Z historie haly Rondo, dnešní Winning Group Areny
Autorem díla je architekt Ivan Ruller, který se ve stejném období věnoval také návrhu provozní budovy pro výrobní družstvo a společenství zlatníků Karat nedaleko Měnínské brány. V obou případech musel řešit zasazení novostaveb do kontextu historického města a jeho panoramatu a zhostil se tohoto úkolu s respektem ke stávající urbanistické struktuře přilehlé zóny. Rondo, původně oficiálně pojmenované Náplavka podle vedlejší ulice, totiž výškově kopíruje bytovou výstavbu ve svém bezprostředním okolí. Jeho realizace byla součástí akce Z, proto se protáhla na dlouhých deset let a Rondo bylo otevřeno až v roce 1982 při příležitosti mistrovství světa v kuželkách. Konkrétně 4. června a mimochodem celý šampionát vyhrála Jugoslávie.
Halový prostor o kruhovém půdoryse určený pro více než 7 000 diváků byl zastřešen pomocí monumentální svařované ocelové konstrukce střechy s průměrem 65 m. Kvůli nestabilnímu pískovému podloží byla konstrukce objektu osazena do betonových pilotů. Vnější obvodový plášť Ronda vertikálně člení předsazené sendvičové panely o různé velikosti obložené bíle glazovanými hurdiskami, čímž architekt fasádu rafinovaně rozvlnil a v kombinaci s postupujícími stíny během dne vytvořil plastický efekt.
4. června 1982 byla hala slavnostně otevřena. Foto: archiv města Brna.
Ve spodní partii panelů halu obkružuje v několika zónách trojice nižších oken na jednom panelu. V přízemí obkládaném cihelným páskem ponechal Ruller mírně zasunuté průchozí loubí. Široké schodiště přivádělo masu diváků jdoucí od města k zvýšené pochozí partii u haly a proskleným hlavním vstupům do sportoviště. Kolem centrální plochy sníženého jeviště se po obvodu haly vinuly terasovitě rozmístěné kapacity pro sezení i stání. Díky viditelné konstrukci střechy získal interiér výrazně technicistní ráz.
V letech 2009–2010 prodělala zásadnější modernizaci, na které se podílel znovu autor původního projektu Ivan Ruller. Během ní bylo upraveno zázemí sportovců i diváků, technologické prvky a inženýrské sítě, byly vyměněny vnitřní sedačky či přistavěny výtahy. Během rekonstrukce byly odstraněny také tři původní nízké reliéfy se sportovní tematikou od brněnského sochaře a malíře Ctibora Bayera. Rullerova původní výrazná kruhová dispozice i snadno rozpoznatelné objemové řešení zůstaly zachovány. V roce 2015 navýšena kapacita na 7700 diváků.
MS v kuželkách v roce 1982.
Současná podoba z druhé strany. Foto: archiv klubu.
V současné Winning Group Areně se konal vůbec poslední koncert Karla Gotta v jeho životě. Foto: karelgott.com
Kometa v "Rondu" působí 24 let
Vzestupy, pády, ale hlavně nejkrásnější zážitky pojí Kometu ve své druhé domovině, jejíž historie začíná koncem 20. a začátkem 21. století. Po odchodu z Lužánek, kde Brňané získali jedenáct titulů, se Kometa trvale usadila na "Náplavce" a od roku 1998 je zde prakticky nepřetržitě. Nedaleko od centra města Kometa hrála už i o něco dřív, ale byl to pouze záskok za tehdejší Lužánky, které se opravovaly. Z nich pak musela stejně kvůli špatném stavu definitivně odejít a najít si nové bydliště.
Nebyl to však lehký odchod, Kometa se lopotila v nižších soutěžích, v roce 2002 se dokonce propadla do absolutního suterénu a stěhovala se do Vyškova. Až příchodem Libora Zábranského v roce 2004 se prořídlé tribuny opět začaly naplňovat.
Srdce brněnských fanoušků, a především těch starších, byla a možná ještě jsou myšlenkami za Lužánkami a s nostalgií na ně dodnes vzpomínají, ale i Rondo prokázalo za čtyřicet let své existence své kouzlo. Zisk dvou mistrovských titulů, dvou stříber, jednoho bronzu, a nespočet trofejí v rámci komeťácké mládeže, budiž důkazem. Od znovuzrození Komety bylo v nejvyšší soutěži vyprodáno celkem v 205 případech.
Názvy:
Hala Náplavka
Hala Rondo (1982–2008, 2009–2011, 2014–2015)
Starobrno Rondo Arena (2008–2009)
Kajot Arena (2011–2014)
DRFG Arena (2015-2021)
Winning Group Arena (od 2021)
Stadion Komety zažil mistrovské oslavy. Foto: Ivo Dostál.