Pěkně od začátku. Stanley Cup je nejslavnější trofejí v hokeji, pro mnohé možná v celém sportu jako takovém, a o jeho zvednutí nad hlavu sní odmala každý hokejista. Své jméno nese po kanadském guvernérovi Lordu Fredericku Stanleym (1841 - 1908), jenž se zamiloval do nejrychlejší kolektivní hry. Hokej hráli i jeho synové, kteří jej přesvědčili, aby nejlepšímu týmu předal nějakou trofej. Za padesát dolarů koupil punčovou mísu, vyrobenou v britském Sheffieldu, a vyryl na ni nápis „Dominion Hockey Challenge Cup“.
Jako první pohár v roce 1896 převzal tým Winnipeg Victorias, a definitivně začala éra slavné trofeje. Posléze bylo odsouhlaseno spojení dvou lig v jednu, a to v roce 1915, přičemž o jedenáct let později o něj poprvé hrály týmy ve finále NHL. Pohár je na rozdíl od většiny známých trofejí (například pro vítěze NBA, NFL, ale také českého Poháru T. G. Masaryka) putovní, a tak si jej tým vždy užívá jen do doby, než jej vyhraje někdo jiný.
Celá trofej je vyrobena ze slitiny stříbra a hliníku, k dnešnímu dni váží 15,5 kilogramů a na výšku má v celku 89,54 centimetrů. Na její plášť se vždy vyrývají jména členů managementu, trenérů, a pak také samotných hráčů. Ke zvěčnění jména je potřeba odehrát alespoň 41 zápasů základní části, nebo jeden duel ve finále. Na pohár se vždy zanese název týmu, vítězná sezóna a pak samozřejmě všechna jména. V historii se poháru nevyhnuly chyby, například v roce 1992 nebylo na prstenci místo, a tak vítězný tým Bostonu na něm není uveden.
Stanley Cup má ve své nejnovější podobě pět prstenců, na každý z něj se ale vejde jen 13 vítězných týmů, a tak každý rok nejnovější vítěz odsune z trofeje pootočením prstenců toho nejstaršího. Celkem existují na světě tři verze slavné trofeje: původní mísa, oficiální putovní pohár a také replika v Hokejové síni slávy v Torontu. V současné době má Stanley Cup již také svůj vlastní účet na sociálních sítích.
A jaké zajímavosti jsou spojeny s putováním poháru? Každý člen týmu dostane se slavnou trofejí po sezóně k dispozici jeden den, aby ji mohl ukázat ve své zemi a vybraném městě, jako tomu bude právě u Michala Kempného. Jeho spoluhráč a kapitán Capitals Alex Ovečkin ukázal Stanley Cup i na právě probíhajícím MS ve fotbale. Pohár se během let objevil například také ve válečné zóně v Afghánistánu (2007), kde se dokonce dostal pod palbu raket, ale vše přestál bez úhony.
Během svého „života“ už byl Stanley Cup hned třikrát plavat, dvě děti v něm dokonce byly pokřtěny. V roce 1905 pak během divokým oslav hokejisté Ottawy dokonce slavnou trofej zapomněli celý den v kanalizačním systému. O devatenáct let později hráči Montrealu dokonce nechali pohár omylem při oslavách na dálnici, stihli se však pro něj při sněhové vánici vrátit, a stál nepoškozen na svém místě.
S pohárem a jeho historií je spojena spousta historek i pověstí, a i díky tomu je jedinečný a nenahraditelný svého druhu. Nyní budou mít fanoušci z Brna a celé Jižní Moravy jej možnost vidět naživo, a dokonce se s ním během dne Michala Kempného s pohárem také vyfotit. Proto neváhejte, a přijďte v úterý 10. července do DRFG Areny.
Chicago Blackhawks’ Former D-Man Michal Kempny Sticks With Capitals #ChicagoBlackhawks https://t.co/b82DGjWfKD pic.twitter.com/frxhswb9qK
— Blackhawks Report (@chihawks_fanly) 29. června 2018
Seznam všech českých vítězů Stanley Cupu
1984 - Edmonton Oilers: Jaroslav Pouzar
1985 - Edmonton Oilers: Jaroslav Pouzar (2)
1986 - Montreal Canadiens: Petr Svoboda
1987 - Edmonton Oilers: Jaroslav Pouzar (3)
1989 - Calgary Flames: Jiří Hrdina
1990 - Edmonton Oilers: Petr Klíma
1991 - Pittsburgh Penguins: Jiří Hrdina (2), Jaromír Jágr
1992 - Pittsburgh Penguins: Jiří Hrdina (3), Jaromír Jágr (2)
1995 - New Jersey Devils: Robert Holík
1999 - Dallas Stars: Roman Turek
2000 - New Jersey Devils: Patrik Eliáš, Robert Holík (2), Petr Sýkora
2001 - Colorado Avalanche: Milan Hejduk, Martin Škoula
2002 - Detroit Red Wings: Jiří Fischer, Dominik Hašek, Jiří Šlégr
2003 - New Jersey Devils: Patrik Eliáš (2), Richard Šmehlík
2004 - Tampa Bay Lightning: Pavel Kubina, Stanislav Neckář
2006 - Carolina Hurricanes: František Kaberle ml., Josef Vašíček
2008 - Detroit Red Wings: Dominik Hašek (2), Jiří Hudler
2009 - Pittsburgh Penguins: Petr Sýkora (2)
2011 - Boston Bruins: Tomáš Kaberle, David Krejčí
2013 - Chicago Blackhawks: Michael Frolík, Michal Rozsíval
2015 - Chicago Blackhawks: Michal Rozsíval (2)
2018 - Washington Capitals: Michal Kempný, Jakub Vrána