Michal Gulaši, patron bojovnosti a trpělivosti

B r n o – Je to přesně 537 dní, kdy odložil zelenou helmu. Stalo se tak v posledním finálovém utkání play-off sezóny 2016/2017. Od té doby dýchal na záda legendárnímu Výtiskovi, v celkovém součtu skončil v uplynulé sezóně právě za ním druhý. Odložme však pohled do minulosti a dívejme se vpřed. Je na čase se poklonit tomu, který bojoval a dočkal se. Vítězem Radegast indexu za měsíc září se stává trpělivý obránce Michal Gulaši z Komety Brno. Mezi týmy jasně dominoval Litvínov před Spartou, Brno v celkovém hodnocení skončilo osmé.

537 a stačilo!

Na zelenou helmu čekal téměř rok a půl. Přesně řečeno jeden rok, pět měsíců a 19 dní. „Pamatuji si přesně, kdy jsem ji z hlavy sundal. Po vítězném finále proti Liberci, kdy jsme slavili titul,“ hlásí čerstvý vítěz statistiky bojovníků Michal Gulaši, který si pro zelenou helmu dokráčel v zápasech, ve kterých nasbíral celkových 29 bodů za 12 hitů a 17 zablokovaných střel.

„Hodnocení odráží styl hry, jakým hrajete. Jsem důrazným, agresivním obráncem, který blokuje střely a hodně chodí na oslabení. A že jsme jich v září odehráli dost,“ shrnuje Gulaši, který při oslabeních v září odehrál téměř 21 minut, v průměru pak na utkání získal 4,8 Radegast index bodů. Druhý v pořadí Bohumil Jank z Chomutova nasbíral o 7 bodů méně, vítkovický Výtisk skončil až čtvrtý.

Ikonickou zelenou helmu Michalu Gulašimu před nedělním utkání s Karlovými Vary předali bývalí výborní obránci Komety - František Mašlaň (vlevo) a Jaromír Meixner. Foto: Jiří Grulich.

Nejbojovnější Litvínov

Z pohledu klubového Radegast indexu, tedy hodnocení všech hráčů v týmu, však převahu Brna nečekejte. Bojovník Gulaši obsadil první příčku, jeho nejbližším spoluhráčem je však až na 21. pozici Michal Barinka. Také proto v hodnocení týmů skončila Kometa osmá. Nejlepším týmem v Radegast indexu byl Litvínov se 186 RI body, druhá Sparta nasbírala o devět bodů méně. „Samozřejmě bych rád viděl Brno i v tomto hodnocení výše, ale podstatné jsou výsledky. Musíme více blokovat střely, obětovat se a věřím, že se to projeví i v Radegast indexu,“ uzavírá největší bojovník měsíce září Michal Gulaši.

„Je to příjemný pocit, že ji budu mít zpět a moc se na to těším. Udělám maximum, abych na ni nemusel čekat další měsíce,“ shrnuje optimisticky brněnský bek. Zelenou helmu si nasadí poprvé v neděli 7. října v utkání proti Karlovým Varům a odehraje v ní všechna říjnová utkání. Inspiruje tím své spoluhráče a zabojuje mistrovská Kometa o lepší umístění v týmovém Radegast indexu? Odpověď budeme znát za necelý měsíc.

Michal Gulaši přebírá ocenění. Foto: Jiří Grulich.

Radegast index

Radegast index je parametr statistik, který je od sezóny 2013/14 sledován a zobrazován současně s oficiálními statistikami. Radegast index se zaměřuje na bojovnost hráčů. Skládá se z +/- bodů, blokování střel a blokování hráče (hit), což je fyzický kontakt s výjimkou faulu, který vede k zastavení nebo „dohrání“ soupeře. Na základě Radegast indexu je každý měsíc vyhlášen Radegast index hráč měsíce.

Dnes v 18:30 | Jun.
HC Kometa Brno