Máte za sebou úspěšnou sezonu s devítkou, stihl jste si před startem letní přípravy aspoň trochu odpočinout?
Osobně bych ji nenazval úplně úspěšnou, spíš poloúspěšnou. Pořád mě trochu mrzí, že jsme na MČR nezískali medaili. Ale to už je pryč. Před letní přípravou jsem měl nějakých čtrnáct dní na odpočinek, což si myslím, že je plně dostačující. Navíc bude ještě trochu volna na konci, takže volného času je i takhle přes léto dost.
Vyrazil jste i někam na dovolenou?
To úplně ne. Volno jsem trávil doma, už v jeho průběhu jsme s kolegy chystali letní přípravu. Bylo potřeba svolat hráče, naplánovat tréninky a podobně. Nakonec jsme to ve spolupráci s kondičními trenéry dali bez problémů dohromady.
Tak to jste si jistě udělal čas i na sledování mistrovství světa...
V čase mistrovství už začínaly některé tréninky, takže jsem samozřejmě nestíhal úplně všechno. Nicméně na české zápasy jsem si čas udělal, už jenom proto, jak výrazné brněnské zastoupení letos v nároďáku bylo. Bronzová medaile je parádní úspěch, mám z ní obrovskou radost a jen doufám, že na to bude český hokej dále navazovat. Celému týmu moc gratuluji a brněnské gardě obzvlášť!
Z deváté třídy se přesouváte do dorostu, takže řadu hráčů už znáte. To je jistě výhoda, souhlasíte?
Kromě kluků, které jsem trénoval v devítce, znám i ty starší. S těmi jsme se potkali už v minulých letech v rámci letní přípravy, takže nějaké seznamování s týmem se mě netýká. Za rok se toho hodně ukáže, což se potvrdilo i v minulé sezóně u deváťáků. Dobře vím, co můžu od každého z nich očekávat, nějaká výhoda to tedy bezpochyby je.
Říká se, že přechod z deváté třídy do dorostu je v rámci mládeže velmi náročný...
Asi na tom něco bude. V dorostu se už blížíme profesionálnímu hokeji. Začíná jiný režim, hráči mají víc tréninků, které jsou mnohem náročnější, hlavně co suché přípravy týče. Na ledě pak poznají i dvoufázové tréninky, což je pro ně velké plus. Hraje se taky mnohem víc zápasů, do toho někteří nastupují na střední školy a skloubit vzdělání s hokejem může být někdy těžké. Pokud tomu ale dávají všechno, dá se to podle mě v pohodě zvládnout.
Extraliga dorostu se bude od nadcházející sezony hrát v novém formátu, co na něj říkáte?
Oproti minulému systému tam není mnoho zásadních změn, hlavní je zúžení na dvacet týmů. V základní části nás čeká čtrnáct kvalitních a náročných zápasů. První cíl je přímý postup do play-off, tedy umístění mezi čtyřmi nejlepšími. Nejdůležitější je tak start sezony, trochu mě trápí, že se začíná až 15. září. Za mě by to bylo lepší alespoň o týden dřív. Takhle budeme určitě muset domluvit ještě nějaké přátelské utkání.
Považujete zeštíhlení za správný krok?
Zeštíhlením se mládežnické soutěže určitě zkvalitní, což je záměrem svazu. Na druhou stranu je potřeba najít nějaký balanc, protože nemůžeme zeštíhlovat donekonečna. Zatím si ale myslím, že je to ku prospěchu.
V plném proudu je letní příprava. Jak zatím probíhá?
Letní přípravu má na starosti Martin Iterský, který nám dal plány, a podle těch my jedeme. Sám má na starosti posilovnu a běhání, zbytek pak obstaráváme my trenéři. V květnu byl ještě k dispozici led, takže to probíhalo trochu jinak. Na konci května jsme pak s dorostem odehráli přátelský zápas v Telči, což bylo příjemné zpestření. Od června už jsme ale najeli plně na suchou přípravu.
Hráči většinou letní přípravu příliš v lásce nemají. Jak jste na tom vy jako trenér?
Letní příprava k hokeji neodmyslitelně patří. Na ledě jsou hráči celý život, takže je to pro ně přirozenější pohyb, ale příprava musí být. Kdo se v létě nepřipraví, bude mít v průběhu sezony problémy. Ať už fyzické, nebo zdravotní. Martin Iterský dělá s hráči spoustu cvičení jako prevenci proti zraněním, což je potom na ledě k nezaplacení. Teď na konci června kluci dodělávají školu, takže pár tréninku se dá omluvit, vzdělání musí mít přednost. Nesmí to ale překročit určitou mez.