Partnerství Komety a SG Ludvíka Daňka však není novinkou. Mluví o ní ředitel školy PaedDr. Vratislav Bartušek: „Spolupráce je dlouholetá, nyní jdeme do další fáze, která je potvrzena smlouvou. V minulosti u nás maturovali bývalí hokejisté Komety, například Jiří David, Petr Hubáček nebo Zdeněk Mráz mladší. To jsou kluci, kteří se dostali do vrcholového sportu,“ těší ředitele školy.
Vše jen potvrzuje Lubomír Strnad, místopředseda výkonného výboru o.s. Kometa Group a bývalý ředitel ZŠ Labská. „S gymnáziem Ludvíka Daňka na Botanické spolupracujeme dlouhodobě. Už spoustu let zpátky řada brněnských hokejistů prošla studiem na této škole a pokračovala úspěšně dál na vysokých školách. Takovým dalším impulsem bylo zřízení hokejové Akademie ČSLH. Uzavřeli jsme závaznou smlouvu, kde jsou zakotveny další důležité oblasti spolupráce. Například jednání s rodiči, osobní kontakty školy a klubu, atd. Můžu říct, že na tomto gymnáziu nacházíme maximální vstřícnost vůči našim hokejistům. Jejich studium je velice obtížné, vzhledem k tomu, že minimálně šestkrát týdně trénují a jsou časově velice vytížení, nebyli by bez spolupráce schopni dostudovat. Mělo by to také zpětnou vazbu, když by se tomu hráči nedařilo ve škole, přenese si to v hlavě i do hokeje. Jako zástupce klubu pro studijní záležitosti jsem se spoluprací velice spokojen.“
Pan Bartušek upřesňuje, jak se spolupráce konkrétně mění po komeťáckém získání statutu Akademie ČSLH. „Jedná se o součást podpory talentované mládeže ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. V rámci spolupráce se snažíme vytvořit podmínky pro hráče, aby mohli trénovat, odehrát soutěžní zápasy a samozřejmě studovat. Skloubit všechno dohromady je docela náročný úkol. K tomu máme vytvořený program na podporu nadaných sportovců a reprezentantů České republiky, který umožňuje všechny úkoly zvládnout.“
Pokud hráč na škole splňuje náročná výkonnostní kritéria, má šanci mít výrazně upravený rozvrh. „Jsme mu schopni nabídnout změny v rozvrhu do určitého procenta. Těm úplně nejlepším nabízíme formu termínového zkoušení. Mohou si s vyučujícím domluvit zkoušku tak, aby nebyli zaskočeni a byli se schopni v určitý čas připravit,“ povídá ředitel Bartušek.
Žáci a hokejisté mají možnost na Botanické studovat dvě formy. „Čtyřletou a šestiletou. Ta první je určena pro absolventy devátých tříd, tam chodí hokejisté masivněji, protože to navazuje na sportovní třídy, které fungují v Brně a regionu. A na šestileté studium chodí absolventi sedmých tříd a jedná se o mimořádně nadané hokejisty, kteří už mají akcelerovaný vývoj a je zájem zařadit je do systému z dřívějšího období,“ říká pan Bartušek.
Pan ředitel moc dobře ví, že ne všichni sportovci se mohou sportem v budoucnu živit. I na tuto variantu je podle něj Botanická výborně připravena: „Spolupracujeme s řadou sportů a našim hlavním úkolem je umožnit sportovcům podmínky k tomu, aby byli schopni absolvovat gymnaziální vzdělávaní, které jim umožní studovat na vysokých školách. Absolventi často odchází na Fakulty sportovních studií a Fakultu tělesné výchovy a sportu. Případně i do zahraničí. Absolventi školy studují na všechny fakultách brněnské Masarykovy univerzity“, na vysokých školách v Praze, Olomouci, Bratislavě i v zahraničí, zejména v USA.
Sami absolventi na svá léta na Botanické vzpomínají: „A často v nejlepším. Dobře si uvědomují, že jsme je do toho vzdělávání tlačili a někdy to po dobrém moc nešlo. Odchodem do běžného života pochopili, že to byla pro ně obrovská služba, která je přivedla k reálnému životu. Mladí sportovci a jejich rodiče si na začátku kariéry myslí, že se budou sportem živit a budou vydělávat hodně peněz. Ale to se bohužel týká jen úzké skupiny. Jsme moc rádi, že hokejový svaz a Kometa uvažuje moderním přístupem. Je potřeba žáky upozornit, že během jejich kariéry může přijít zranění a další případné problémy. Musí se na život připravit komplexně a jejich budoucnost bez studia by byla velmi špatná,“ říká pan Bartušek.
Do čtvrté školní desetiletky se pan ředitel Bartušek moc těší: „Potenciál spolupráce mezi sportovními kluby a školou je obrovský. V těch sportech, se kterými spolupracujeme už delší dobu, jsou výsledky mimořádné. Projevuje se to i v kolektivních sportech. Naše absolventky tvořily loni a letos kostru volejbalového klubu z Prostějova. Máme tam Markétu Tomanovou, Pavlu Vincourovou, Šárka Melichárkovou a Míšu Jelínkovou. Dále máme holky i v BK Imos Brno, jedná se o Alenu Hanušovou, Barboru Kašpárkovou a Romanu Hejdovou. Stejně tak to funguje i ve volejbalovém klubu Brno, kde jsou například naši studenti Josef Mlčuch, Jan Kuliha, Jakub Ulč a další. Tvoří kostru v těch týmem a funguje to podobně jako v Barceloně (úsměv). Nechtěl bych to přímo tak říkat, ale skutečně ten potenciál je veliký. V hokeji se to zatím neprojevuje, ale může to tak dopadnout. Představitelé klubů vidí, že je dobré si vychovat vlastní hráče. A že to jde, to je dobře vidět třeba na Zbrojovce Brno. Školu absolvoval v roce 2012 Milan Lutonský, který hraje první ligu a je v mládežnických reprezentacích.“
„Přál bych si, aby prohloubení spolupráce s Kometou fungovalo podobně jako u ostatních kolektivních sportů v Brně. Utvořil se zde model, kdy hráči mají prostor pro dvoufázový trénink třikrát týdně. Dopoledne mají vytvořenou přetržku ve vyučování, ve které absolvují trénink. Takže nezameškají dopolední vyučování a v odpoledních hodinách končíme tak, aby se stihla i druhá fáze. A tím se vytvoří veliký prostor. U nás hráči absolvují až osmnáct hodin tréninků týdně a v tomto režimu se dá tento model zvládnout. Současný sport je o práci a o množství tréninkových jednotek. Tento systém to umožňuje."
HC Kometa Brno má uzavřeny smlouvy se školami:
- Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka, Botanická 70
- OA ELDO, o.p.s., SOU tradičních řemesel a VOŠ, spol. s. r. o., Střední 59
- Základní škola Labská 27
Spolupracujeme celkově s 22 středními školami