Jaroslave, vítejte v Kometě! Jak byste popsal události posledních dnů a svůj příchod do Komety?
Říkal jsem manželce, že mi to připomnělo aktivní kariéru, kdy jako hráč ze dne na den měníte působiště. Na tyto situace se nedá připravit nebo zvyknout, ale hokejové prostředí prostě takové je. Musíte se v tom naučit chodit a uvědomit si, že i když o vás někde zájem není, jinde vás chtějí a věří ve vaše schopnosti. Rozhodně jsem rád, že jsem dostal šanci reprezentovat brněnský klub. Na práci v Kometě se těším!
Můžete nastínit, jak probíhalo vyjednávání?
První kontakt přišel v podstatě ihned po mém konci v Budějovicích. Vedení Komety zjišťovalo, zda bych nechtěl navázat na spolupráci s Patrikem Martincem a mě tato myšlenka, respektive nabídka oslovila.
Vloni jste spolu totiž dovedli České Budějovice až k bronzu…
Ano, máme z loňské sezony tuto fantastickou zkušenost, ale především jde o to, že Patrik je loajální, férový chlap a zároveň výborný trenér. Věřím, že všechny zkušenosti teď společně zúročíme ve prospěch Komety.
Jak přesně budou v realizačním týmu rozděleny kompetence?
Všechno je příliš čerstvé, veškeré detaily budeme probírat počínaje dneškem, ale primárně se budu starat o defenzivu.
Jak vnímáte v probíhající sezoně herní projev Komety?
Začnu možná více zeširoka – Kometa, to je bohatá hokejová historie, silná značka a vynikající fanoušci. V mančaftu vidím spoustu kvalitních hokejistů, a když se z nich vytvoří ten správný tým, může se v sezoně stát cokoliv. Na nás pohybujících se kolem týmu bude, abychom to co nejlépe poskládali, ukazovali hráčům správné věci a oni postupně nabírali sebevědomí. Pak budou přicházet výhry a body do tabulky.
Následuje jednatřicet dnů, během kterých se odehraje dvanáct utkání. Dá se na tom všem zapracovat i v tak nabitém programu?
Jasně. Všechno, co budeme hráčům ukazovat a vysvětlovat, se bude odrážet právě v těch zápasech, byť jdou takhle rychle po sobě. Bude to hodně o videích, neustálém opakování, ale jinak si ten systém neosvojíte.
Co všechno vás osobně čeká v nejbližších dnech?
Budu se soustředit na rychlou adaptaci, což není vždycky jednoduché, ale o to zajímavější život je. Musím se naučit pracovat v novém prostředí a ukázat, že mám nějakou znalost, kterou můžu týmu předat. Jedině tak to celé bude dávat smysl.
Jaroslav Modrý při prvním rozhovoru v novém působišti. Foto: Vít Golda.
Sportovní úsek a realizační štáb A-týmu
Libor Zábranský - generální manažer
Jaroslav Medlík - vedoucí sportovního úseku
Pavel Zubíček - sekretář klubu
Patrik Martinec - hlavní trenér
Jaroslav Modrý - asistent trenéra
Jiří Otoupalík - asistent trenéra
Jiří Horáček - asistent trenéra, videokouč
Jan Švaříček - trenér brankářů
Martin Iterský - kondiční trenér
*Pozice sportovního manažera zůstává po odvolání Martina Pešouta prozatím neobsazena
Jednapadesátiletý kouč po příchodu do Komety. Foto: Vít Golda
Profil Jaroslava Modrého
Jaroslav Modrý je rodákem z Českých Budějovic. Do nabitého prvoligového kádru Jihočechů nakoukl už jako sedmnáctiletý v roce 1987. Pozornost zámořských skautů poprvé upoutal na evropském šampionátu dorostenců v Kyjevě v roce 1988. Jeho výkony rostly, a tak nebylo překvapením, že byl v roce 1990 draftován týmem New Jersey Devils v 9. kole. V té době byl Modrý na vojně v Dukle Trenčín a mateřské České Budějovice mezitím sestoupily z nejvyšší soutěže. I díky návratu svého odchovance se však hned v následujícím roce vyškrábaly zpět.
V roce 1992 zamířil Modrý za moře do týmu New Jersey. První starty si v nejslavnější soutěži světa připsal již o rok později. V následujícím roce probíhala v zámoří výluka a Jaroslav zamířil zpět do Budějovic. Poté, co se znesvářené strany dohodly, odcestoval zpět za oceán a jen nedostatek odehraných zápasů v základní části způsobil, že se Modrého jméno neocitlo vyryté na Stanleyově poháru pro vítěze NHL.
V roce 1995 se Jaroslav stěhoval nejdříve do hlavního města Kanady Ottawy, ale Senátoři ho ještě během ročníku vytrejdovali na opačný konec kontinentu - do Los Angeles. U „Kings“ působil až do roku 2005, ale začátky ve městě filmů nebyly vůbec jednoduché. Plných pět let Modrému trvalo, než si v Kalifornii vybudoval stabilní pozici, do té doby střídal hlavní tým s farmou.
Nejlepší sezónu mezi „Králi“ a zřejmě i v NHL zaznamenal v roce 2001-02, kdy posbíral parádních 42 kanadských bodů, zúčastnil se All-star Game a byl vůdčí osobností obrany Los Angeles Kings. Rok poté poprvé nakoukl i do seniorské reprezentace Česka – debutoval v dvaatřiceti letech. Z MS ve Finsku si však medaili nepřivezl, tým skončil na 4. místě. Jako volný hráč pak podepsal týmu Atlanta Trashers.
Během sezóny 2004-2005 panovala v zámoří výluka a neodehrál se ani jeden zápas. Po počátečním vyčkávání na start soutěže se Modrý, stejně jako většina zámořských hráčů, přesunul do Evropy a posílil hokejisty Liberce. Od prvního zápasu pak ukazoval libereckým fanouškům, co to znamená mít odehrané stovky zápasů v NHL. Brzy se stal pro tým nepostradatelný a když se zranil, pomáhal týmu alespoň jako jeden z členů realizačního týmu. Celkově si v základní části v 19 zápasech připsal na obránce úctyhodných 10 bodů (3+7). V play-off pak již znovu na ledě pomohl čtyřmi body Liberci k bronzové medaili, první v historii klubu.
Po výluce oblékal postupně dres Atlanty, Dallasu, Los Angeles a Philadelphia Flyers. Zde si po dlouhé době vyzkoušel play-off, ale Letce v semifinále vyřadili pozdější finalisté Pittsburgh Penguins.
Konec úspěšné hokejové kariéry prožil v Liberci, respektive v Plzni, kde v sezoně 2011/2012 ukončil kariéru a vrhnul se na trenérskou dráhu. Přes osm let působil v zámořských mládežnických soutěžích, kde dělal asistenta, ale i hlavního kouče. V roce 2021 vyslyšel vábení rodných Budějovic, kde se stal extraligovým trenérem. Hned ve své první sezoně spolu s Patrikem Martincem zažil skvělou jízdu, která dospěla k historickému úspěchu Jihočechů, kteří získali bronzovou medaili. Nyní se s Patrikem Martincem potkává znovu, tentokrát však na střídačce brněnské Komety.