Nejen hokejová Kometa, ale MŠ Kometka patří mezi nejlepší v republice, říká ředitelka Lenka Řeholová

Nejen hokejová Kometa, ale MŠ Kometka patří mezi nejlepší v republice, říká ředitelka Lenka Řeholová
 

B r n o – Mateřská školka KOMETKA oslaví v brzké době své pětileté působení a je tak čas na bilancování věcí minulých, ale samozřejmě těch budoucích. „Jsem přesvědčená, že díky precizně propracované sportovní profilaci a jejímu důslednému dodržování, patří v současné době naše školka mezi nejlepší v republice. Za úspěchem stojí především obrovská dávka srdeční energie a touha vybočovat z řady," říká ředitelka Lenka Řeholová.

 

Zkuste čtenářům přiblížit, kolik let už existuje MŠ KOMETKA a je na ní vidět za to období určitý progres?
Příběh Kometky se začal psát v roce 2013. Letos tedy bude slavit páté narozeniny. Vyrostla nám do krásy a podle hodnocení kvality českou školní inspekcí září mezi brněnskými školkami na „stupních vítězů“. Její první start byl sice váhavý a opatrný, ale protože trpělivost růže přináší, slaví dnes velký úspěch. Po prvních nesnázích, kdy jsem nedopustila, aby nás strach z prohry snad vyřadil ze hry, byl další už přímo raketový. Jsem přesvědčená, že díky precizně propracované sportovní profilaci a jejímu důslednému dodržování, patří v současné době naše školka mezi nejlepší v republice. Kdekoliv prezentuji mezi odbornou pedagogickou veřejností její program a výsledky, setkávám se s nechápavými pohledy a otázkami, kde získat především kompetentní lidi, schopné takovým způsobem s dětmi pracovat. Neskrývám žádné tajemství. Za jejich úspěchem stojí především obrovská dávka srdeční energie a touha vybočovat z řady. Takže progres obrovský.

Jak za svého působení MŠ KOMETKA pokročila a co všechno se změnilo?
Změnilo se mnohé. Rozkvetly nám interiéry ve třídách, kde má své místo řada hraček, moderních vzdělávacích a didaktických pomůcek. Rozkvetly nám venkovní prostory – barevná terasa, zahrady a hřiště, vybavované stále dalšími novými hracími prvky, stejně jako tělocvična. Vyrostly nám ale především naše děti. Jsme šťastní, že se k nám děti i s rodiči rády vrací na návštěvu. Léta spolupráce jsou znát také na kvalitě práce s dětmi ze strany externích pracovníků – trenérů, odborných lékařů a psychologa. Změnila se mírně také vzdělávací koncepce, protože středem našeho zájmu už není pouze sport a zdravý životní styl, ale i angličtina a environmentální výchova (sepětí s přírodou).

Na počátku tohoto projektu byla školka jedna. Nyní jsou už tři. Můžete přiblížit, kde jsou a jestli jsou podobné nebo rozdílné?
Školka zůstává stále jedna, ale pravdou je, že její pracoviště jsou již na třech místech. Každá třída je zcela specifická. Třída Rarášků je vedena výrazně sportovně a je nejpočetnější. Třída Bumblebees je vzhledem ke své specializaci méně početná a je zaměřena na angličtinu. Obě tyto třídy sídlí na ulici Střední v objektu sportovního centra a navštěvují je převážně děti 4 – 6leté. Druhé naše pracoviště, na které se nám podařilo získat evropské dotace, vyrostlo v areálu husovického Orla. Jde o třídu 3 – 4letých Budulínků, kteří využívají ke svému pohybovému rozvoji nadstandardní možnosti svého přírodního hřiště se zahradou. Náboj tohoto prostředí nás uchvátil natolik, že se toto místo stalo současně místem oslav a společného setkávání dětí, učitelů i rodičů. A protože mnohé z našich dětí mají mladší sourozence a poptávky po naší školce je obrovská, otevřeli jsme letos další třídu na ulici Drobného, kde je pečováno pouze o deset 2 – 3letých Kulihrášků. Škálu možností péče o děti hodláme dokonce ještě od ledna rozšířit o mini jesle pro 6 dětí do dvou let.

Kdo se o děti ve školce stará?
Pedagogický kolektiv dnes už tvoří jedenáct paní učitelek včetně speciálních pedagogů a jeden pan učitel. Důležitý je ale také příkladný a vlídný postoj provozních a externích pracovníků. Jsem hrdá na náš celý tým a vděčná za to, že všichni nadšeně pečují o děti s otevřeným srdcem a pokorou. Při přijímání dětí do školky děkujeme rodičům za projevenou důvěru a odpovědně pracujeme s jejich dětmi s vědomím, že nám svěřují to nejcennější, co mají. Jsem ráda, že se nám společně daří naplňovat slova a přání zřizovatele a majitele HC Kometa Brno Libora Zábranského z doby, kdy Kometka byla na začátku a že jsou u nás děti šťastné.

Co všechno může MŠ KOMETKA dětem nabídnout?
Kometka dnes dokáže nabídnout dětem mnohé, co by nenašly nikde jinde. Kromě nádherných moderních prostor a neopakovatelné atmosféry mezi dětmi, ale i laskavým a kvalifikovaným personálem a rodiči, také angličtinu, cílenou logopedickou péči, živá zvířátka, noční hrátky, lyžařské výjezdy a pobyty na horách. Snídaně s rodiči, karnevaly, lezeckou stěnu, jógu, možnost pomoct panu Krpcovi při výměně těsnění pod umyvadlem v dětské koupelně a ještě při tom zažít spoustu legrace, nebo třeba účast na svatbě paní učitelky. Mateřinka KOMETKA je prostě školkou, do které stojí za to chodit. Kdo nevěří, ať tam běží. Lepší školku najde stěží (říkají rodiče i předškoláci, kteří se s námi pravidelně loučí).

Jaké sporty mohou dětí v Kometce provozovat?
Důsledně dbáme na to, aby nešlo o jednostranné sportovní zatížení. Abychom děti nepřetížili nebo nezatížili sportovní přípravou předčasně, je jejich tělesný vývoj monitorován dohledem dětského ortopeda. Navíc veškeré sporty probíhají pod vedením odborných trenérů formou hry a děti jsou motivovány úměrně jejich věku. Základem je všeobecná sportovní průprava směřující k možnostem získání základů atletiky, gymnastiky, bruslení, florbalu, míčových her, tenisu, lyžování a v rámci relaxace - plavání a dětské jógy. Takže žádná liberální výchova, která je v současné době velkým trendem, ale respektování autorit a v rámci bezpečnosti pevný řád. Paradoxně největším problémem je pro děti převlékání do termoprádla na led, oblečení do tělocvičny, plavek nebo opatrný pohyb po mokré podlaze při odchodu z bazénu.

Hodně se v poslední době hovoří o vyvážené stravě. Jak je to s jídlem v MŠ KOMETKA?
Jestliže je jednou z našich priorit zdravý životní styl, děláme i mnohé pro to, aby péče o děti byla na odpovídající úrovni i po této stránce. KOMETKA figuruje v projektu Skutečně zdravá škola. Znamená to, že v této oblasti spolupracujeme s firmou zdravého stravování – firmou Vitalité, která získala ocenění i v rámci evropské zdravé jídelny. Strava je to mnohdy netradiční, ale často dětem chutná tak, že si chtějí oběd i dvakrát přidat. Znamená to, že si děti občas sami připravují svačiny, pečou zdravé cukroví, hostí rodiče či prarodiče nebo pěstují bylinky. Tradičně pořádáme například akce pro rodiče, na kterých se mohou dozvědět spoustu užitečných rad z odvětví zdravé stravy a její přípravy. Čeká je vždy pár ochutnávek a efektivních vychytávek. Nedávno se děti dokonce podívaly i na farmu za kozami či za králíčky.

Když bych chtěl své dítě přihlásit do školky, co pro to musím udělat?
V současné době už to není až tak jednoduché. Zaručené místo v rámci opravdu předškolní výchovy máte v případě, že se vám podaří nastoupit do KOMETKY včas, tedy před třetím rokem, do třídy Budulínků nebo Kulihrášků. Tyto děti v podstatě čekají na uvolněné místo po předškolácích ze sportovní nebo anglické třídy. Čtyřleté děti už mají šanci bohužel pouze při náhlém uvolnění místa v jedné z těchto tříd v průběhu roku. Je to vzácné, ale i to se stává. Rádi bychom vyhověli všem, ale naše možnosti jsou samozřejmě omezené.

Co byste chtěla popřát Kometě a dodat závěrem?
Chtěla bych poděkovat na závěr všem, se kterými mám možnost jako ředitelka v rámci tohoto projektu Komety spolupracovat. Jednak těm, kteří nejsou denně vidět, ale dělají pro nás mnohé – paní Zábranské za péči ze strany zřizovatele, panu Krpcovi za nezištnou výraznou dávku fyzické práce, aby vše správně fungovalo a provozním pracovníkům za každodenní spolehlivou pozici v pravou chvíli na správném místě. Především ale paním učitelkám, které nechávají každý den ve školce ne kousek, ale kus sebe. Pedagogický koncert každé z nich je pro mě vždycky, když je vidím při práci s pozitivně naladěnými a rozjásanými hopsavými dětmi, které často nechtějí odejít ze školky a čekat do zítřka, než se zase setkají, naplňujícím a neopakovatelným zážitkem. Tohle jsou pro mě ty „stupně vítězů“. Děkuji, že můžu být při tom.

 
 

Tento den před letyCopyright © 2004-2018 HC Kometa Brno & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech | RSS kanál