Letní příprava. Hokejový laik toto období v podstatě ani nezaregistruje, ale již zde se částečně rozhoduje o tom, jaká sezona bude a kam tým dokráčí. Každý trenér volí trošku odlišnou strategii, odlišnou skladbu zápasů, odlišné formy cvičení. Pojďme se nyní podívat, jak si v této fázi vedli hokejisté Komety. Pro srovnání nabízíme i čísla z přípravy loňské.
Příprava před sezonou 2010/2011
Kometa patřila k týmům, u kterých po skončení sezony zůstal stejný hlavní trenér - Vladimír Jeřábek, který má k ruce nadále Ladislava Lubinu. Brno tak opustil "jen" asistent Mojmír Trličík. Změnilo se samozřejmě i složení hráčského kádru.
Trenérské duo mu vládlo po celou přípravu, v čemž měli lodivodi více štěstí než jeden z předchozích koučů Vladimír Kýhos. Toho minulý rok trápily zdravotní problémy a mužstvo tak po určitou dobu koučoval jen asistent Baďouček.
Kometu letos čekalo deset přípravných zápasů, o dva méně než v roce 2009. Výhodou oproti loňsku bylo, že domácí duely měli Brňané odehrát v nově rekonstruovaném Rondu a nemuseli tak cestovat po okolních stadionech. Lišila se i skladba soupeřů. Dva dvojzápasy se Skalicou a Trenčínem nahradil jediný - s finalistou extraligy našich sousedů, Slovanem Bratislava. V poháru vystřídala Znojemské Orly Olomouc, přibyl jeden zápas navíc s Pardubicemi a Českými Budějovicemi doma, odpadla Vídeň.
Z deseti utkání dokázali Brněnší zvítězit ve třech, tuto statistiku poněkud zkresluje remíza s Českými Budějovicemi (o prémiový bod navíc a tedy o výhru se po dohodě nehrálo). Před rokem Brno urvalo výher hned devět. Poměr bodů: letos 10, loni 26. "Modrobílí" ukořistili jeden skalp extraligového soka (oproti dvěma loňským).
Oproti loňsku ubylo nejen bodů, ale i branek. Zatímco v roce 2009 se Kometě povedlo vsítit 44 branek, letos to byla jen polovina (průměr loni 3,6 gólu na zápas, letos 2,2). Obrana oproti tomu byla propustnější, 33 branek činí průměr 3,3 inkasované branky na duel, před rokem to bylo 2,4 (29 gólů). Tyto statistiky jsou ovšem, jak jsme již uvedli výše, odvislé také od odlišné skladby přípravných duelů, zkresluje je také duel na bratislavském ledě, do kterého Brňané naskočili prakticky pár dní poté, co poprvé vyjeli na led.
A jak vypadaly výsledky? V Tipsport Cupu se opakovaly jako přes kopírák - prohra ve Vítkovicích, výhra nad Zlínem, prohra v Třinci, úspěch na ledě Olomouce (vloni Znojma). I prohra v Českých Budějovicích se opakovala. Slovenské týmy loni Kometa porazila ve všech čtyřech duelech, letos ovšem v úvodu přípravy na Slovanu vysoko prohrála, chuť si spravila až domácí výhrou. K těmto výsledkům zbývá přičíst dvě těsné prohry s mistrovskými Pardubicemi.
Jak se vedlo individualitám? Plný počet – deset zápasů– má na kontě šestice hráčů. Jsou to útočníci Procházka, Hubáček, Kvapil, Veselý, Dlouhý a s nimi jediný bek – novic Stehlík. Šestnáct borců alespoň jednou bodovalo, trochu nečekaným lídrem je v tomto směru Radek Procházka. Čtyřikrát skóroval, na stejný počet branek nahrál a nechal za sebou útočná esa Hubáčka (3. místo, 2+3), Humla (4., 2+2) a Kvapila (5., 2+1). Mezi se ně vklínil výše zmíněný Richard Stehlík, ten dvakrát přesně pálil a spoluhráčům připravil dalších pět branek, je tedy druhý.
Gólmani se střídali takřka pravidelně, Hovi naskočil k šesti utkáním, Trvaj ke čtyřem, do pátého (na ledě Slovanu) naskočil v jeho průběhu. Hovi se jednou blýskl čistým kontem (v domácí premiéře a odvetě se Slovanem), Trvaj zazářil zejména v utkání proti Zlínu.
Taková tedy byla příprava na nadcházející "ostrý" extraligový start a na sezonu 2010/2011. Jak praví klasická a lety prověřená fráze, v tomto období nejsou výsledky tak důležité, hlavní je namíchat ideální týmový koktejl, který bude chutný, trvanlivý a na konci sladce chutnající.
Na co si musí dát hráči Komety pozor?
Před začátkem sezóny byla zveřejněna některá nová pravidla. Na stránkách Komety jsme o nich sice psali, ale před zítřejším startem Tipsport extraligy vám připomeneme ta nejdůležitější.
• Pozor na fauly! Při hraní v početní nevýhodě a spáchání dalšího faulu se v případě inkasování branky signalizovaný trest nově uloží na celou jeho délku. Z trestné lavice se vrátí hráč, který už na ní seděl a nově faulující ho na ní vystřídá. Loni byla Kometa v extralize v oslabení šestá nejlepší, když měla úspěšnost ubráněných přesilových her 87,6%. Nejlepší Plzeň se dostala až na číslo 91,5%.
• Už i rozbruslení musí hráči absolvovat v kompletní výstroji. Je tím myšlena zejména helma. U hráčů v extralize jste však mohli vidět hráče bez helmy na rozbruslení jen pramálo. Nově musí být týmy na rozbruslení už ve svých zápasových dresech.
• Když hráči v zápase upadne helma, nesmí si ji znovu nasadit a pokračovat ve hře. Musí okamžitě odjet na střídačku. Bylo tak myšleno zejména na bezpečnost hráčů, kteří si při rychlém nasazení helmy nestihli zapnout pásku pod obličejem.
• Sasu Hovi a Jiří Trvaj asi nebudou mít radost z pravidla, které brankářům nezaručuje okamžité přerušení hry poté, co byli trefeni do masky. Rozhodnutí je na rozhodčích, kteří musí posoudit, zda se soupeř zrovna nenachází v jasné příležitosti ke vsítění branky.
• Změna při provádění trestného střílení. Když měla vloni Kometa k příležitosti trestné střílení, většina diváků věděla, že pojede Kamil Brabenec a čekala, co provede s brankářem hostů. Jenže letos je vše jinak a brněnský patriot na příděl gólů z této situace musí zapomenout. Trestné střílení totiž musí provádět hráč, který byl faulován.
• Velké diskuze vyvolala i změna v měření času na časomírách. Původně měl být nově zaveden systém po vzoru NHL, kdy se časomíra odečítá od dvacítky k nule (v každé třetině). Některé stadiony však na tuto možnost nejsou technicky vybaveny, a proto se nově rozhodlo, že by mělo zůstat vše při starém.