.

Kometa má skvělou organizaci a vše jde správným směrem, říká kanadský trenér Shawn Allard

Kometa má skvělou organizaci a vše jde správným směrem, říká kanadský trenér Shawn Allard
 

B r n o – Zatímco příprava na novou sezónu probíhá v plném proudu, Kometa se dočkala během minulého týdne vzácné návštěvy. Společně s Martinem Eratem přicestoval z Nashvillu do Brna také kanadský trenér Shawn Allard, jenž je velkým specialistou v bruslení. Osobně připravuje hvězdy světového formátu, jako jsou Connor McDavid či Sidney Crosby, a spolupráci se všemi hráči i trenéry Komety si během svého pobytu v městě pod Špilberkem moc pochvaloval.

 

Jak si zatím užíváte svůj pobyt zde v České republice?
Je to skvělé (úsměv). Je super, že jsem mohl přijet s Martinem Eratem a že tu mohu být. Klub pro něj hodně znamená, takže jsem moc rád, že jej mohu v tomto ohledu podpořit a pracovat zde s dětmi, což si užívám.

Měl jste dva tréninky s A-týmem, které byly zaměřené na bruslení. Co vše jste jim ukazoval?
Věnovali jsme na několika různých stylech bruslení. Pracovali jsme na různém druhu bruslení od běžného po široké bruslení nebo také bruslení, během nějž přikládáte druhou nohu ze strany. V dalších cvičení jsme si zkoušeli široké bruslení s přikládáním nohy zezadu. Určitě to bylo pro kluky něco nového i v tom ohledu, aby lépe přemýšleli a pochopili svůj pohyb během utkání na ledě. Je potřeba se zamyslet nad všemi detaily pohybu na ledě a být trpělivý. Musí rozumět tomu, jak se jejich tělo na ledě cítí a obzvlášť umět vyhodnotit obtížnou situaci na ledě. Myslím si, že jednoho dne budou schopni tato cvičení zopakovat a určitě jim pomohou zlepšovat jejich celkové výkony.

Na starosti jste měl také práci s mládežníky Komety. Jak jste byl s jejich přístupem spokojen?
Zrovna v úterý jsme měli skvělý trénink s kategorií U10. Byla to skupina skvělých a talentovaných kluků, kteří naslouchají tomu, co jim říkám, a vždy se chtějí naučit něco nového, co je posune dál. To stejné platí u trenérů, kteří byli taktéž skvělí, a také se chtěli něco nového naučit. Utvořili jsme si výborný vztah mezi tím, co jsem dělal já, a tím, co dělali oni. Jsem šťastný, že tu mohu s nimi být, a něco nového jim předat a pomoci jim s bruslením také trochu jinou cestou. Všichni si tu navzájem pomáhají, jsou k sobě vstřícní a to je nejdůležitější. Jsem za to moc rád.

Jak na vás Kometa působí jako hokejový klub?
Budu se opakovat, ale skvěle. Libor Zábranský je úžasný a stejně tak Martin Erat, který mi po celý týden, co tu jsem, nabízí prvotřídní servis ve všech ohledech. Celková organizace je zde až neuvěřitelná, Kometa má vše výborně zorganizované a naplánované. Zároveň zde má Martina, který pomáhá celému klubu posunout se vpřed, a za sebe musím říct, že se to dělá tím správným směrem.

Co vám Martin Erat říkal o Kometě, než jste vůbec přicestoval do Brna?
Říkal mi, že se Kometa letos po dlouhé době dočkala titulu, o který moc usilovala. Celé město stálo za klubem a podporovalo jej. Zároveň cítili, že je zde pár trenérů, kteří potřebovali při rozvoji pár rad, tipů a informací směrem k trénování, což se také povedlo velmi dobře. Dozvěděl jsem, že je Kometa skvělým klubem a patří mezi jeden z nejlepších zde v České republice. Chtějí hokej vést tím správným směrem, přinášet nové inovace s ohledem na budoucnost a pomáhat všem lidem v klubu, a to jak hráčům, tak lidem, co mají na starosti organizaci a věci kolem.

Martin Erat se Shawnem Allardem během tréninku Komety. Foto: Jiří Grulich

Kometa v poslední době sázela na mladé hráče. Jedním z nejtalentovanějších hráčů je Martin Nečas, kterého čeká draft NHL. Jak vidíte jeho výkony a zároveň šance před draftem?
Je to výborný hráč. Neznám jej však tolik jako vy, protože vy jste jej měli na očích skoro každý den. Troufnu si říci, že potřebujeme produkovat více malých Martinů Eratů právě zde v Brně. A šance Martina Nečase? Myslím si, že bude vysoko.

Když se podíváme na celkový přístup z vaší trenérské perspektivy, co si myslíte, že zde v Brně dělá dobře a na čem je naopak potřeba ještě zapracovat?
Myslím si, že se zde odvádí skvělá práce. Určitě je výborné, že stále můžeme pomáhat bývalým hráčům, kteří prošli NHL i tuzemskou soutěží, a stále se i po konci své kariéry mají čemu učit. Musí rozumět hře a musí vždy vědět, co se děje na ledě. Všechny zdejší tréninky mě okouzlily a byly opravdu vynikající. Pokud je něco, s čím jsem jim pomáhal a co stále potřebují pilovat, tak je to právě bruslení a pohyb. Musí věnovat pozornost tomu, jak přesně dělají jejich svěřenci jednotlivá cvičení, především jak dodržují správnost celého cvičení a klidně zkusit i „divočejší“ nebo intenzivnější typy jednotlivých cvičení. Určitě se věnovat také každému detailu pohybu hráče a správnému složení cvičení. To vše pak hráčům pomáhá zlepšovat jejich pohyb na ledě a celkové výkony, které začnou růst.

Jak často sledujete český hokej a co případně říkáte na české hráče typu Jaromíra Jágra?
Během roku jsem neviděl ani jeden český zápas, protože v zámoří jsem během sezóny viděl přes 160 zápasů, možná i více, takže na to nebyl tolik čas. Jaromíra Jágra doslova miluji, je úžasný, je třetím nejproduktivnějším hráčem v historii NHL a pro mě je to inovátor a vůdce celého hokeje. Moc jej respektuji za to, čeho během své kariéry dosáhl a je opravdu skvělé, na jaké úrovni stále hraje.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál