Potěšilo nás, že v uspěchané moderní době se stále ještě našla řada fanoušků se vztahem k historii a počet nalezených cenných relikvií roste. "Všem fanouškům bychom chtěli jménem klubu HC Kometa Brno srdečně poděkovat," vzkazuje Jiří Klíma.
Ještě než se dostaneme k výsledkům vaší snahy, zajímalo by nás, jak jste se k této pozici vlastně dostal?
Před lety jsem při rozhovoru s panem Liborem Zábranským zjistil, že díky porevolučním chaotickým a rychle se střídajícím změnám se většina materiálů, dokumentujících bohatou historii klubu, slušně řečeno ztratila. Uvažovali jsme proto o funkci kronikáře a archiváře, který by se pokusil dohledat chybějící materiály a dokumentoval by současnost, aby podobné problémy v budoucnu nenastaly. Po dohodě jsem se této nelehké úlohy ujal.
Jak jste při shromažďování dokumentů postupoval?
Protože se řadu let zabývám dokumentací brněnského hokejového hnutí, vybral jsem materiály, týkající se Komety, a zapůjčil je. Zároveň vedení Komety požádalo prostřednictvím tisku své příznivce o zapůjčení
či darování historických "komeťáckých" materiálů. Bohužel bez odezvy. Pokračoval jsem ve vyhledávání dostupných materiálů, něco jsem od svých přátel i získal.
Měli jste něco, na čem by se dalo do začátku stavět?
Velkou radost nám udělal pan Lukáš Roupec, když Kometě odevzdal staré kroniky ZKL a Zetoru, které společně s jedním mistrovským pohárem našel v kanceláři při likvidaci požáru zimního stadionu za Lužánkami. Ze starých novin dokonce něco doplnil a Kometa tak získala základ, s kterým se již dalo pracovat.
Nyní se již dostáváme k výzvě fanouškům, která se objevila na našem webu. Jak vám s vaší prací pomohla?
Musím říci, že velice. Postupně se hlásili a dosud hlásí příznivci klubu, nosí nám staré tiskoviny, konkrétně ročenky, programy, noviny, jednotlivé výtisky "Kometa novin". Občas i nějaké fotografie, odznaky, suvenýry. Většinou, a za to jsme jim moc vděčni, dokumenty věnují. Jiní zapůjčí k okopírování. Rád bych se zmínil alespoň o těch nejvýznamnějších dárcích. Pan Cigánek z Brna věnoval Kometě řadu publikací i vázané Stadiony a Štarty, ale
darem s velkým D byla hokejka od Karla Langa, kterou mu osobně populární gólman Komety kdysi věnoval. První dárkyní byla paní Jana Desová z Brna, pak následovali Jiří Kovář, Petr Dostál, Lenka Vanková, Petr Semmler, Michal Polák, Michal Linhart, Václav Růžička
a Ing. Jiří Špíšek . To abych jmenoval alespoň ty nejštědřejší dárce. Přihlásili se i PhDr. Karel Maráz, PhD. a Mgr. Jan Obrovský s nabídkou spolupráce při fotodokumentaci starého tisku, což jsme rádi akceptovali. Štěstí jsme měli s dárci odznaků, chybí nám jen asi pět až šest kousků. Moc rád bych všem dárcům touto cestou jménem vedení HC Kometa Brno co nejsrdečněji poděkoval.
Předpokládám ale, že i nadále doufáte v pomoc fanoušků a příznivců Komety.
Ano, máme zájem o vše, rád bych požádal fanoušky, mající možnost nám cokoliv z historie Komety zapůjčit či darovat, aby nám pomohli. Zájem máme o cokoliv. I když nějaké materiály již vlastníme, jsou třeba poškozené či nevhodné k reprodukci, takže když budeme mít něco i vícekrát, rozhodně to nevadí.
Co konkrétně vám zatím schází?
Velmi málo máme fotografií, dá se říci, že z celé dlouhé historie jich řada chybí. Zde musím vyzvednout ochotu pana Viléma Kratochvíla, známého fotoreportéra
brněnských deníků, který nám poskytl ze svého archivu vše o Kometě. Naší snahou samozřejmě je vyhledání všech trofejí, které mužstvo kdy získalo, ať je to ze Spenglerova poháru, Thurn-Taxisova poháru, Spartakiádního poháru či poháru Alberta Boccanossy. Samozřejmě i za první místa v přeborech republiky, jak se dříve nazývala nynější extraliga. Pevně věříme, že snad nebyly zničeny a že se časem najdou. V to doufáme i v případě tří vítězných trofejí z Poháru mistrů evropských zemí z roků 1966-1968. Uvítali bychom i pouze upozornění na jejich existenci. Nedílnou součástí uceleného archívu by měly být i staré dresy, rukavice, přilby či hokejky slavných hráčů. Doufáme, že časem některé věci objevíme. Karty hráčů zatím nemáme žádné, ale věříme že je postupně získáme.
Též zatím neúspěšně pátráme po tzv. Nádeníčkových kronikách, které po celou éru Rudé hvězdy Brno pečlivě zpracovával tajemník RH pan Josef Nádeníček. Cenné jsou zejména tím, že mimo dokumentační novinové výstřižky obsahovaly tyto kroniky i statistiky hráčů, což v té době nikdo nedělal. Kanadské bodování bylo zavedeno později.
Budou mít fanoušci možnost seznámit se s bohatou historií Komety osobně?
Samozřejmě, že zpracované materiály nenecháme zamčené v archivu, počítáme s uveřejňováním zajímavostí v programech k zápasům, v ročenkách či v samostatných brožurkách. První uplatnění našly naše archivní fotografie při výzdobě restaurace „Kometa pub“ v Brně na Kounicově ulici.