Trenérem Komety zůstává Vladimír Kýhos. Doplní jej duo Beran, Pešout

Trenérem Komety zůstává Vladimír Kýhos. Doplní jej duo Beran, Pešout
 

B r n o – Hokejisty Komety Brno povede v sezóně 2013/2014 jako hlavní trenér Vladimír Kýhos. Jeho asistenty budou Karel Beran, Martin Pešout , Jaroslav Odehnal (brankáři), Jiří Horáček (videokouč) a Hana Bubníková (kondice). K letní přípravě pod novým vedením se sejdou hokejisté Komety Brno poprvé v pondělí 29. dubna. Šestapadesátiletý Kýhos vedl Kometu už v závěru uplynulé sezony v šesti zápasech ve skupině o udržení.

 

Vladimír Kýhos – hlavní trenér

Muž, jenž se narodil 23. 6. 1956 v Chomutově, má za sebou bohatou a úspěšnou hokejovou kariéru. V útlém mládí se s rodinou přestěhoval do Litvínova, kde si v útoku zahrál i s Ivanem Hlinkou. Na severu Čech došel Vladimír Kýhos jednou ke čtvrtému místu, ovšem rozhodně cennější bylo stříbro z roku 1978. Na stejnou pozici došel Litvínov i v sezóně 1983/1984. Tehdy se na ní Vladimír Kýhos podílel 33 brankovými asistencemi a po výborné sezóně se dočkal pozvánky do reprezentačního kádru.

Vladimír Kýhos nosí komeťáckou bundu už od středy 28. února 2013, kdy tým převzal před play out

Z Olympiády v Sarajevu si přivezl zřejmě nejcennější stříbro, navíc byl draftován do NHL. Vybral si ho celek Minnesota North Stars. Až do roku 1987 však zůstal současný hlavní trenér Komety v rodné zemi. Na zahraniční angažmá se vydal po ročním působení v Plzni a roku oddechu překvapivě do Finska. Zde zažil v celku Jokipojat Joensuu postup z druhé nejvyšší soutěže do SM-liiga. V zemi tisíce jezer, konkrétněji v celku Kokkolan Hermes, svoji hráčskou kariéru ukončil.

Trenérskou nastartoval jak jinak než v klubu, který jej hokejově vychoval – Litvínově. V sezóně 1994/1995 byl hlavním trenérem, o rok později tvořil dvojici s Josefem Beránkem a celek dovedli ke stříbrným medailím.

Před sezónou 1996/1997 se ujal prvoligového Chomutova. V místě svého rodiště ukázal, že i v České republice může trenér na střídačce vydržet dlouho. Povedlo se mu to dokonce devět sezón. Tým nikdy nechyběl v play-off, čtyřikrát hrál semifinále, dvakrát finále a jednou protlačil celek současných Pirátů až do baráže. Jenže Karlovy Vary byly nad síly Chomutova.

Brněnský fanda si Vladimíra Kýhose pamatuje nejen ze střídačky Chomutova, ale hlavně z let 2007 – 2009, kdy Kometu poprvé trénoval ještě v první lize a na čtyři utkání i v extralize, po jejím návratu. Pak se však cesta rozdělila a trenér se opět ujal „svého“ Litvínova. Až v průběhu sezóny 2011/2012 přešel do Karlových Varů, kde s Martinem Pešoutem působil až do listopadu 2012. Po krátké odmlce se Vladimír Kýhos rychle vrátil do Brna. Po dvou stříbrech z první ligy jej však v jihomoravské metropoli čekala odlišná práce. Tým převzal před play out a měl jediný cíl – zachránit extraligu i pro ročník 2013/2014, což se povedlo.

Karel Beran – asistent trenéra

Karel Beran působí v Kometě už pět let. Z mládeže se dostal až k prvnímu týmu

Čtyřicetiletý Karel Beran působil jako trenér mládežnických výběrů Komety již pět let. V Brně se narodil a v bývalém Ingstavu podnikl své první hokejové krůčky. Od žáků až do 27 let hrál jen za Kometu, se kterou si v sezóně 1995/1996 zahrál českou extraligu. Svůj talent prodával také na mistrovství Evropy do 18 let, kde si zahrál v roce 1990. Z Komety se vysoký obránce vydal ještě do Německa, kde hájil barvy týmů z Regensburgu a Crimmitschau.

Trenér současně přihlášený na studium A licence odehrál svá poslední hokejová léta v Blansku, odkud se vrátil do klubu, se kterým spojil svůj hokejový život. Po působení u staršího dorostu působil dva roky po boku Pavla Pazourka na lavičce juniorky Komety, se kterou v sezóně 2011/2012 vyhráli extraligové stříbro, když podobně jako áčko Komety po vyřazení prvního týmu extraligy nezvládli finále, ve kterém v jediném zápase podlehli Chomutovu na jeho půdě 1:3.

Sezónu 2012/2013 strávil Karel Beran jako hlavní trenér staršího dorostu Komety, který s Romanem Meluzínem dovedl do osmifinále play-off. Současně působí také u reprezentačního oddílu České republiky do sedmnácti let, kde má pod svými křídly také několik nadějných komeťáků.

Martin Pešout – asistent trenéra

Nový asistent trenéra Vladimíra Kýhose se narodil 9. 11. 1966. Jeho trenérské začátky se vázaly hodně k týmu Karlových Varů, kde se také postavil poprvé na střídačku extraligového klubu dospělých hráčů. Stalo se tak, když Vary trénoval Miloš Říha.

Martin Pešout je s Vladimírem Kýhosem dobře sehraný, působili spolu v Chomutově i Karlových Varech. Foto: Michal Slavík (hokejkv.cz)

Martin Pešout dosáhl parádních výsledků u mládeže. Poměrně dlouho působil v pražské Slávii, kde v roce 2004 dovedl dorostence k mistrovskému titulu. Stejné umístění s týmem dokonce dovedl zopakovat a k medaili dovedl i slávistickou juniorku. Mladí hráči si na krk pověsili pro změnu bronzové medaile.

Po úspěšném slávistickém tažení se stal Martin Pešout postupně trenérem Českých reprezentací do 16, 17 a 18 let. V roce 2005 vybojoval s reprezentačním kádrem zlato na olympiádě nadějí. Na cenný kov chtěl navázat také na mistroství světa do 18 let. V roce 2006 sahali jeho svěřenci v utkání s USA po finále. I když prohrávali již 0:3, zápas dokázali srovnat a dovést do prodloužení. V něm byli ale přece jen šťastnější hokejisté vyznávající zámořský styl hokeje, o jejich výhře rozhodl Kane. Náplastí pro zklamané mladíky byl alespoň zisk bronzové medaile, když v boji o třetí příčku porazili výběr Kanady. Příští šampionát byl trošku smutnější, český výběr totiž ve Finsku sestoupil z elitní skupiny.

Kroky zkušeného trenéra směřovaly do Kadaně. Neusadil se však na dlouho. V roce 2008 si jej vytáhl Chomutov, jenž hledal náhradu za Vladimíra Kýhose, jenž odešel do Brna. Celek KLH dovedl až do finále první ligy, kde přišla prohra s Mladou Boleslaví, která později vybojovala postup do extraligy. Po dalším prvoligovém ročníku se Martin Pešout vydal na Slovensko. Trenérskou dvojici vytvořil s Peterem Oremusem a tým dovedli v sezóně 2009/2010 do čtvrtfinále.

Ročník 2010/2011 pan Pešout ve Skalici nedokončil, protože využil nabídky a vrátil se do dobře známých Karlových Varů. Zde působil až do listopadu 2012. To už s ním stál na střídačce i současný hlavní trenér Komety Vladimír Kýhos.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2019 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál