Kometa úspěšně zvládla odvetu s Grodnem, hattrickem se blýskl Luboš Horký

HC Kometa Brno - HK Něman Grodno

Branky a nahrávky: 6. Horký (Zohorna, Němec), 8. Nahodil (Mueller, Štencel), 12. Horký (Nahodil, Zohorna), 34. Mikuš (Kašpar, Hruška), 49. Hruška (Plášek, Kašpar), 58. Horký (Hruška, Plášek) – 3. Levša (Remezov), 32. Kislij (Levša, Maljavko S.). . Rozhodčí: Nikolič (AUT), Pešina (CZE) – Lhotský, Svoboda (CZE). Vyloučení: 9:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3240. Střely na branku: 32:19. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 3:1, 3:2, 6:2. Hráči zápasu: Luboš Horký - Tomáš Pitule.
HC Kometa Brno: Langhamer – Němec, Mikuš, Štencel, Gulaši, Bartejs, Malec, Mikyska – Mueller, Holík, Zaťovič, Kašpar, Hruška, Plášek, Köhler, Čermák, Dočekal, Horký, Nahodil, Zohorna.
HK Něman Grodno: Trus – Kryskin, Grišanov, Šuba, Derljuk, Choromando, Koršunov, Lebědjev, Petrov – Kisly, Remezov, Levša, Malinovsky, Smurov, Jeljušenko, Maljavko S., Pitule, Maljavko A., Kozači, Savinov, Varivončik.

B r n o – Brněnská Kometa byla před třetím utkání ve skupinové fázi Ligy mistrů odhodlána oplatit na domácím ledě porážku běloruskému Němanu Grodnu. A to se modrobílým podařilo do puntíku. Kometa k úspěšné odvetě vykročila povedenou první třetinou, v utkání dvakrát ustála dvojnásobné oslabení. Po většinu zápasu však měli domácí nad kotoučem kontrolu a své vedení pojistili ve třetí třetině. Hattrickem dopomohl Kometě k tříbodovému zisku Luboš Horký.

Odhodlání brněnské Komety oplatit běloruskému soupeři porážku z úvodního utkání Ligy mistrů bylo znát od prvních vteřin hry. Byl to však hostující Něman, který udeřil jako první. Brankář Langhamer ve snaze rozehrát odpálil kotouč tak nešťastně, že jej na modré čáře zachytil obránce Remezov a okamžitě vystřelil, jeho ránu dokázal brněnský brankář zneškodnit, ale na dorážku Arťoma Levši už se nedotáhl. To však bylo ze straně Grodna pro první třetinu vše, pak začala úřadovat Kometa.

Brňané se ihned pustili do cesty za vyrovnáním a v čase 5:17 se jim její úsilí vyplatilo, Zohorna prosvištěl s kotoučem přes střední pásmo a přesnou přihrávkou nalezl na pravé straně Luboše Horkého, jenž se s ničím nepáral a pohotově propálil brankáře Truse. Obrat ve skóre pak nastal v přesilové hře, kterou Kometa využila desíti vteřinách, Štencel si všiml osamoceného Muellera v mezikruží, brněnský útočník okamžitě vystřelil a Trus byl schopný kotouč pouze vyrazit na Lukáše Nahodila, ten výborně přečetl hru a byl včas na místě, aby mohl zavěsit. Totální převaha modrobílých pokračovala. Třetí branka se zrodila v rohu útočného pásma Brna, kde kotouč vybojoval Zohorna, předložil jej Nahodilovi, jenž si behkendovou přihrávkou všiml dobře postaveného Luboše Horkého a brněnský mladík opět potvrdil svůj tah na branku. Kometa mohla svůj náskok ještě navýšit, ale v dalších situacích už se během první třetiny neradovala. Něman dostal příležitost v samotném závěru úvodní dvacetiminutovky, ale během své první přesilové hry se prakticky nedostal do útočného pásma a Kometa odcházela do šaten za dvoubrankového vedení.

Útočník Komety Luboš Horký se proti Grodnu blýskl hattrickem. Foto: Jiří Grulich.

Kometa se podobně jako v první, tak i ve druhé třetině snažila okamžitě udeřit. Holík našel přihrávkou přes šíří pásma Muellera, ale na jeho hbité zakončení dokázal Trus zareagovat rychlým přesunem. Grodnu se v polovině základní hrací doby podařilo přidat na aktivitě a poprvé v utkání se hosté zdržovali v útočném pásmu, kde si vybojovali přesilovou hru. Ta se jim v čase 31:30 podařila využít, když přesně zamířil Arťom Kislij. Kometa však záhy našla rychlou odpověď a ve vlastní početní výhodě si dvoubrankový náskok vzala zpět. Kašpar poslal kotouč na modrou čáru, kde si jej přebral Juraj Mikuš a nasměroval na branku soupeře, puk přes skrumáž hráčů skončil až v síti za zády brankáře Truse. Ve zbytku prostředního dějství Kometa čelila dvojnásobnému oslabení, které však soupeř nestačil dohrát, neboť se sám provinil faulem. Brňané pak bez větších problémů kontrolovali hru a před třetí třetinou měli o dvě branky navrch.

Kometa připustila v průběhu závěrečné třetiny pouze jednu komplikaci a to když v rozmezí 44. až 47. minuty musela čelit dvojnásobnému oslabení, Brňané však krušné chvíle ustáli i díky pozornému brankáři Langhamerovi. Něman mohl nadále cítit šanci na kontaktní branku, ale Kometa pojistila své vedení v čase 48:41, když si Jan Hruška ťukl kotouč s Pláškem a ten mu jej adresoval přímo na brankovou čáru, odkud nebyl problém pro zkušeného útočníka skórovat. Definitivum za brněnskou úspěšnou odvetou udělal hattrickem Luboš Horký, jenž se opět prosadil z mezikruží, kam mu kotouč poslal Hruška a brněnský mladík prokázal, že dres s titulem Top Scorer nosí právem.

KOM Kamil Pokorný: Odehráli jsme výborně první třetinu, měli jsme aktivní pohyb a předváděli plno pohledných kombinací. První třetinu jsme zaslouženě vyhráli. Určitě ale nemůžeme být spokojeni s prostředním dějstvím, kde jsme možná pod dojmem dvoubrankového vedení přestali bruslit. To se proti soupeři, který hraje hodně bruslivý a aktivní hokej nemuselo oplatit. Dostavily se zbytečné fauly, zde musím vyzdvihnout naše speciální bránicí formace, které ustály oslabení. Co se týče výsledku, myslím si, že hodně důležitý byl gól Juraje Mikuše v přesilové hře na 4:2. Ve třetí třetině jsme si situaci znovu zkomplikovali zbytečnými vyloučeními, ale pak jsme si už utkání pohlídali a vstřelili jsme ještě dvě branky. Jsme rádi, že se nám podařilo soupeři oplatit porážku z Grodna.
NEM Sergej Puškov: Zápas se mi líbil. Kometa byla v první třetině výborná, hrála aktivně a byla rozhodně lepší. Nám se sice podařilo otevřít skóre, ale pak jsme kupili jednu chybu za druhou a třikrát inkasovali. Ve druhé třetině jsme změnili hru a hráli s českým mistrem vyrovnanou hru, to si myslím, že byla doposud naše nejlepší třetina v sezoně. Mohli jsme dát více branek, měli jsme šance, ale nedařilo se nám. Rozhodla hlavně naše nemohoucnost v přesilových hrách, kdybychom proměnili přesilovky pět na tři, mohlo utkání vypadat jinak. Kometa má ve svém týmu spoustu výborných hráčů, kteří mají zkušenosti z nejlepších světových soutěží a to byl hlavní rozdíl v dnešním utkání.