Ze čtyř šestičlenných základních skupin (4krát každý s každým = 20 zápasů) postoupí vždy tři nejlepší týmy do skupiny „O pořadí v play-off“, tři nejslabší naopak půjdou do skupiny „O pořadí na 13.–24. místě“. V nich se týmy utkají dvakrát každý s každým (dalších 22 zápasů). Rozdíl je ten, že do horní skupiny se body z první části nepřenášejí, zatímco do spodní ano.
Třetí část soutěže „O účast v play-off“ je rozdělená do skupin E, F, G, H. Dostanou se do ní všechny týmy z horní skupiny a čtyři nejlepší ze spodní, těchto 16 celků se popere o 8 pozic ve vyřazovacích bojích. Skupinu E vytvoří 1., 8., 9. a 16. tým po druhé části, skupinu F 2., 7., 10. a 15. tým, skupinu G 3., 6., 11. a 14. tým a skupinu H 4., 5., 12. a 13. tým.
Do třetí části si účastníci žádné dosud získané body nepřenesou, aby museli svou výkonnost prokazovat dál. Ovšem nejvýše nasazený tým do každé skupiny získá před jejím startem dva bonifikační body, druhý nasazený pak jeden bod. Už tady půjde o všechno – každý celek bude mít jen 6 zápasů na to, aby ve své skupině obsadil první či druhé místo a dostal se do play-off.
Osmičku nejlepších čeká čtvrtfinále podle klíče 1. tým z 1. míst vs. 4. tým z 2. míst, 2. tým z 1. míst vs. 3. tým z 2. míst atd. Od čtvrtfinále už je všechno stejné jako v loňské ELJ. První kolo se odehraje na tři vítězná utkání, přičemž 1., 2. a případné 5. utkání se hrají na ledě lépe umístěného týmu, zatímco 3. a případné 4. u hůře umístěného. Semifinále a finále jsou shodně už jen na dva vítězné zápasy, série odstartují na půdě hůře umístěného týmu a 2. a případný 3. zápas se odehrají u lépe umístěného.
Celky, které po druhé části zůstanou na 17. až 20. příčce, dohrají sezonu dvoukolově mezi sebou (6 utkání). Celky z 21. až 24. místa se stejným formátem porvou o záchranu. Do obou skupin se ale přenášejí výsledky všech dosavadních zápasů. Poslední dva týmy sestoupí do Regionální ligy juniorů.
Prodloužení po každém zápase
Novinkou, o které jsme informovali už v dubnu, je nadstavba hraná po každém utkání. ČSLH tím chce docílit, aby mladí hokejisté lépe natrénovali prodloužení či samostatné nájezdy, které na mezinárodních akcích mnohdy rozhodují důležité zápasy.
Nové pravidlo ale platí pouze pro zápasy první a druhé části juniorské extraligy. A jak tedy konkrétně zní? Pokud jeden z týmů zvítězí v základní hrací době, získá tři body a následovat bude prodloužení a případné nájezdy o bonusový čtvrtý bod. Pokud nebude vítěz v základní hrací době znám, dojde pouze na jedno prodloužení či nájezdy, a týmy si tak rozdělí klasické tři body.
V obou případech se nic nemění na prodloužení 3 na 3 v délce 5 minut i 5 sériích případných nájezdů. Až v play-off je prodloužení desetiminutové se 4 hráči na obou stranách.
Technické normy
Soutěž je určena pro hráče ročníku narození 2000, 2001 a 2002. V každém utkání ale mohou nastoupit také až tři hráči ročníku 1999 – dva do pole a jeden brankář. Žádný z hráčů ročníku 1999 nesmí být cizinec, jinak mohou nastoupit maximálně dva cizinci, nikoli však brankář.
Důležitou novinkou je i to, že týmy mohou do utkání nasadit maximálně 18 hráčů v poli. Doteď to bylo 20 hráčů.
A co některé z dalších technických norem?
Hráči musejí mit dresy opatřené jmenovkou. Hráč smí bez jmenovky startovat pouze v prvních dvou utkáních za příslušné mužstvo, dále následuje pokuta 2000 Kč za každý zápas bez jmenovky. Domácí zápasy Salcburku od druhé části soutěže se nemusejí odehrát na jeho hřišti, pokud s tím soupeř nebude souhlasit a týmy se dohodnou na místě konání na území České republiky.
Pokud by Salcburk postoupil do čtvrtfinále a v něm došel do pátého zápasu, odehraje ho ve všech případech na ledě soupeře (jako v loňské sezoně s Havířovem). Tresty mezi jednotlivými částmi soutěže se přenášejí.