Celý rozhovor si můžete poslechnout na ČT sport - zde!
„Černá labuť, která přiletěla ve formě pandemie, přípravu výstavby zatím neohrozila,“ začíná konverzaci architekt Karel Tuza a jedním dechem dodává, že pokud bych měl být konkrétnější, tak za čtrnáct dnů odevzdává se svým týmem dokumentaci pro sloučené územní a stavební řízení investorovi. „Zatím není viditelný odpůrce stavby. Všichni jsme optimisty, protože po černé labuti nemůže přiletět nikdo jiný než bílá labuť. Jak praví moje dlouholetá zkušenost – nejlépe se plánuje v době krize, protože všichni usnou a na závěr to štěstí přeje připraveným,“ vysvětluje.
Pokud půjde všechno podle plánu, nová multifunkční hala by měla na brněnském výstavišti vyrůst v roce 2023. „Pak můžeme požádat IIHF o výjimku, aby se zde o rok později mohlo konat mistrovství světa,“ dodává Karel Tuza.
A co pro něj bylo prioritou při návrhu haly? „Klíčové je pro nás vytvoření prostoru pro hokej formou uzavřeného kotle. Bezprostřední kontakt diváka za plexisklem vytváří sevřenost vnitřního prostoru a hokeji dává úžasný šmrnc. Diverzifikovali jsme kapacitu 12 000 diváků do čtyř základních sektorů. Dvaadvacet řad bude základní hlediště, následuje klubová zóna, skyboxy a nadstavba v podobě prstýnku. Primární pro nás bylo, aby všichni dobře viděli.“
Dále se architekt brněnského ateliéru A Plus zastavuje u toho, v čem by měla být nová aréna specifická. „Ve vnějším plášti bude zdůrazněna naprosto jasná horizontální linie. Svou barvou bude předurčovat konání příslušné akce v hale. Domnívám se, že tento prvek bude pro arénu signifikantní. Pokud půjde o městskou akci, hala bude svítit červeně. Když bude hrát Kometa, pojedeme po modrobílé.“
Celý rozhovor si můžete poslechnout na ČT sport - zde!