvenství byly velkolepé a to byli Oilers v nejvyšší soutěži teprve osm let.

Rok nato se sice nepodařilo obhájit, když Stavanger po lítém boji s norskou Spartou, své zklamání si však od té doby vynahrazuje pravidelně už šest let v řadě. Stavanger Oilers jsou totiž v posledních letech naprosto bezkonkurenční a mistrovský titul získali v letech 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 a také letos, kdy přidali sedmý titul ve své historii a šestý v řadě.

Sestřih mistrovského zápasu Oilers z letošní sezóny

DNB Arena

Hokejová hala ve Stavangeru nese název DNB Arena a postavena bylo v roce 2012 nejen za účelem hokejových zápasů, ale také různých koncertů. Pro hokejové utkání tamějších Oilers činí kapacita necelých 4500 diváků, pro hudební akce a koncerty pak 6000 diváků. Tato stále nová hala se nachází kousek několik stovek metrů jihozápadně od samotného centra Stavangeru. V minulosti, v roce 2013, se zde konalo například Mistrovství světa žen v ledním hokeji I. divize, nebo také koncerty Brada Paisleyho či Marka Knopflera.

Pěšky se na stadion z vlakového nádraží dostanete za necelých 40 minut, autobusové nádraží je prakticky na stejném místě jako ta vlakové. Poté se však dá do arény dopravit pomocí MHD, nicméně počítejte, že si hodně připlatíte. Cesta ze stanice Stavanger hpl. 32 do stanice Stavanger turnhall se dá absolvovat busem zhruba za šest minut, ale vyjít by vás mohla až na 100 korun českých. Dopravit se dá linkami číslo 2, 3, 6, 7 a 16.

Domácí stadión Stavangeru Oilers je na první pohled moderní a útulný.

Česká stopa

Žádný český hráč v minulosti ani současnosti v dresu Olejářů nenastupoval, respektive nenastupuje.

Hráčský kádr

Sedminásobný mistr sází v posledních letech především na norské hráče, v týmu Stavangeru však najdeme i několik hráčů ze zámoří, a to jak z USA, tak z Kanady. Týmu šéfuje kapitán Kristian Forsberg, jenž má letité zkušenosti i s norskou reprezentací, za níž odehrál do roku 2016 deset světových šampionátu v řadě. Za zmínku jistě stojí i brankář Henrik Holm, či kanadský obránce Spencer Humphries.

Soupiska týmu Stavanger Oilers.

Hráčské osobnosti týmu Stavanger Oilers

  • Jari Kesti
  • Kristian Forsberg
  • Spencer Humhries
  • Henrik Holm

Vyřazená čísla dresů

  • 7 – Jari Kesti
  • 22 – Tomi Suoniemi
Pohled do útrob DNB Areny!

Město Stavanger

Stavanger je čtvrté největší norské město na jihozápadě země na pobřeží Severního moře a správním městem kraje Rogaland. Stavanger byl založen roku 1125 a v současné době má necelých 127 tisíc obyvatel, přičemž město se rozkládá na ploše 71 km2. Velký rozvoj město zažívá od roku 1969, kdy byla v Severním moři nalezena ropa a město bylo vybráno jako centrum pro ropný průmysl. Je to významné přístavní město a místní letiště se rozkládá 14 kilometrů od centra.

Na území tohoto regionu najdete nejen přímořské roviny, ale na východě také hory, četné fjordy a ostrovy. Stavanger jako takový charakterizují nižší dřevěné budovy, spousta objektů kulturního vyžití, přístavní a kosmopolitní charakter. Přímo v centru města se nachází jedna z nejstarších katedrál v Norsku, pocházející z počátku 12. století. I přestože ve století 13. částečně shořela, zachovalo se z ní do dnešní doby nejvíce z původní architektury a podoby v celém Norsku.

Pohled na norské město Stavanger

U Stavangeru se nachází několik jezer, které jsou oblíbeným místem odpočinku. Jezero Breiavatnet leží v srdci Stavangeru, Mosvatnet a Stokkavatnet leží mimo něj. Co se sportu týče, tak jeden z místních fotbalových týmů, Viking F.K., hraje hlavní ligovou soutěž (2006). Město má nový fotbalový stadion, Viking Stadion, který byl otevřen v roce 2004. V roce 2008 je město Stavanger (společně s britským Liverpoolem) zvoleno hlavním evropským městem kultury.

1. zápas Ligy mistrů
čtvrtek
24.8. 2017
19:30 hod.
Stavanger Oilers HC Kometa Brno DNB Arena, Norsko - Stavanger
4. zápas Ligy mistrů
sobota
2.9. 2017
15:30 hod.
HC Kometa Brno Stavanger Oilers DRFG Arena, Brno

Zdroj informací: wikipedie

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál