Více než čtyři tisíce diváků na letní přípravný zápas doma, davy fanoušků, podporující Kometu při vítězné semifinálové pohárové bitvě na ledě Boleslavi, zvučné posily v kádru. Zdálo by se, že v brněnském hokeji by měla panovat idyla. Opak je však pravdou, Kometa se ocitla v problémech, kterým za dobu své znovuobnovené existence ještě nečelila. Nemá kde hrát.
Vedení klubu se rozhodlo situaci osvětlit a svolalo na dnešní dopoledne mimořádnou tiskovou konferenci. Na té majitel Komety Zábranský ozřejmil, že celá řada jednání neměla kýžený cíl a že je nucen k několika nepříjemným krokům.
Hned v úvodu vysvětlil, proč k podpisu smlouvy stále nedošlo. „ S panem Urbancem jsme se dohodli na několika bodech, které náš klub chtěl ve smlouvě mít. Jednání byl přítomen i pan Onderka. Udělali jsme několik kompromisů, přistoupili jsme i na to, že Bistro může nadále provozovat pan Slovák, pouze jsme s ním jakožto nájemci chtěli uzavřít smlouvu."
Zábranský následně vyvrací spekulace, že za vším je snaha vytlačit provozovatele Bistra z haly a zajistit si tak dominantní postavení ohledně občerstvení. "Nejde nám o peníze. Jde nám o to, aby se nečepovalo jedenáctistupňové pivo, což je protizákonné, dále aby nedocházelo k prodeji PET lahví. Ty pak létají na led, což ohrožuje zdraví hráčů, rozhodčích i diváků a za následné problémy zodpovídáme my. Jen za minulou sezonu jsme byli nuceni vynaložit nemalé prostředky na uhrazení pokut, které nám nařídil svaz za nepořádek na ledě. Navrhli jsme i financování noční služby ledařů, což by zajistilo špičkový led, který pro své cíle potřebujeme. Částku za nájem jsme zvýšili z původních 12 tisíc na 40 tisíc."
Co Kometa v nové smlouvě naopak vyžadovala? „Chceme mít jen v den zápasu kontrolu nad děním na stadionu. Musíme mít možnost dostát závazkům, které nám vyplývají ze zákonů a stanov ČSLH. Není možné, aby v den zápasu figuroval v hale subjekt, jehož jednání nemůžeme smluvně ovlivnit. Nejde nám o peníze. Je nám jedno, co se bude čepovat za pivo, pokud bude desetistupňové, jak nám ukládá zákon. Pokud ale nebudeme mít možnost plnit beze zbytku roli hlavního pořadatele v den utkání, v Brně hrát nebudeme.„
Výsledná smlouva se totiž od té dohodnuté v několika zásadních bodech lišila. "Starez si například klade za podmínku, aby mohl rozhodovat o reklamách našich sponzorů v útrobách haly mimo ledovou plochu a mantinely. Dále si pak vyhrazuje právo na to, aby se čepovalo výhradně Starobrno. Operuje tím, že má podepsanou s tímto pivovarem smlouvu a tu musí dodržovat. Přitom dle fotografií na nehokejových akcí dochází například k prodeji Budvaru, což nikomu nevadí".
V jednání dochází i k jiným nejasnostem. "Podali jsme na vedení firmy stížnost ohledně faktu, že se v Bistru čepovalo jedenáctistupňové pivo, což na sportovních akcích není povoleno," vysvětluje šéf Komety. "V této věci již bylo dokonce podáno i oznámení správního deliktu, policie má vše zdokumentováno. Nám ale přišla obratem odpověď, ve které společnost Starez tvrdí, že k porušení zákona nedošlo. To dokládá dodacím listem na jeden padesátilitrový sud desetistupňového piva..."
Do doby, než se nová smlouva podepíše, tak situace zůstává nejasná. Plánované utkání s Havířovem bylo nakonec zrušeno (více v předchozím článku), to však problém řeší jen na dobu jednoho týdne. „V případě, že se situace nevyjasní, plánujeme prohodit si pořadatelství domácího utkání proti Ústí nad Labem. Ovšem pokud se v nejbližších týdnech věci nezmění, budeme nuceni uvažovat o přesunu či prodeji hokeje v Brně,“ varuje Zábranský. „Vložil jsem do hokeje tady 20 milionů, které jsem vydělal. Místo toho, abych jezdil se synem na ryby, se neustále nervuji, a je jen otázkou, jestli by nebylo lepší čas a peníze investovat pro rodinu. Po všech obstrukcích už mi opravdu dochází trpělivost“, dodává šéf klubu.
Další podstatnou část tiskovky pak Zábranský věnoval i otázce postoje města. „Není to tak dávno, co se jednalo o majetkovém vstupu města do Komety. Proběhly dva audity, oba úspěšně. Přesto nadále nemám žádný výstup z jednání o tomto bodě. Nabídl jsem 34 procent akcií, cena stejná, za jakou jsem je koupil.“
Na přetřes přišla i otázka financí z magistrátu. „ Někdo nám neustále podsouvá, že máme velkou podporu a chceme stále víc. Tak to ale není. I spousta zastupitelů operuje s tím, že nám město na dotacích dalo 15 milionů korun. Pravda je taková, že Kometa Group, a.s. z nich neviděla ani halíř. Dostali jsme 900 tisíc korun, což je standardní částka pro sportovní kluby v Brně. Podobnou dostávají všechny kluby na výkonnostní úrovni, které jsou ve městě provozovány,“ uvádí na pravou míru Zábranský. „Pouze mládež dostala část pětimilionové částky, která byla vyčleněna pro všechny mládežnické kluby v Brně, je to však zcela jiný právní subjekt. Navíc ona částka musí být utracena za přesně vymezené produkty, tj. za dopravu našich mládežníků, led, výstroj a podobně“, doplňuje Zábranský. „Nesmí být investována například ani do platů trenérů mládeže. Pro zajímavost uvedu, že jen za led zaplatila naše mládež na ZŠ Labská až 500 tisíc korun měsíčně, Úvoz pak 300 tisíc. Celkově se výdaje na mládež pohybují okolo 21 milionů korun na sezonu. Nevím, jak velký problém je zařídit například ledovou plochu pro naše děti za symbolickou cenu. Nevím, jak dlouho to pány Roupce a Strnada (šéfové zmíněných mládežnických organizací – pozn. red) ještě bude bavit. Nám už trpělivost opravdu došla. Je to největší krize za dobu mého působení, a že jsme jich zažili již dost a dost.“
A jaká jsou tedy možná řešení celé nastalé situace? „ V této chvíli musíme být tvrdí a nekompromisní. Sezona začíná za dva týdny, jednat se snažíme od května. Vše marné. Jednání nikam nevedou. Ode dneška se z názvu klubu odstranilo město Brno, protože podpora města neodpovídá cílům, jaké od nás město požaduje. Od nikoho již nic nechceme, ale pokud se situace nezmění, bude to nejspíše znamenat konec hokeje v Brně."
"S našimi sponzory jsme smluvně vázáni hrát v Brně, pokud dojde ke stěhování, vypoví nám smlouvy. Tím pádem se rozprodá kádr a hokej končí. Na leden mám předjednané sponzory, mým snem je přivést do klubu Brňáky, odchovance, ať již je to Havíř, Křetínský nebo Vorel. Máme rozjetou spoustu projektů. Ovšem vše je podmíněno tím, abychom měli kontrolu nad průběhem zápasů a mohli tak garantovat naše závazky, které jsou nám zákonem a stanovami dány."
"Chceme hrát hokej v Brně, je to naše dítě, vypiplané, vychované z ničeho," dodává na závěr Zábranský. "Nežádáme žádnou finanční podporu od nikoho, jde nám jen o to, abychom mohli hrát v Brně za výše jmenovaných podmínek. Domníváme se, že svými výsledky děláme Brnu dobrou reklamu. Denně mi volají manažeři jiných týmů, pod kterými jsem hrával, popřípadě bývalí spoluhráči. Navíc chodí spousta vynikajících fanoušků, hlavně kvůli nim se stále snažíme, kvůli slibu který jsme dali jim, který jsem dal svým známým. Nevylučuji, že se Brno do názvu klubu vrátí, pokud se nastalá situace vyřeší dobře. Pokud ale město nestojí o reklamu, kterou díky nám má, není nadále možné v činnosti pokračovat.“
Během dne zároveň na jiném místě jednal prezident klubu Egbert Zündorf s panem Zlatuškou, předsedou představenstva Starezu. Ten vše shrnul v několika větách. „Jednání byla přítomna i paní Brázdová a pan Spousta, což považuji za pozitivní signál. Obě strany mají zájem, aby Kometa nadále hrála v Brně. V nejbližší době se sejde představenstvo Starezu a bude jednat, nabízenou smlouvu pak posoudíme my. Uvidíme, zda bude odpovídat naším představám. Naším cílem je stihnout to co nejdříve. Z jednání jsme odešli s vírou, že vše dobře dopadne, doufáme jen, že nás nečeká další zklamání. Těch bylo v průběhu posledních týdnů nepočítaně,“ zakončuje Zündorf.
O dalším vývoji této záležitosti vás samozřejmě budeme informovat.