Nyní jste přednášel na Kometě, jezdíte po celé republice a organizujete takovéto druhy seminářů?
Ve všech extraligových a ve většině prvoligových klubech proběhla nebo ještě proběhne přednáška o změně pravidel ledního hokeje. Jsme s kolegy různě rozděleni, do každého klubu jede jeden člen komise nebo delegát, navíc se k němu připojí i rozhodčí.
Dají se říct ve zkratce hlavní body této přednášky?
Hlavním bodem jsou změny pravidel, velký důraz klademe především na hybridní icing, ukazujeme různá modelová videa, věnujeme se také ostatním změnám pravidel. Rozebíráme situace a fauly z loňských sezon, ať už z naší extraligy nebo z mezinárodní úrovně.
Hybridní icing je poměrně palčivé téma, můžete čtenářům přiblížit o jakou výraznou změnu v pravidlech jde?
Je to kompromis mezi zakázaným uvolněním na dotek a zakázaným uvolněním automatickým. Je to přiblížení zámořských pravidel a těch mezinárodních IIHF. Spočívá to v tom, že z toho automatického icingu se bere v potaz především bezpečnost hráčů, z toho na dotek si bere celková atraktivita hry. Při tom všem se musí dbát na to, aby nedošlo ke zranění, a aby hráči byli s dostatečným předstihem informováni, zda se bude pískat icing nebo nebude.
Kdy je a kdy není hybridní icing?
Není v případě, kdy si útočící hráč vybojuje lepší pozici směrem k puku, než bránící hráč. Jinak se postupuje ve stejném duchu, jako v předchozích sezónách. Když jsou hokejisté zároveň vedle sebe, nebo je obránce blíž k puku, tak se píská. Platí také to, že pokud vyjede gólman ze svého brankoviště, icing se ruší. A pakliže má obránce možnost hrát s pukem ještě před brankovou čárou, také se ruší.
Orientační případy nového posuzování icingu
2. Obránce (červený) i útočník (modrý) jsou na stejné úrovni - píská se icing
3. Útočník (modrý) má lepší pozici k puku než obránce (červený) - rozhodčí jej nechá hrát a hru nepřeruší
Změnou je také postavení nebo posunutí branky. Dřív se jakékoliv vychýlení z klasické pozice pískalo a gól nebyl uznán. Letos tomu bude jinak?
Je to změna, která je zajímavá. U nás v extralize došlo k těmto situacím několikrát a všichni se shodli na tom, že góly mohly být uznány, protože byly dosaženy legálně. Nicméně pravidla byla v tomto ohledu velice striktní a vyžadovala, aby klec stála celou plochou na ledě, tyčky přesně na brankové čáře. Nyní se to uvolňuje v tom, že pokud jsou brankové kolíky zasunuty jak v brance, tak i v ledu, gól se i přes drobné posunutí nebo vychýlení branky ze svého postavení uzná.
Hodně sporné verdikty byly k vidění například na MS v Bělorusku, kdy nebyly uznány góly pro postavení hráče v brankovišti, jak se změnilo tohle pravidlo?
Rozhodčí dostali pokyn, že mají být v tomto ohledu velice striktní. Když je útočící hráč v brankovišti a dojde ke kontaktu s brankářem, což tedy znamená, že brankář má omezený pohyb nebo výhled, gól proto neplatí. V případě, že hráč bude stát v jiném prostoru brankoviště nebo nevadí tomu brankáři, gól se uzná.